سلامت قلب با رعایت بهداشت دهان و دندان

۱۳۸۷/۰۳/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11002
سلامت قلب با رعایت بهداشت دهان و دندان

دكتر ماهش ورما رئیس انستیتو علوم دندانپزشكی مائولانا آزاد هند در این باره گفت: عفونت های لثه می‌تواند روی رگ های خونی در دندان ها تاثیر گذاشته و به این ترتیب باكتری‌های مضر و خطرناك به همراه جریان خون به قلب منتقل می‌شوند.

متخصصان می‌گویند: بهداشت دهان و دندان اغلب به دلایل مختلف نادیده گرفته می‌شود.

به رغم آگاهی از اینكه بهداشت دندان ها یك ضرورت است، باور عمومی و غلط مردم این است كه پیشگیری و تمیز كردن دندانها و لثه به دندان ها آسیب رسانده و باعث ضعیف شدن لثه‌ها می‌شود كه نتیجه آن جا به جا شدن دندان است.

دندانپزشكان تاكید می‌كنند: اگر به طور منظم هر شش ماه یكبار چكاپ دندان ها برای پیشگیری انجام نشود این بی توجهی منجر به بیماری های مزمن لثه شده و لثه‌ها ضعیف می‌شوند كه پیامد نهایی آن شل شدن دندان ها و از دست دادن تمام آنها است.

این در حالی است كه نتایج مطالعات اخیر نشان داده است: عدم رعایت بهداشت دهان و دندان علاوه بر این كه بر خود این اعضا تاثیر نامطلوب بر جای گذاشته و باعث بیماری آنها می‌شود بلكه درعین حال می‌تواند به قلب نیز آسیب وارد كند.

طبق پژوهش اخیر بین ابتلا به بیماریهای لثه و افزایش میزان تری گلیسیرید در خون رابطه وجود دارد و همچنین عفونت موجود در لثه‌ها می‌تواند از طریق جریان خون به قلب و عروق وارد شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.7126s, 19q