خودداري از تماس مستقيم با آفتاب،استفاده از مسكن و داروهاي ضد التهاب

۱۳۸۷/۰۳/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11014
خودداري از تماس مستقيم با آفتاب،استفاده از مسكن و داروهاي ضد التهاب

دکتر صفيه عشوري مقدم، کارشناس مسئول آموزش اورژانس کشور در گفت وگو با  (ايسنا)، با بيان اين مطلب افزود: عارضه آفتاب سوختگي نه فقط در ايام گرم سال بلکه ساکنان نواحي کوهستاني و ارتفاعات هم در معرض اين عارضه قرار دارند.

وي، با بيان اين که قرارگيري در فضاي آزاد به مدت طولاني با پوشش نامناسب، خطر بروز آفتاب سوختگي را افزايش مي دهد، افزود: برخلاف تصور حتي در هواي نيمه ابري هم احتمال بروز اين عارضه وجود دارد.

کارشناس مسئول آموزش اورژانس کشور، پوست قرمز و ملتهب و حتي دردناک، تظاهر ضايعات تاولي با چند ساعت تاخير را ازعلايم آفتاب سوختگي برشمرد و يادآور شد: دور نگه داشتن افراد از تماس مستقيم اشعه خورشيد، استفاده از مسکن‌هاي ساده براي تسکين درد و خودداري از ترکاندن ضايعات تاولي و پرهيز از استفاده از مواد غيربهداشتي و بالاخره کمک از امدادگران پزشکي در سوختگي‌هاي وسيع از اقدامات نخست به‌ شمار مي‌رود.

دکترعشوري مقدم، ادامه داد: استفاده از لباس‌هاي سبک و حوله تميز، انتقال فرد آفتاب سوخته به محل خنک و خوراندن مايعات خنک براي کاهش درجه حرارت بدن به منظور پيشگيري از بروز گرمازدگي توصيه مي شود.

وي، استعمال داروهاي ضد التهابي را در بهبود علايم آفتاب سوختگي موثر برشمرد و يادآور شد: چنانچه سطح سوختگي وسيع باشد بايد از وجود نيروهاي امدادي بهره جست.

کارشناس مسئول اورژانس کشور، استفاده از کرم ضد آفتاب به ويژه براي کودکان را الزامي عنوان كرد و افزود: اگر به هر دليلي برنامه کوه و يا مسافرت داريد به خاطر داشته باشيد که نبايد به مدت طولاني در معرض آفتاب قرار بگيريد در غيراين صورت با استفاده از کرم‌هاي ضد آفتاب مانع از سوختگي پوست شويد.

دکترعشوري مقدم، با بيان اين که کرم‌هاي ضد آفتاب چرب با انسداد منافذ پوستي جلوي تعريق را مي‌گيرد، يادآور شد: تعريق سبب تعديل درجه حرارت بدن مي شود. از اين رو بايد صرفا از کرم‌هاي ويژه سوختگي استفاده شود.

به گفته وي، نبايد در ساعات اوج گرما (10 تا 16) از منزل خارج شد و بايد به کودکان لباس‌هايي با آستين و شلوار بلند به تن کرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.53538s, 19q