پيش نيازهاي گسترش مراکز خدمات مشاوره ازدواج و کنترل خشم

۱۳۹۳/۰۲/۰۷ - ۱۳:۰۶ - کد خبر: 110474

سلامت نیوز: به راستي چه تعداد از روان شناسان و مشاوران در مراکز مشاوره به درستي مي توانند با حفظ قوانين و اخلاق حرفه اي به تعهدات خود در قبال مراجعه کننده عمل کنند؟

در خبرها آمد که مراکز مشاوره ازدواج و کنترل خشم در خرداد افتتاح مي شود. در اين که مراکز مشاوره با ارائه خدمات تخصصي مي توانند منبع بسيار موثري در التيام رنج ها و ناراحتي هاي رواني افراد جامعه باشند، حرفي نيست. تخصصي کردن مراکز مشاوره نيز يکي از ايده آل هاي عرصه خدمات روان شناختي و مشاوره است که باعث مي شود فعالان، کارشناسان و متخصصان حوزه روان شناسي نيز با ساماندهي خدمات خود، نقش موثرتري در بهبود شرايط فکري و رواني مراجعان خود ايفا کنند و نکته سوم انتخاب موضوع کنترل خشم است. توجه به نياز محرز جوانان به آموختن مهارت هاي کنترل هيجانات در حالي که مي دانيم هيجانات منفي، مانند خشونت و پرخاشگري گاه آسيب هاي ويران کننده اي را براي فرد در پي دارد نيز حکايت از توجه خوب مسئولان دارد.

اما به نظر مي رسد توجه به نکته ها و مسائل ديگري نيز بسيار مهم و ضروري است که مهم ترين آن ها نيروي انساني متخصص است اگرچه در اين خبر از به کارگيري نيروهاي متخصص و همکاري عالي ترين مرکز تخصصي اين عرصه يعني سازمان نظام روان شناسي و مشاوره سخن به ميان آمده است اما نمي توان از کنار اين سوال گذشت که به راستي چه تعداد از روان شناسان و مشاوران در مراکز مشاوره به درستي مي توانند با حفظ قوانين و اخلاق حرفه اي به تعهدات خود در قبال مراجعه کننده عمل کنند، از آن جا که متاسفانه همانند بسياري ديگر از رشته هاي تخصصي دانشگاه ها سطح کاربردي بودن آموزش هاي علمي کمتر مورد توجه مراکز علمي قرار مي گيرد توجه ويژه به توانايي هاي درماني و تخصصي دانش آموختگان رشته هاي روان شناسي و مشاوره از دانشگاه هاي مختلف ضروري است اگرچه دانشگاه ها با برگزاري دوره هاي کارورزي تلاش مي کنند به اين مهم توجه نشان دهند اما سر و کار داشتن با روان و شخصيت انسان ها آن قدر مسئله مهم و حساسي است که نمي توان تنها به طي دوره هاي کارورزي دانشجويي و يا شرکت در برخي کارگاه هاي آموزشي بسنده کرد و آن را ملاک توانمندي فرد دانست. گرچه اين موضوع که نظام روان شناسي و مشاوره تنها در قبال ساعات و مدت زمان معيني از خدمات روان شناختي به فرد پروانه تخصصي فعاليت اعطا مي کند امري مثبت است اما به نظر مي رسد همچنان نياز به دقت بيشتري در به کارگيري نيروي انساني با گسترش مراکز مشاوره وجود دارد.

نکته ديگر آن که ايجاد مراکز مشاوره ازدواج و کنترل خشم يا هر موضوع و تخصص ديگري به تنهايي تا چه ميزان در رفع مشکلات موجود مي تواند موثر باشد؟ يک بار ديگر به ضرورت ايجاد مراکز تخصصي مشاوره تاکيد مي کنيم.

در کنار اين موضوع با توجه به دريافت خدمات تخصصي روان شناسي آن هم به صورت مستمر که جزء لاينفک فرآيند مشاوره هاي روان شناختي است به اين معنا که فرد بايد در جلساتي با زمان استاندارد و دوره هاي کامل و دست کم هفته اي يک جلسه با مشاور يا درمانگر خود ديدار داشته باشد. مراجعه به چند مرکز مشاوره يا به نتايج مطالعات هم اين واقعيت را پررنگ تر نشان مي دهد که گروهي از جامعه نياز بيشتري به دريافت اين خدمات تخصصي دارند در حالي که هزينه هر جلسه مشاوره واقعا براي اين اقشار مي تواند کمرشکن باشد. اگرچه سال هاست اين موضوع مطرح مي شود که خدمات روان شناختي و مشاوره هم تحت پوشش بيمه قرار گيرد ولي متاسفانه تا امروز خبري از اجرايي شدن اين امر ضروري نيست و تا تصويب در مجلس و قانوني شدن آن راهي دور و دراز در پيش است. طراحي بسته هاي واحد مشاوره ازدواج هم اگرچه نشان از نگاه مسئولانه متصديان امر دارد ولي به نظر مي رسد تا دغدغه هاي اصلي تر و جدي تر جوانان در بحث ها و نيازهاي مالي آن ها حل نشود، تحقق اهدافي که اين برنامه هاي ارزنده براي آن طراحي شده است به طور کامل امکان پذير نخواهد بود.

منبع: روزنامه خراسان

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.20614s, 18q