نقش تعیین کننده طب سنتی در خودمراقبتی

۱۳۹۳/۰۲/۰۳ - ۱۵:۲۸ - کد خبر: 110216

سلامت نیوز: معاون طب سنتی وزارت بهداشت گفت: استفاده از ظرفیت‌های طب سنتی که پایه و اساس آن تندرستی است قطعاً به دلیل ریشه‌دار بودن در فرهنگ و باورهای مردم در خود مراقبتی نقش بسیار تعیین کننده‌ای دارد که نباید از آن غفلت کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر محمود خدادوست در همایش ترویج سبک زندگی سالم با آموزه‌های طب سنتی با بیان این مطلب گفت: سازمان جهانی بهداشت استراتژیی را برای سال‌های 2014 تا 2023 در مورد استفاده از ظرفیت‌های طب سنتی و مکمل در کنار طب رایج تدوین کرده است که این راهکار از حدود 30 سال قبل در دستور کار سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته است.

دکتر خداودست در ادامه به دلایل توسعه و ترویج طب سنتی از دیدگاه سازمان جهانی بهداشت پرداخت و افزود: طب سنتی در موارد تایید شده از جهت کیفیت ایمنی و اثربخشی در مراقبت‌های بهداشتی کمک کننده است. داروهای گیاهی و درمان های سنتی حتی گاهی نه تنها منبع مراقبت‌های بهداشتی بوده‌اند بلکه از آنها برای مقابله با بیماری‌های غیرواگیر مزمن استفاده می شود.

وی به تشریح توسعه عملکردها در زمینه طب سنتی و مکمل از سوی سازمان بهداشت جهانی بهداشت پرداخت و گفت: تسهیل ادغام و هماهنگی طب سنتی و مکمل در سیستم سلامت ملی در کشورها با کمک سیاست گذاران سلامت کشورها، تهیه و تدوین دستورالعمل هایی برای توسعه طب سنتی و مکمل و ارائه استانداردها، دستورالعمل‌های فنی و روش تحقیق برای بررسی محصولات، شیوه های مراقبتی، حمایت از طرح های تحقیقاتی بالینی در زمینه ایمنی و اثربخشی و تسهیل در روند تبادل اطلاعات صحیح را از جمله مهمترین عملکردهای این سازمان در ترویج و توسعه طب سنتی برشمرد.

در ادامه معاون طب سنتی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: گرایش همه جانبه در ارائه مراقبت های بهداشتی باید در تمام جنبه‌های زندگی شامل ذهن، جسم، روح و روان و محیط زیست با کیفیت بالا و برای همه افراد فراهم باشد و نیز استفاده از ظرفیت‌های مردمی به دلیل توجه ویژه برای ارتقاء سلامت خودشان و تمرکز سیستم های مراقبت بهداشتی برای حمایت و ترویج این ظرفیت لازم است.

وی مهمترین وظیفه وزارت بهداشت و نهادهای نظارتی در این زمینه را تایید ایمنی، کیفیت و اثربخشی داروها، اطلاع رسانی صحیح و دقیق به مردم، آموزش نیروهای متخصص و پژوهشگر، حمایت از پژوهش های پایه و کاربردی و ادغام دانش طب سنتی در سطوح مختلف خدمات مراقبتی و بهداشتی عنوان کرد.

دکتر خدادوست به اصول و مبانی طب ایرانی و نقش ضروری آن در سبک زندگی سالم اشاره کرد و گفت: تغذیه نامناسب به جسم ما آسیب می رساند و مدتی طول می کشد تا به بیماری مبتلا شویم اما عوامل غم و خشم، ترس، اندوه، استرس و اضطراب که از عوامل روحی و روانی هستند خیلی سریع تاثیر می گذارند و فرد را دچار مشکل می کنند. بنابراین عوامل روحی روانی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

وی در ادامه به تبیین 10 پیام که برگرفته از اصول و مبانی طب سنتی اصلاح سبک زندگی روزمره است، پرداخت و گفت: خوردن با اشتهای واقعی، دست کشیدن از غذا قبل از سیر شدن، خوب جویدن، مصرف یک نوع غذا، اول شب خوابیدن، سحرخیزی، ورزش مناسب، سلامت معنوی، کاهش استرس و مصرف نان سبوس دار پیام‌های ده گانه اصول و مبانی طب سنتی جهت اصلاح سبک زندگی سالم است.

گفتنی است، همایش یک روزه ترویج سبک زندگی سالم با آموزه های طب ایرانی امروز با حضور دکتر محمود خدادوست معاون طب سنتی، دکتر محمد مهدی اصفهانی مشاور وزیر در امور طب اسلامی و اساتید متخصصان ونیز کارشناسان طب سنتی در ستاد مرکزی وزارت بهداشت برگزار شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.91916s, 20q