آغازفعاليتهاي پيوندروده دركشوروصادرات قرنيه

۱۳۸۷/۰۳/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11046
آغازفعاليتهاي پيوندروده دركشوروصادرات قرنيه

دكتر عقيقي در همايش بزرگداشت پيوند اعضا با بيان اينكه بسياري از دانشگاه‌ها فاقد واحد فراهم آوري هستند، گفت:‌از اين رو نيروهاي بالقوه‌اي در دانشگاه وجود دارد كه بالفعل نشده‌اند.


وي از آغاز فعاليت‌هاي مربوط به پيوند روده در سال 85 خبر داد و گفت:‌ كليه نياز كشور به قرنيه تامين شده و حتي صادرات به خارج نيز داريم.

رييس اداره پيوند و بيماريهاي خاص وزارت بهداشت افزود: با وجود مشكلات فراوان توانستيم به همت دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور در سال 86 حدود 311 پيوند از جسد به نسبت يك هزار و 800 پيوند داشته باشيم، 162 پيوند كبد، 37 پيوند قلب و 3 پيوند ريه بوده است.


دكترعقيقي شاخص اهدا از سال 83 تا 86 را به ترتيب 6/1، 7/1، 8/1 و 3/2 عنوان كرد و يادآور شد: اين شاخص در اسپانيا 35 و در آمريكا 26 است.


وي با تاكيد بر ضرورت بيشتر شناسايي مرگ مغزي گفت: سال 86 با وجود فراوان ترين آمار اهدا كننده از مرگ مغزي فقط 165 مورد (10 درصد از كل مرگهاي مغزي) به انجام رسيد.

رييس اداره پيوند و بيماريهاي خاص وزارت بهداشت به وجود 40 هزار مرگ مغزي ناشي از حوادث ترافيكي در سال 84 اشاره كرد و افزود: از اين تعداد 244 هزار مورد مرگ مغزي و 50 درصد از اين موارد (122 هزار مورد) مرگ بيمارستاني بوده است.

دكترعقيقي يادآور شد: با احتساب يك تا پنج درصد مرگ مغزي از ميان مرگهاي بيمارستاني، تخمين زده مي‌شود در سال 84 رقمي بين يكهزار و220 الي شش هزار و 100 مرگ مغزي وجود داشته است و اگر به ازاي هر تخت ICU يك مرگ مغزي منظور شود در مجموع ساليانه 2500 مرگ با تابلوي مرگ مغزي در كشور وجود دارد. از اين رو انتظار مي‌رود ساليانه از يكهزار تا يكهزار و 500 مرگ مغزي در كشور استفاده شود.


وي بزرگترين مشكل در زمينه پيوند اعضا را عدم تناسب بين عرضه و تقاضا برشمرد و افزود: تاكنون فقط 8 واحد فراهم آوري اعضا در كشور وجود دارد.

رييس اداره پيوند و بيماريهاي خاص وزارت بهداشت با بيان اينكه از سال 81 دانشگاه‌ها مكلف به ايجاد زيرساخت‌هاي لازم براي واحد فراهم آوري اعضا هستند، گفت: هم اكنون در 26 بيمارستان كشور بخشهاي پيوند كليه فعاليت مي‌كنند.

دكتر عقيقي در ادامه به تاسيس شوراي دياليز و پيوند اعضا، بازنگري شرح وظايف و تدوين آيين نامه مركز دياليز و پيوند اعضا، ابلاغ بخشنامه‌ انجام پيوند اتباع خارجي و تصويب قانون پيوند اعضا از جسد و ابلاغ آيين نامه اجرايي قانون پيوند اعضا از جسد اشاره كرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14479s, 19q