پسماندهای خانگی عمده ترین معضل محیط زیست

۱۳۹۳/۰۲/۰۲ - ۱۷:۲۶ - کد خبر: 110126

سلامت نیوز: مدیرکل محیط زیست استان خوزستان، گفت: حدود 30درصد از صنایع سنگین کشور در استان خوزستان مستقر است که سالانه میلیون‌ها دلار درآمد دارند اما هیچ مبلغی برای حفاظت از محیط زیست منطقه هزینه نمی‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، علی‌اکبر یداللهی، مسئول پسماند اداره کل محیط زیست استان مازندران در نشست هم اندیشی مدیریت پسماندهای ساحلی در کشور که به مناسبت روز جهانی زمین پاک برگزار شد افزود: گفت: این استان دارای 350 کیلومتری خط ساحلی است که در فصول گرم سال پذیرای گردشگران بسیاری است که نتیجه آن باقی ماندن حجم زیادی زباله است. در حال حاضر روزانه 3 هزار تن در حالت عادی و 15 هزار تن در ایام نوروز زباله در استان مازندران تولید می شود.

یداللهی با بیان اینکه تنها یک پنجم زباله تولید شده در استان مازندران متعلق به افراد بومی است، افزود: بقیه توسط مسافران تولید می شود و برای مدیریت این مشکل نقشه راه تهیه شده که بر آن اساس ایجاد کارخانه کمپوست در شهرستان بهشهر آغاز شد و اکنون 95 درصد پیشرفت داشته است.

مسوول پسماند اداره کل محیط زیست استان مازندران با بیان اینکه زباله‌سوز ساری نیز آغاز به کار کرده است، گفت: پاکسازی محل‌های دفن زباله تکمیل کارخانه های کمپوست در تنکابن، نور و قائمشهر نیز جزو برنامه های دردست اجرای این اداره کل است.

در ادامه این نشست، شاپور رستمی - معاون عمرانی استانداری با بیان این‌که استان بوشهر دارای 10 شهرستان و 36 شهر است که از این تعداد 17 شهر در کنار دریا قرار دارد، گفت: 707 کیلومتر از سواحل خلیج فارس جزو خط ساحلی استان بوشهر است که دارای جمعیتی حدود یک میلیون نفر است که از این تعداد 700 هزار نفر شهری و 300 هزار نفر روستایی هستند.

وی با اشاره به بالا بودن دما و رطوبت در جنوب کشور مدیریت پسماند، گفت: شرایط آب و هوا وضعیت ویژه‌ای برای مدیریت پسماند ایجاد کرده ست و از این رو برنامه‌هایی برای مدیریت پسماند در این استان تهیه کرده ایم.

رستمی تاکید کرد: ضرورت دارد با یک برنامه‌ریزی مدون و جامع پسماند که به عنوان طلای کثیف معروف است مدیریت شود.

معاون عمرانی استانداری با بیان این‌که سرانه تولید زباله در استان بوشهر 900 گرم است، افزود: این مقدار بسیار بیشتر از ظرفیت جمعیتی استان است؛ استان بوشهر در برخی از ایام سال سه برابر جمعیت بومی پذیرای مسافر است از این رو حجم تولید زباله نیز افزایش می یابد.

وی با اشاره به این که در برخی از نقاط استان در شبانه روز سه مرتبه زباله‌ها جمع‌آوری می شوند، گفت: به همین دلیل باید برای کاهش تولید زباله نیازمند آموزش و فرهنگ سازی شود.

باقرکرد - معاون عمرانی استانداری سیستان و بلوچستان در نشست هم اندیشی مدیریت پسماندهای ساحلی در کشور با تاکید بر این‌که باید برای مدیریت پسماند پژوهش های ملی انجام شود، افزود: یک دستورالعمل کلی جوابگوی تمام نقاط کشور نیست بلکه باید دستورالعمل مدیریت پسماند در کشور باتوجه به شرایط مناطق بومی شود.

در ادامه حبیب مسیحی معاون پایش اداره کل محیط زیست استان هرمزگان، گفت: این استان 71 کیلومتر مربع وسعت و 5/1 میلیون نفر جمعیت دارد که 14 جزیره را در خود جای داده است و 1/4 وسعت کشور را به خود اختصاص داده است. این استان حدود دو هزار و 238 کیلومتر خط ساحلی و 600 کیلومتر مساحت دور جزایر 14 گانه است که 16 منطقه حفاظت شده را در خود جای داده است.

وی افزود: استان هرمزگان به دلیل موقعیت استراتژیک استان هرمزگان صنایع بزرگی از نفت و گاز و سد را در این استان فعال هستند که باید به شرایط محیط زیستی منطقه نیز توجه کنند.

وی با بیان این که مدیریت این میزان پسماند نیازمند برنامه ریزی مدون و همکاری بخش های مختلف است، تصریح کرد: روزانه 767 تن پسماند در شهرها و 520 تن در روستاها تولید می‌شود که 60 هزار تن پسماند صنعتی و سه هزار و 858 تن ویژه است، 1680 گرم نیز پسماندهای بیمارستانی است.

احمدرضا لاهیجان زاده - مدیرکل محیط زیست استان خوزستان در ادامه نشست هم اندیشی مدیریت پسماندهای ساحلی در کشور با بیان این‌که صنایع در بخش فعالیت های زیست محیطی ضعیف عمل می کنند و به همین دلیل این موضوع نیازمند برنامه ریزی مدون است، گفت: حدود 30 درصد از صنایع سنگین کشور در استان خوزستان مستقر است که سالانه میلیون ها دلار درآمد دارند اما متاسفانه هیچ مبلغی برای حفاظت از محیط زیست منطقه هزینه نمی کنند.

لاهیجان زاده به برخی اقدامات زیست محیطی با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست در منطقه اشاره کرد و گفت: بر این اساس کارخانه کمپوست پارس با ظرفیت هزار تن در روز در اهواز راه‌اندازی شده است اما با توجه به حجم گردشگر و میزان تولید پسماند، اینگونه اقدامات باید توسعه یابد.

وی در ادامه بیان کرد: برای مراکز بهداشتی در استان خوزستان نیز یکسری وظایف تعیین شده که باید در مدت 5 سال به آن دست یابند که اگر این اهداف با برنامه ریزی پیش نرود در مدت تعیین شده تحقق نخواهد یافت.

لاهیجان‌زاده با بیان این که امروز پسماندهای خانگی به معضل تبدیل شده‌اند، گفت: شاید تا 5 سال پیش فکر می کردیم مشکل اصلی پسماندهای ویژه و خطرناک است در حالی که امروز کاملا برعکس شده است.

در ادامه این نشست، احمد سردارزاده مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند استان گلستان با بیان این‌که مدلی در استان گلستان برای مدیریت پسماند انجام شده که قابل تسری به سراسر کشور است، افزود:براساس این مدل استان گلستان به دو بخش تقسیم شد و تعداد ایجاد کارخانه کمپوست و محل های دفن زباله بر آنها مشخص شد.

وی با اشاره به نقاط آلوده در حاشیه جنگل‌ها و رودخانه‌ها گفت: 47 نقطه آلوده در حاشیه جنگل ها و رودخانه های استان شناسایی و برای پاکسازی به شهرداری تحویل داده شد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند استان گلستان در رابطه با احداث سکوهای مکانیزه جمع آوری زباله اظهار کرد: این موضوع یکی دیگر از برنامه های این سازمان است که تاکنون احداث پنج سکو انجام و به بهره برداری رسیده است. همچنین در هشت شهر زباله ها به صورت مکانیزه جمع آوری می شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.48439s, 18q