حفظ حیات، شکوفایی عمر و بهره گیری از زندگی از مقدمات سلامت است

۱۳۹۳/۰۲/۰۳ - ۱۵:۳۲ - کد خبر: 110209

سلامت نیوز: مشاور وزیر بهداشت در امور طب اسلامی، سلامت را مقدمه لازم برای حفظ حیات، شکوفایی عمر و بهره گیری از زندگی عنوان کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر محمد مهدی اصفهانی در اولین همایش ترویج سبک زندگی سالم با آموزه‌های طب ایرانی که در سومین روز از هفته سلامت در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، ضمن بیان این مطلب افزود: سلامت از جنس امنیت است و سلامت و امنیت دو نعمت قدر ناشناخته هستند.

مشاور وزیر در امور طب اسلامی با اشاره به این که سلامت علی رغم داشتن جنبه های مختلف یک مفهوم کلی و یکپارچه است، گفت: سلامت در مفهوم جامع، ابعاد معنوی، اخروی و روح و روان را در بر می گیرد.

وی با اشاره به این که روح انسان به عنوان بخش ماندگار است، حیات جانداران را به 3 دسته حیات نباتی، حیوانی و ملکوت تقسیم بندی کرد و افزود: حیات نباتی شامل انسان، حیوان و گیاه، حیات حیوانی شامل انسان و حیوان و حیات ملکوتی نیز فقط شامل انسان و فرشتگان است.

دکتر اصفهانی انسان را در مکاتب غیرالهی موجودی مادی با هویت روانی عنوان کرد و گفت: در مکاتب الهی، انسان موجودی والا، مسئول، مقصود و خداجو، رو به کمال و معتقد به حیات واپسین است که از این رو باید به سلامت روحی- روانی و معنوی آن توجه خاص و ویژه شود.

وی با اشاره به این که طب سنتی الهام گرفته از طب یونانی، ایرانی، هندی، عربی و سرزمین‌های اسلامی است، گفت: طب سنتی- اسلامی یک طب پیشرو و به روز است که شامل تجارب، نوآوری ها و کشفیات دانشمندان سرزمین های اسلامی است.

مشاور وزیر در امور طب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به تعاریف مختلف انسان‌ها از خوشبختی، خوشبختی در آموزه های قرانی را رضایت خدا از انسان و رضایت انسان از خداوند عنوان کرد و گفت: اگر تعریفی از سلامت بیاید که فقط رفاه در آن باشد آن سلامت نیست چرا که رضایت همتایی برای تعریف سلامت است.

دکتر اصفهانی سلامت از نگاه جهانی را هدفمندی در زندگی، تجربه تعالی، نمود اجتماعی و اخلاقیات عنوان کرد و افزود: از دیدگاه مکاتب الهی سلامت، خداشناسی، خداجوئی و خدامحوری، شناخت هدف زندگی، تلاش در جهت تکامل معنوی و خودسازی و توکل است.

گفتنی است، همایش یک روزه ترویج سبک زندگی سالم با آموزه های طب سنتی امروز با حضور معاون طب سنتی، اساتید و کارشناسان طب سنتی در سالن امام جواد (ع) وزارت بهداشت برگزار شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.01031s, 19q