کمبود دستگاه‌های رادیوتراپی از دغدغه‌های درمان سرطان کشور

۱۳۹۳/۰۲/۰۷ - ۱۲:۴۳ - کد خبر: 110456

سلامت نیوز: رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران با تأکید بر این‌که در هیچ جای دنیا سرطان تحقیق، تشخیص و درمانش، دانشگاهی نیست بلکه خیریه و موقوفه است، گفت: کمبود دستگاه‌های رادیوتراپی از دغدغه‌های درمان سرطان در کشور است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، محمدرضا قوام نصیری، رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران مهم‌ترین موضوعی که برای درمان سرطان در ایران با آن مواجهیم را کمبود دستگاه‌های رادیوتراپی به‌روز دانست و گفت: دغدغه اصلی کمبود دستگاه‌های رادیوتراپی به‌روز است؛ تکنیک‌های جدیدی که باعث می‌شود مقدار اشعه لازم و ضروری به بافت سرطانی برسد در حالی که قسمت‌های سالم بدن محافظت شود.

وجود تکنولوژی‌‌های جدید در درمان سرطان، اما ما مشکلات اقتصادی داریم

رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه مشهد ادامه داد: پیشرفت‌های زیادی برای درمان سرطان با تکنیک‌های جدید به وجود آمده اما این دستگاه‌ها گران‌قیمت هستند و به دلیل مشکلاتی که در دولت قبلی از نظر اقتصادی وجود داشت، امکان ورود تجهیزات به همه مراکز دانشگاهی و بیمارستانی نبود.

رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران در خصوص وضعیت کنونی ورود این تجهیزات اظهار کرد: اکنون نیز همین مشکلات مانند گذشته وجود دارد و باید دید وزارت بهداشت و تشکیلات مادر تخصصی که عهده‌دار وارد کردن این تجهیزات است چه تدبیری خواهند اندیشید.

وی از آغاز تجهیز مراکز دانشگاهی از دو سال پیش خبر داد و گفت: اگر چه این تجهیزات اکنون به‌روز نیستند، اما از نظر ارتقای کیفیت قابل قبول است.

قوام نصیری در پاسخ به این سؤال که آیا فرصت سوزی به دلیل پشت نوبت ماندن بیماران سرطانی برای رادیوتراپی صحت دارد، گفت: استفاده از دستگا‌ه‌های جدید وقت‌گیر است. در گذشته تکنیک و زمان درمان و مسائل جنبی برای انجام درمان صحیح زمان کم‌تری می‌برد‌ اما اکنون زمان طولانی‌تر نیاز است و به همین دلیل است که نمی‌توانیم مثل سابق بیماران را در لیست داشته درمان کنیم؛ البته همه جای دنیا همین‌گونه است.

تعداد دستگاه‌ها و مراکز درمانی بیماران سرطانی کم است

عضو هیئت مدیره انجمن سرطان ایران دو دلیل دیگر برای پشت نوبت ماندن بیماران مبتلا به سرطان برای استفاده از دستگاه‌های پیشرفته را کمبود مراکز درمانی و کمبود دستگاه دانست و اظهار کرد: مشکل ما فقط تعداد کم دستگاه‌ها نیست تعداد مراکز هم کم هست به همین دلیل پشت نوبت داریم.

وی ضمن برشمردن مراکز درمانی کشور از جمله دانشگاه تهران، شهید بهشتی و مراکز درمانی شهرهای مشهد، شیراز، اصفهان و مراکز خصوصی کردستان، آذربایجان غربی، شرقی تصریح کرد: حداقل به تعداد مراکز درمان‌گر باید از این دستگاه‌ها داشته باشیم و همه باید مجهز شوند اما این مراکز اکثراً دستگا‌ه های به‌روز را ندارند.

قوام نصیری در ادامه به تشریح ویژگی‌های دستگاه‌های پیشرفته رادیوتراپی پرداخت و عنوان کرد: تا 3 سال پیش دستگاه‌های شتاب دهنده در کشور وجود نداشت اما اکنون این دستگاه‌ها وجود دارد‌ اما استفاده از آن‌ها الزاماتی دارد و تکنیک‌هایی برای استفاده از آن‌ها در جهان به وجود آمده که موجب می‌شود دوز ناخواسته اشعه به بافت سالم نرسد و یا تومور در مقدار اشعه بالا رادیوتراپی شود که برای ورود این تکنیک‌ها تمهیداتی اندیشیده شده است و وزارت بهداشت و درمان نیز در صدد تأمین اعتبارات لازم است.

وی اظهار امیدواری کرد که در سال جاری بتوانیم حداقل 10 دستگاه رادیوتراپی با تکنیک IMRT را وارد کنیم.

ورود خیرین برای کمک به مبتلایان سرطان

این استاد دانشگاه با تأکید بر لزوم ورود خیرین به این حوزه، اظهار کرد: در هیچ جای دنیا سرطان نه تحقیق، نه تشخیص و نه درمانش، دانشگاهی نیست. بلکه دانشگاه هایی مانند استنفورد، هاروارد، هابکینز و بسیاری از مراکز دنیا که در این زمینه فعالند همه خیریه و مردم نهاد هستند.

رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران در ادامه به آسیب‌شناسی فعالیت مراکز خیریه پرداخت و گفت: متأسفانه در تشکیلات خیریه در هر زمینه‌ای برنامه‌ریزی‌هایی خارج از ضوابط و با نظرهای خاص انجام می‌شود و گاهی کار تخصصی اعمال نمی‌شود به ویژه در کارهای خیریه مربوط به طرح‌های بیمارستانی که عده‌ای افراد غیر پزشک و یا غیر متخصص در آن نظر می‌دهند.

بیمارستان تخصصی سرطان

وی در خصوص ساخت اولین بیمارستان تخصصی بیماران مبتلا به سرطان از طریق اوراق وقف گفت: با تمام وجود این کار را تأیید می‌کنم؛ اولین کسی بودم که انجمن حمایت از بیماران سرطانی را در سال 1360 در مشهد راه‌اندازی کردم و این مرکز با همکاری خیرین تاکنون در حال فعالیت و خدمت رسانی به نیازمندان مبتلا به سرطان بوده است.

قوام نصیری افزود: این اقدام بسیار خوب است اگر برنامه ریزی درست و طویل‌المدت برای آن در نظر گرفته، از نظرات کارشناسی دقیق استفاده شود و افراد متبحر مسئول آن باشند تا با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت تجهیزات مورد نیاز تهیه شود.

وی با تأکید بر لزوم مشاوره از انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران برای تجهیز بیمارستان تخصصی سرطان، اعلام کرد که انجمن برای کمک و همکاری در این پروژه بزرگ ملی آمادگی دارد.

ضرورت حضور ظرفیت‌های مردمی همچون وقف دسته‌جمعی در حوزه سلامت

رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران در پایان گفت: باید با ظرفیت‌های مردمی از جمله وقف دسته‌جمعی وارد حوزه درمان شده و باری از روی دوش مردمی که به سوی خط فقر حرکت می‌کنند برداشته شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.4545s, 19q