سن زير پنج سال بهترين زمان براي پيشگيري از چاقي در کودکان است

۱۳۸۷/۰۳/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11031
سن زير پنج سال بهترين زمان براي پيشگيري از چاقي در کودکان است
دکتر سوسن پارساي دانشيار دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با بيان اين مطلب گفت اگر کودک زير سه سال از تغذيه سالمي برخوردار باشد و در زندگي کودک رفتار تغذيه اي مناسبي حاکم باشد از رشد سلول هاي اضاقي و زياده از حد پيشگيري مي شود.
دبير انجمن علمي تغذيه کودکان ايران در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا گفت در سنين سه سالگي اگر تغديه کودک همراه با انواع مواد غذايي کاذب همچون پفک، چيپس، شيريني و...باشد تعداد سلول هاي چاقي در کودک افزايش مي يابد، اما اگر تغذيه کودک سالم باشد اين سلول ها بطور متناسب و با الگوي ژنتيکي فرد رشد مي کنند.
دکتر پارساي با اشاره به اينکه ايجاد عادات غذايي در کودک بسيار مهم است گفت پرزهاي چشايي کودک در سالهاي اوليه زندگي او تقويت مي شوند به اين صورت که اگر از همان ابتدا که کودک غذا خوردن را شروع مي کند نمک و يا مزه ترش در غذاي او بيشتر باشد پرزهاي شوري و ترشي در او تقويت مي شود و براي هميشه غذاها را با آن مزه دوست دارد.
اين متخصص تغذيه کودکان اضافه کرد به همين خاطر به مادران توصيه مي شود تا سن زير يک سالگي در غذاي کودک نمک اضافه نکنند و در بطور کلي تا سنين زير سه سالگي مزه هاي شوري و ترشي در غذاي کودک بسيار کم باشد.
دبير انجمن علمي تغذيه کودکان با بيان اينکه سنين زير پنج سال از نظر تامين سلامتي کودکان در آينده بسيار مهم است افزود در دوران نوجواني تصور فرد از بدن خيلي مهم است و در روابط اجتماعي او تاثير گذار است ، از اين رو اگر در اين سنين چاق باشد و نتواند به دلخواه لباس بپوشد سرخورده خواهد شد.
وي با تاکيد بر آموزش کودکان از بدو تولد تا 6 سالگي گفت بررسي ها نشان مي دهد کودکاني که شير مادر مي خورند در سن يک سالگي در مقايسه با بچه هايي که شير خشک مي خورند لاغرتر هستند ولي اين لاغري مفيدتر است.
دکتر پارساي با اشاره به اينکه ژنتيک نيز در ايجاد چاقي موثر است گفت بررسي ها نشان داده است تنها هفت تا 9 درصد چاقي ها هورموني هستند و در بقيه موارد نوع زندگي و عوامل محيطي و تغذيه اي دوران کودکي و دوران بلوغ در آن موثر بوده است.
وي با تاکيد بر اينکه به منظور لاغر کردن کودکان نبايد او را از تمام مواد غذايي منع کرد گفت منع کردن کودک از خوردن يک ماده غذايي او را نسبت به خوردن حريص تر مي کند در عين حال با برنامه ريزي و مديريت غذايي در کودک مي توان مانع از زياده روي او شد.
گفته مي شود حدود 60درصد جمعيت بالاي 20سال ايران مبتلا به چاقي هستند که بيشتر اين چاقي بر اثر تغذيه نادرست در دوران کودکي و بلوغ بروز کرده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.78367s, 19q