اشعه مادون قرمز باعث آسيب در لکه زرد چشم مي شود

۱۳۸۷/۰۳/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10987
اشعه مادون قرمز باعث آسيب در لکه زرد چشم مي شود

دکترعليرضا کشتکار جعفري فوق تخصص و جراح چشم در گفت وگو با ایسنا با توجه به مضرات آفتاب، بهترين راه پيشگيري از عوارض چشمي را استفاده از عينک هاي آفتابي با لنز، رنگ و فريم مناسب عنوان کرد و افزود: نورآفتاب شامل شعاع هاي نوراني و اشعه هاي مضر ماوراء بنفش و مادون قرمز است؛ شعاع هاي نوراني باعث ناراحتي چشم، گرما و خيرگي در چشم مي شوند و اشعه هاي مضر نامرئي ماوراء بنفش باعث ايجاد ناخنک، پينک کولا يا شبه ناخنک، کراتيت يا التهاب سطح قدامي قرنيه و آب مرواريد مي شوند و همچنين اشعه مادون قرمز باعث آسيب در لکه زرد چشم مي شود.

وي با بيان اينکه اثرات نامطلوب اشعه ماوراء بنفش با عمل هاي جراحي قابل درمان هستند ولي هنوز درمان قطعي براي آسيب در لکه زرد پيدا نشده است، گفت: با توجه به مضرات نور آفتاب و عوارضي که در پي دارد بهترين، ارزانترين و سريعترين راه پيشگيري استفاده ازعينک آفتابي مناسب است؛ چرا که آسيب هاي ناشي از نور نامرئي ممکن است به صورت حاد نباشد ولي به صورت مزمن بروز کرده و بر زندگي فرد تأثير مي گذارد.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران افزود: استفاده از عينک آفتابي با توجه به شرايط جغرافيايي کشورمان در تمام ساعات روز بويژه ساعت 10 صبح تا 4 بعدازظهر که همزمان با بيشترين تابش آفتاب به زمين است، توصيه مي شود.

دکتر جعفري به ويژگي هاي يک عينک آفتابي استاندارد اشاره کرد و گفت: رنگ هاي دودي، قهوه اي و سبز مناسب ترين رنگ براي عينک هاي آفتابي هستند ولي استفاده از رنگ سبز به علت خطا در ديد به هنگام رانندگي مناسب نمي باشد، علاوه بر نوع رنگ، شدت رنگ در تمام سطح عدسي عينک بايد يکسان باشد و نبايد تغيير رنگي وجود داشته باشد.

وي افزود: تيرگي عدسي عينک آفتابي بايد متعادل باشد به طوري که 15 تا 25 درصد نور خورشيد را از خود عبور دهد که اين امر امروزه توسط دستگاهي به نام رسپکتوفوتومتر تعيين مي شود. در عينک هاي غيراستاندارد اگر تيرگي عينک زياد باشد نور کمي به چشم مي رسد و مردمک چشم گشاد مي شود و رنگ روشن عدسي هم موجب عبور نور بيشتر مي شود که هر دو مورد آسيب به چشم را به همراه خواهند داشت.

دکتر جعفري يادآور شد: جنس عدسي عينک آفتابي بهتر است از پلاستيک يا پلي کربنات باشد تا نور بيشتري را بلوکه کند.

وي تأکيد کرد: عدسي عينک آفتابي نبايد نمره داشته باشد و فرد براي اطمينان بايد تک تک عدسي ها را برچشم خود امتحان کند و کساني که عينک طبي استفاده مي کنند بهتر است از عينک هاي چهار لنزه اي که هم لنز طبي و هم لنز آفتابي دارند، استفاده کنند.

دکتر جعفري به خصوصيات يک قاب استاندارد اشاره کرد و گفت: قاب يا فريم عينک بايد روي پل بيني سوار شود و فيکس باشد، گوش ها را اذيت نکند، به گيجگاه فشار نياورد و در ضمن اطراف چشم را تا حدي بپوشاند زيرا اشعه آفتاب از بالا يا اطراف هم به چشم نفوذ مي کند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
بهداد ترحمی
لطفا اگر اطلاعاتی در مورد مضرات اشعه مادون قرمز وجود دارد، برایم ارسال کنید.
0.13212s, 20q