مصرف بیش از حد آب موجب مسمومیت می‌شود

۱۳۹۳/۰۲/۰۲ - ۱۲:۳۳ - کد خبر: 110076

سلامت نیوز: یک کارشناس طب سنتی گفت: زیاد آشامیدن آب موجب مسمومیت و ورم در اندام‌ها می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، سید جواد علوی درباره مسائلی که هنگام آشامیدن مذموم شناخته شده اظهار داشت: زیاد آشامیدن آب موجب مسمومیت و ورم در اندام‌ها می‌شود. همچنین آشامیدن آب با دست چپ و بعد از غذاهای گوشتی به بدن ضرر وارد می‌کند.

به‌گفته وی آشامیدن آب از لبه شکسته کوزه یا لیوان و جایی که محل دسته لیوان است مذموم شناخته شده است، همچنین آشامیدن آب بین غذا یا بلافاصله بعد از آن موجب سوء هاضمه و مشکلات گوارشی می‌شود.

این کارشناس طب سنتی بیان داشت: مصرف آب سرد در حالت ناشتا به بدن ضرر وارد کرده زیرا معده آب را بدون توقف به اعضای بدن می‌رساند و اگر سردی آب به قلب برسد به‌علت کاهش حرارت غریزی احتمال سکته خواهد بود. همچنین اگر سردی آب به کبد برسد موجب بیماری استسقاء خواهد شد.

علوی اضافه کرد: اگر سردی آب به مغز برسد موجب سستی اعصاب خواهد شد و اگر سردی آن به آلات تنفسی و صوتی برسد موجب اختلال در عملکرد اعضای مذکور می‌شود. در رساله ذهبیه امام رضا(ع) خوردن آب سرد در حالت ناشتا در ماه‌های بسیار گرم سال توصیه شده است.

علوی عنوان کرد: مصرف آب پس از حرکات سنگین و زیاد که بدن گرم است موجب جذب فوری آب از معده شده و موجب سردی و خاموش شدن حرارت غریزی می‌شود. همچنین بعد از حمام کردن به‌ویژه اگر معده خالی باشد مصرف آب مضر است.

وی ادامه داد: مصرف آب پس از غذاهای شور، ترش، گرم و چرب و پس از میوه‌های آبدار مانند خربزه، هندوانه و انگور مذموم شناخته شده است باید دانست نوشیدن آب باید با اشتهای واقعی باشد.

وی افزود: به‌سرعت نوشیدن آب، دمیدن بر آب، مصرف آب وقت خواب و یا بلافاصله بعد از برخاستن از خواب به بدن ضرر وارد می‌کند و باید دانست که آب خوردن شرایطی دارد که هرکس آن را رعایت کند ضررهای آن به آن نمی‌رسد.

این کارشناس طب سنتی اضافه کرد: آب را باید به 3 نفس آشامید و زمانی که عطش واقعی حاصل شد آب نوشیده شود و زمان واقعی آن هنگامی است که بدن در حال هضم غذا بوده و نیاز به رقیق کردن و رسانیدن آن به سایر اعضا است و باید بدانیم که بهترین ظروف برای مصرف آب ظروف چینی و ظروف سفالی است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.68226s, 18q