لایحه مدیریت جامع نظام سلامت تقدیم مجلس می‌شود

۱۳۸۷/۰۳/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11005
لایحه مدیریت جامع نظام سلامت تقدیم مجلس می‌شود

به گزارش سلامت نیوزبه نقل از فارس ، كامران باقری لنكرانی افزود: نظام سلامت كشور با مشكلات متعددی درگیر است، كه از جنبه‌های مختلف از جمله جنبه مدیریتی و منابع قابل بحث است. از جنبه تقنینی( قانونگذاری) نیز مهمترین مشكل نظام سلامت فقدان یك قانون جامع در خصوص نظام سلامت در كشور است.

وی افزود: نتیجه نبود چنین قانونی، وضع فعلی است كه شاهد چندپارگی و چند تكه شدن مسئولیت‌های حوزه سلامت بین ارگان‌های مختلف، هستیم یكی از نمودهای بارز این چندپارگی مدیریت سلامت غذا در كشور است كه چند تكه شدن آن باعث شده تداخل مسئولیت بین دستگاه‌های مختلف پیش بیاید و به همین علت در مدیریت تامین و سلامت مواد غذایی گاهی دچار مشكل شویم.

وزیر بهداشت گفت: مسئله مهم دیگر مشخص نبود تولیت نظام سلامت در كشور است، معلوم نیست چه كسی واقعاً تولیت این حوزه را به عهده دارد و به همین علت سیاستگذاری و برنامه‌ریزی در این حوزه با مشكلات زیادی رو به روست و این از جمله نكات مهمی است كه امیدواریم حل آن در مجلس هشتم به نتیجه برسد.

وی اضافه كرد: حل این مسئله مستلزم وجود یك نگاه جامع به مقوله سلامت، یكپارچه شدن آن و تصویب یك قانون جامع برای حوزه سلامت كشور است.

لنکرانی ادامه داد: به همین منظور ما در وزارت بهداشت از حدود یكسال و نیم گذشته مطالعاتی را در این زمینه شروع كردیم كه حاصل آن تدوین پیش نویس لایحه‌ای است كه نگاه جامع به مدیریت و مسائل سلامت كشور داشته باشد، حدس می‌زنیم متن این لایحه ظرف 2 تا 3 ماه آینده نهایی شود و ما آن را تقدیم دولت می‌كنیم تا پس از رسیدگی و تائید آن در دولت برای تصویب نهایی تقدیم مجلس هشتم بشود.

وزیر بهداشت گفت: در هر صورت ما قوه مجریه و مجری مصوبات مجلس هستیم، خوشبختانه فضای كمیسیون بهداشت و درمان مجلس هشتم نیز كارشناسی است و افراد آشنا با موضوع سلامت به این كمیسیون رفته‌اند، 2 نفر از آنان از وزرای سابق بهداشت هستند، 4 نفر آنها سابقه مسئولیت در بیمارستان دارند، 2 یا 3 نفر آنها قبلاً رئیس دانشگاه علوم پزشكی بوده‌اند و در مجموع به نظر می‌رسد در این كمیسیون یك نگاه جامع و علاج جویانه به مشكلات حوزه سلامت وجود داشته باشد.

وی افزود: ما هم در وزارت بهداشت سعی می‌كنیم، با این كمیسیون تعامل خوبی داشته باشیم، اولین جلسه مشترك ما با اعضای احتمالی كمیسیون بهداشت مجلس برگزار شد، جلسات بعدی با اعضای كمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز طراحی شده است، تا هم گزارش اقدامات را بدهیم و هم برای بررسی و حل چالش‌های نظام سلامت چاره‌جویی كنیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.69897s, 19q