توصیه های ایمنی به شهروندان هنگام صاعقه

۱۳۹۳/۰۲/۰۷ - ۱۶:۳۳ - کد خبر: 110500

سلامت نیوز: پلیس به دنبال مرگ مرد 67 ساله ای در حوالی مشهد بر اثر اصابت رعد و برق توصیه هایی را در این خصوص به شهروندان ارایه کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، یک مرد 67 ساله روز گذشته در منطقه تپه سلام مشهد بود که بر اثر اصابت رعد و برق دچار سوختگی شد و جان خود را از دست داد.

شهروندان با مشاهده جسد این مرد موضوع را به فوریت های پلیسی 110 اعلام کردند و ماموران کلانتری با حضور در محل مراتب را به قاضی ویژه قتل اعلام کردند و به دستور مقام قضائی، جسد پس از اقدامات لازم به پزشکی قانونی انتقال یافت.

با توجه به وقوع این گونه حوادث و مرگ های سوزناک به شهروندان توصیه می شود هنگام رعد و برق در مکان های مرتفع قرار نگیرید، از درختان، تپه ها، طناب رختشویی، سیم برق هوایی، لوله های فلزی و آب دور شوید.

به اشیای فلزی از قبیل دوچرخه، نرده های آهنی، قلاب ماهیگیری، لوازم فلزی خانه و واگن های راه آهن دست نزنید.

اگر در فضای باز گرفتار رعدو برق شدید، زانو و پاهای خود را نزدیک یکدیگر قرار داده و سر خود را خم کنید.

اگر در حال شنا کردن هستید یا روی قایق سواری فورا از آب بیرون بیایید.

اگر در بیرون از خانه هستید ، زیر درخت یا نقطه مرتفع پناه نگیرید، بلکه در محلی باز و به حالت خمیده باقی بمانید.

ایستادن زیر درخت یا روی تپه هنگام صاعقه بدترین کار است.

هنگام صاعقه به داخل ساختمان یا ایستگاه ترن زیر زمینی بروید.

در صورتی که در اتومبیل هستید، در محل مطمئن توقف کنید و موتور را خاموش کنید و آنتن ماشین را پایین بکشید.

در هنگام رعد و برق سریعا روی زمین نشسته و خم شوید،هرگز به طور مستقیم روی زمین دراز نکشید.

در هنگام رعدو برق از تجمع خودداری کنید. دستگاه های الکتریکی همراه خود را خاموش کنید. از درختان تک و بلند ،تپه ها ،تیرک ها، سیم برق هوایی، فنس ها ،لوله های فلزی آب،مناطق و علفزارهای مرطوب و جویبارها و مکان های پر آب و رودخانه ها دور شوید و از آنها فاصله بگیرید. ایستادن زیر درخت روی تپه هنگام صاعقه خطرناک ترین اقدام است.

از لبه صخره ها و بلندی قله ها فاصله بگیرید و به ارتفاعات پایین دست فرود آیید. به غارهای عمیق پناه ببرید، غارهای کم عمق می تواند خطرناک باشد.

اگر در محوطه ای مسطح هستید،در محلی باز و بدون درخت به حالت خمیده دست را روی زانوهای خود قرار دهید و باقی بمانید و در نقاط مرتفع پناه نگیرید.

اگر لباس های شما خیس است ،سعی کنید آنها را هر چه زودتر خارج کرده و از خود دور کنید. تنها در موارد ضروری از تلفن همراه استفاده کنید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.66163s, 19q