افزایش سن ازدواج خطر تولد نوزاد مبتلا به مُنگولیسم را افزایش می‌دهد

۱۳۹۳/۰۲/۰۳ - ۱۵:۳۱ - کد خبر: 110219

سلامت نیوز: یک روانشناس با اشاره به لزوم سنخیت در ازدواج، از دختران خواست برای پیشگیری از زایمان فرزند مبتلا به سندروم داون(منگولیسم)، پیش از ۳۵ سالگی ازدواج کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، منوچهر طباطبایی‌راد با اشاره به تفاوت سنی دختران و پسران در ازدواج اظهار داشت: مراجعانی هستند که تمام شرایط لازم برای ازدواج را دارند، اما به لحاظ تفاوت سنی با یکدیگر برای مشورت نزد ما می‌آیند.

وی افزود: علم و تجربه نشان می‌دهد چنانچه زوجین شرایط لازم برای ازدواج را داشته باشند، تفاوت سنی دختر و پسر که بر اساس آن دختر چند سال از پسر بزرگتر است،‌اشکالی ندارد.

این روانشناس با تشریح شرایط لازم ازدواج گفت: بلوغ عاطفی و روانی جزو مواردی است که باید به آن توجه کرد. سنخیت افراد با یکدیگر به هماهنگ بودن آنان از منظر روانی مربوط می‌شود و در صورتی که زوجین این ویژگی‌ها را دارا باشند، اما تفاوت سنی داشته باشند نگرانی وجود ندارد و ازدواج آنها می‌تواند مبارک و میمون باشد.

این متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: اگر تمام مؤلفه‌ها مانند مولفه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مدنظر قرار گیرد و فقط بحث اختلاف سن مطرح باشد، مانعی برای ازدواج زوجین وجود ندارد.

طباطبایی راد گفت: هوش و سنخیت زوجین از نظر تحصیلات نکته‌ای است که خانواده‌ها و زوجین باید به آنها توجه کنند. در صورتی که این موارد رعایت شود به نظر می‌رسد مسأله سن اصلاً نمی‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای ایفا کند و زوجین راحت می‌توانند در کنار هم خوشبخت شوند.

این متخصص حوزه بهداشت روان با اشاره به لزوم کاهش سن ازدواج تصریح کرد: بهتر است دختران قبل از 35 سالگی ازدواج کنند تا احتمال ابتلا فرزندشان به سندروم داون (منگولیسم) را کاهش دهند.

این روانشناس مسائل ظاهری و وضعیت اجتماعی و اقتصادی پسران را در انتخاب آنها توسط این دختران مؤثر دانست و افزود: افراد باید یکدیگر را به واسطه ویژگی‌های شخصیتی یکدیگر بپذیرند نه مسائل اقتصادی و اجتماعی، هر چند افراد باید مرتبه‌ای از این شرایط را دارا باشند و سپس برای ازدواج اقدام کنند، اما نباید صرفاً بر این مسائل تأکید کرد.

طباطبایی‌راد اظهار داشت: ممکن است زوجین بعد از ازدواج دچار بیماری شوند یا شغل خود را از دست دهند، اگر همسر به خاطر این مسائل تن به ازدواج داده باشد، آن وقت کار به طلاق کشیده می‌شود. از طرفی اگر زوج، تنها به زیبایی طرف مقابل خود اهمیت دهد، وقتی همسرش بیمار و ضعیف شود و حتی تب کند، ممکن است از چشم او بیفتد.

وی افزود: نباید ملاک و ویژگی خاصی را به کسی سنجاق کرد زیرا ممکن است شل شود و بیفتد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: زوجین باید یکدیگر را خوب بشناسند و بعد به هم علاقه‌مند شوند. برای جذب باید مفهوم عمیقی وجود داشته باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.72399s, 19q