فضای مجازی دانش‌آموزان را تهدید می‌کند

۱۳۹۳/۰۲/۰۶ - ۱۳:۵۵ - کد خبر: 110359

سلامت نیوز: مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش با اشاره به این‌که در فضای مجازی آسیب‌های مختلفی دانش‌آموزان را تهدید می‌کند، گفت: متأسفانه برخی دانش‌آموزان در فضای مجازی به محیط‌هایی وارد می‌شوند که متناسب با سن آن‌ها نیست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، ابوالقاسم عیسی‌مراد مدیرکل امور تربیتی و مشاوره آموزش و پرورش امروز در نشست خبری هفته مشاغل در پاسخ به پرسشی که هم اکنون طبق آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر 4 درصد دانش‌آموزان به موادر مخدر گرایش دارند و استفاده از ریتالین در شب‌های امتحان گسترش یافته است در این زمینه مشاوران مدارس چه برنامه‌هایی را دارند؟ اظهار داشت: آسیب‌های روانی و اجتماعی به دفتر پیشگیری از اعتیاد وزارت آموزش و پرورش سپرده شده است اما قبول داریم که این آسیب‌ها در سطوح مختلف دانش‌آموزی وجود دارد و باید برای پیشگیری و سالم‌سازی دانش‌آموزان اقدامات مختلف را انجام دهیم.

وی افزود: به مشاوران مدارس اعلام کرده‌ایم که ‌به خانواده دانش‌آموزان آموزش‌های لازم را برای به حداقل رساندن میزان ابتلا به اعتیاد ارائه کنند همچنین دوره‌های ویژه‌ای را برای مشاوران مدارس برگزار کرده‌ایم اما بر اساس کمبودهایی که داریم نمی‌توانیم به طور کامل سرویس‌دهی انجام دهیم.

آسیب‌های فضای مجازی گاه خطرناک‌تر از اعتیاد

عیسی‌مراد بیان کرد: طرح توانمندسازی روانی و اجتماعی دانش‌آموزان را برای حفاظت از آن‌ها در برابر آسیب‌های اجتماعی برنامه‌ریزی کرده‌ایم اما باید توجه داشت که در فضای مجازی آسیب‌های زیادی برای دانش‌آموزان وجود دارد که باید آن‌ها را در برابر این آسیب‌ها واکسینه کرد. برخی از این آسیب‌ها حتی از اعتیاد نیز خطرناک‌تر است.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: متأسفانه دانش‌آموزان در فضای مجازی به محیط‌هایی وارد می شوند که مناسب با سن آن‌ها نیست. همچنین باید بگویم که آمار مصرف ریتالین و شیشه در میان دانش‌آموزان بالا نیست اما آموزش همیشه در اولویت است و کلاس‌های آموزش خانواده را برای والدین دانش‌آموزان برگزار می‌کنیم. همچنین فردی که به والدین و دانش‌آموزان مشاوره ارائه می‌دهد آن‌قدر در کارش متخصص است که بتواند پیام خود را به درستی منتقل کرده و محتواهایی را نیز بیان نکند که دانش‌آموز دچار بحران شود.

وی تصریح کرد: ارائه برخی از اطلاعات به دانش‌آموزان در مقطع ابتدایی ممکن است آزار دهنده باشد بنابراین در بخش آسیب‌های اجتماعی باید مطالب به صورت غیرمستقیم ارائه شود.

عیسی مراد گفت: در پیشگیری اولیه باید به تمام دانش‌آموزان در سطوح تحصیلی مختلف آموزش‌های لازم را ارائه دهیم که آسیب‌ها اتفاق نیفتد در مرحله بعدی که آسیب رخ داد باید سریعاً وارد عمل شده و مرحله سوم اینگونه است که پس از کنترل آسیب باید به گونه‌ای مراقب دانش آموز باشیم که مجدداً دچار این مشکل نشود.باید توجه داشت در برخی آموزش‌ها اگر به صورت مستقیم وارد شده و مطالب را به دانش‌آموز ارائه دهیم آسیب و تهدید بیش‌تر می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.82093s, 19q