مصرف‌کنندگان داروی کلسترول پرخوری می‌کنند

۱۳۹۳/۰۲/۰۷ - ۱۲:۳۹ - کد خبر: 110463

سلامت نیوز: نتایج یک بررسی جدید نشان داد مصرف‌کنندگان داروهای کاهنده کلسترول موسوم به استاتین با خیال‌ راحت‌تر پرخوری می‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، پزشکان در این مطالعه دریافتند مصرف استاتین‌ها این احساس کاذب را در فرد ایجاد می‌کند که خوردن این دارو به منزله مجوزی برای پرخوری کردن است.

پزشکان دریافتند مصرف‌کنندگان داروی استاتین در سال‌های 1999 و 2000 میلادی در آمریکا کمتر از افراد دیگر کالری مصرف می‌کردند در حالی که در سال‌های 2009 و 2010 میلادی حجم کالری مصرفی در این افراد به اندازه اشخاص سالمی بود که استاتین مصرف نمی‌کردند.

دکتر «تاکهیرو سوگی‌یاما» از دانشگاه توکیوی ژاپن گفت: معتقدیم پزشکان باید بر اهمیت سبک زندگی سالم در مصرف‌کنندگان استاتین تاکید مجدد داشته باشیم.

به گفته این پزشک، مصرف بیش از حد کالری‌ها و چربی‌ها نه تنها تاثیر درمانی داروی استاتین را از بین می‌برد بلکه فرد را در معرض ابتلا به چاقی و دیابت قرار می‌دهد. استاتین‌ها از تولید کلسترول در بدن کاسته و در سلول‌سازی و کمک به فعالیت طبیعی بدن تاثیرگذارند. همچنین مصرف بیش از حد کلسترول احتمال آنکه فرد را در معرض بیماری‌های قلبی و رسوب چربی در رگ‌های خونی قرار دهد افزایش می‌دهد.

در مطالعات پیشین آمده، شواهدی مبنی بر آنکه استفاده کنندگان از داروی استاتین پس از تجویز آن بیشتر غذا می‌خورند وجود ندارد اما در این بررسی مشخص شد مصرف‌کنندگان استاتین در سال‌های 1999 و 2000 به طور متوسط در روز 2000 کالری مصرف می‌کردند در حالی که این رقم در میان افرادی که از این دارو استفاده نمی‌کردند 2179 کالری در روز بوده است.

به گفته دکتر سوگی‌یاما، این روند در سال‌های بعد تغییر کرد به گونه‌ای که حجم کالری مصرفی در میان استفاده‌کنندگان از داروی استاتین حدود 10 درصد افزایش یافته و این امر سلامت این افراد را به طور جدی به خطر می‌اندازد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.00101s, 19q