جلایی پور:

هنوز ثابت نشده خانواده‌ در ایران رو به فروپاشی است/ تحمل زنان پایین آمده است

۱۳۹۳/۰۲/۰۲ - ۱۶:۳۴ - کد خبر: 110115
هنوز ثابت نشده خانواده‌ در ایران رو به فروپاشی است/ تحمل زنان پایین آمده است

سلامت نیوز:یک جامعه شناس معتقد است که هنوز هیچ تحقیق منسجمی انجام نشده که نشان دهد خانواده در ایران در حال فروپاشی است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین،حمیدرضا جلایی پور جامعه شناس سیاسی و استاد دانشگاه تهران در نشست ماهانه موسسه رحمان به موضوع جامعه مدنی در ایران پرداخت.او ابتدا گفت: قبل از جنگ جهانی دوم مرداک یک انسان شناس، تعریفی از خانواده ارائه کرد که بسیار مورد توجه قرار گرفت اما بعد از جنگ جهانی دوم همه متوجه شدند که با خانواده ها مواجه هستیم نه خانواده. در دنیا و ایران خانواده هسته ای شکل گرفته که دیگر کارکرهای گذشته را ندارد اما هنوز هم در ایران خانواده نهاد مقدسی است. جلایی پور گفت: من جامعه ایرانی را برخلاف بسیاری از افراد دیگر مدرن می دانم. این آسیبها و عدم تعادلهایی که برخی به آن اشاره می کنند به خاطر همین مدرن بودن اوست و تمام جواع به آن رو به رو هستند. برخی روان شناسان و جامعه شناسان معتقدند که در جامعه ما خانواده در حال فروپاشی است و از این بابت نگران هستند اما به نظر من محکم ترین نهاد در جامعه کنونی خانواده است و به نظر من فروپاشی یک حرف تند است.او گفت: بدون هیچ تحقیقی عنوان می شود خانواده ایرانی با طلاق عاطفی مواجه است یا خانواده ها تک والد هستند، اما این موارد هنوز اثبات نشده است. متاسفانه در ایران خیانت زنانه می شود. به نظر من باید نگران این موضوع بود و دولت در این زمینه برنامه ریزی و سیاست گذاری کند.


نتایج یک تحقیق

او گفت: من با کمک 15 دانشجوی دکترا تحقیقی روی 300 خانواده انجام دادیم و متوجه شدم که هنوز نهاد خانواده در ایران قوی است و در این تحقیق مشخص شد که خانواده ایران 4 گروه است.جلایی پور اولین نوع خانواده را خانواده مدنی دانست و گفت: در این خانواده زن و مرد و فرزندان به هم احترام می گذارند و کارها را با توافق و مشورت انجام می دهند که در این تحقیق 25 درصد خانواده های ایرانی از این دسته بودند.او دسته دوم را خانواده ترکیبی عنوان کرد و گفت: در این تحقیق 60 درصد خانواده ها ترکیبی هستند که ویژگی خانواده سنتی را دارند اما به سمت خانواده مدنی حرکت می کنند و بیشتر افراد تحصیلکرده در جامعه از این خانواده ها هستند.جلایی پور دسته بعدی را مردسالارانه و آسیب دیده دید که در خانواده آسیب دیده پدر یا یکی از اعضای خانواده معتاد است و زندگی در این خانواده نا امن است. در مقاله ها و برنامه های الان آسیبهایی که در مورد خانواده ایران مطرح می کنند بیکاری، رشد لذت جویی جنسی به عنوان حق و افزایش طلاق است اما تمام جوامع مدرن این مشکلات را دارند.این استاد دانشگاه گفت: فمینیست‌های تندرو راه حل خانواده سفید را برای حل مشکلات مطرح می کنند که زن و مرد در آن بدون هیچ گونه ازدواج با هم زندگی کنند. به نظر من نهادهای مدنی باید برای حل مشکلات و آسیبهای خانواده ایرانی تلاش کنند و اطلاع رسانی از آسیبهای خانواده سفید هم ضروری است چون در این رابطه اخلاق وجود ندارد.

او گفت: برخی هم معتقدند دلیل افزایش طلاق ورود زنان در حوزه عمومی و کار است اما به نظر من علت طلاق چیز دیگری است که زنان در خانواده سنتی تحمل بالایی داشتند اما در خانواده مدرن چنین نیست. زن و مرد باید در عرصه عمومی یکدیگر را بشناسند تا ازدواجها آگاهانه باشد و طلاق کاهش یابد.

جلایی پور گفت: اگر در ایران طلاق زیاد است باید برنامه ریزی کرد که زن و مرد پس از طلاق دوباره تشویق به ازدواج و تشکیل خانواده شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.23175s, 19q