زالی: نمی‌توانیم مانع جراحی‌های زیبایی غیردرمانی شویم

۱۳۹۳/۰۲/۰۳ - ۱۱:۰۴ - کد خبر: 110159
زالی: نمی‌توانیم مانع جراحی‌های زیبایی غیردرمانی شویم

سلامت نیوز: رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: نمی‌توانیم مانع چنین جراحی‌هایی شویم و اگر بر فرض مثال چنین کاری انجام دهیم؛ برتری جویی که یک نیاز فیزیولوژیک انسان در جامعه است را به خصوص در قشر جوان سرکوب کرده‌ایم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، علیرضا زالی رئیس سازمان پزشکی درباره نحوه نظارت و کنترل نظام پزشکی بر روی برخی از جراحی‌های زیبایی (صرفاً غیردرمانی) که به طور روز افزونی میان مردم شایع شده و حتی برخی از آن ها همانند کاشت نگین در چشم که تأییدیه بین‌المللی را ندارند، گفت: ما نمی‌توانیم مانع چنین جراحی‌هایی شویم و اگر بر فرض مثال چنین کاری انجام دهیم؛ برتری جویی که یک نیاز فیزیولوژیک انسان در جامعه است را به خصوص در قشر جوان سرکوب کرده‌ایم. از طرفی زمینه انجام جراحی‌های زیر‌زمینی را ایجاد می‌کنیم و یا ممکن است این نوع جراحی ها توسط افراد فاقد صلاحیت انجام شود.

جراحان عوامل روانشناختی بیمار را در نظر گیرند

وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه این نوع جراحی ها عوارض های شدیدی دارند که می تواند سلامت فرد را به خطر بیندازد و جراح با دانستن این عوارض زیر بار انجام این جراحی برای متقاضی می‌رود؛ افزود: بالاخره تمامی اعمال جراحی عوارض دارند و ما جراحان زیبایی تحسین برانگیزی داریم که طی سالیان اخیر پیشرفت‌های شگرفی داشته‌اند. اگر در جامعه ما تمایل افراطی به جراحی زیبایی وجود دارد و افرادی پیدا می‌شوند که دنبال کاشت نگین‌ و یا خالکوبی های مختلف هستند، نشانگر این است که ما نتوانستیم آسیب‌شناسی و واکاوی خوبی داشته باشیم. به طبع باید این نیاز از طریق جراحی‌های زیبایی پاسخ دهیم که این درست نیست. به همین خاطر به پزشکان توصیه می‌کنیم که حتما به زمینه روان‌شناختی بیماران قبل از جراحی توجه شود.

ارجاع بیماران به مشاوره‌های روانشناسی قبل از جراحی

وی در ادامه اظهار داشت: هر چند که برخی از جراحان بیمار را به روانشناسان جهت مشاوره ارجاع می دهند که اکنون این کار به تازگی شروع شده است و ما قبول داریم که اعمال جراحی زیبایی به مراتب در کشور ما بیشتر از آمار جهانی انجام می شود. به همین دلیل باید تلاش کنیم که این موضوع فرهنگ شود تا جلوی جراحی‎های بی‌مورد را بگیریم.

زالی در این رابطه تصریح کرد: اگر نیاز بیمار به جراحی زیبایی منطبق با موازین علمی باشد، اگر انتخاب بیمار که مهم‌ترین تاکتیک در اثربخشی جراحی زیبایی در دنیا است، به شکلی انجام شود که بن مایه جامعه‌شناختی و روان‌شناختی بیمار ملحوظ نشود، ممکن است بیمار بعد از عمل مرتبا احساس نارضایتی کند.

رئیس سازمان نظام پزشکی با بیان این که پاسخ فردی که دنبال کاشت نگین و یا آویختن حلقه‌ای بر لب است ، با جراحی داده نمی‌شود، گفت: جامعه شناسان باید علت یابی کنند. جوانی که می‌خواهد مورد توجه بیشتر باشد، فکر می کند باید جراحی زیبایی انجام دهد ، اما نمی‌داند که خصلت درست برای دیده شدن چیست!؟اینجا است که جامعه‌شناسان باید وارد میدان شوند. باید تحقیق و بررسی کنند.

کمتر از 200 جراح زیبایی مجوز کار دارند

زالی عنوان کرد: آخرین آمارها در تهران نشان می دهد که کمتر از 200 جراح زیبایی مجوز کار دارند در حالیکه روز به روز بر تقاضای این جراحی ها افزوده می شود و این هشداری برای ورود پزشکان غیر متخصص به این عرصه می باشد.

رئیس سازمان نظام پزشکی از طرفی اینکه زیبایی شناختی در جامعه به عنوان یک ارزش افزوده اجتماعی نباشد،نکته مثبتی است و نباید این طور فکر کنیم که برتری جویی به عنوان نیاز فیزیولوژیک پاسخ داده نشود، بلکه باید یک پاسخ مناسب اجتماعی، روانشناختی، جامعه شناختی و بیولوژیک را در رابطه با آن در نظر بگیریم. باید ارتقای فرهنگی داشته باشیم که فرد با گذاشتن نگین در چشم شخصیت ممتاز اجتماعی پیدا نمی کند و آموزش همگانی در این زمینه بسیار کم است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.34632s, 19q