شیوع 37 درصدی مصرف قلیان در میان نوجوانان و جوانان

۱۳۹۳/۰۲/۰۷ - ۱۶:۳۹ - کد خبر: 110505

سلامت نیوز: مسوول واحد کنترل دخانیات مرکز تحقیقات قلب و عروق اصفهان گفت: شیوع مصرف قلیان در بین حدود 37 درصد از نوجوانان و جوانان کشور، خطری جدی برای سلامت این نسل است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، «حمیدرضا روح افزا» روز یکشنبه در همایش«مراقبین سلامت مدارس و خود مراقبتی» در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: قلیان کشیدن به اشتباه بعنوان یک سرگرمی وارد سبک زندگی مردم ایران شده و این موضوع تهدید جدی برای سلامت عمومی و زنگ خطری برای آینده است.

وی همچنین به تحقیقی که در قالب بسیج سلامت در استان اصفهان صورت گرفته است، اشاره و اظهار کرد: بر این اساس حدود یک سوم نوجوانان و جوانان این استان قلیان را امتحان کرده یا روزی یا هفته ای یک بار از آن استفاده می کنند.

این کارشناس با تاکید براینکه مصرف قلیان زیان آورتر از سیگار است، گفت: میزان منوکسید کربن(CO) وارد شده به بدن انسان در اثر استعمال قلیان شش برابر سیگار و میزان عامل سرطانی(Tar) قلیان 46 برابر بیشتر از سیگار کشیدن است.

روح افزا اضافه کرد: میزان دیگر عوامل سرطانی مانند«آرسنیک» در قلیان چهار برابر سیگار و «سرب»در قلیان 202 برابر سیگار است.

وی تصریح کرد: سرب عامل اصلی کاهش هوش در نوجوانان و جوانان است.

وی همچنین به میزان زیاد نیکوتین در قلیان که حدود دو برابر سیگار است، اشاره کرد و گفت: نیکوتین ضرری برای بدن انسان ندارد اما بشدت اعتیادآور است.

مسوول واحد کنترل مرکز تحقیقات قلب و عروق اصفهان با انتقاد از عدم کنترل در این زمینه گفت: هیچ ارگانی بر محتوای نوشته شده روی پاکت تنباکوی مواد قلیان نظارت نمی کند در حالی که بیشتر اعداد و ارقام نوشته شده بر روی این پاکت ها در باره میزان موادی مانند نیکوتین یا منوکسید کربن، دروغ است.

وی با تاکید براینکه سودجویان برای ترویج استعمال قلیان و فروش کالاهای خود در این زمینه به هر کاری دست زده اند، گفت: آنها با تنباکوی معطر و صنعتی کردن این کار به جذب جوانان و نوجوانان پرداخته اند و حتی از شبکه های اجتماعی نیز برای این کار استفاده می کنند.

این کارشناس با بیان اینکه قبح و زشتی قلیان کشیدن در انظار عمومی برای زنان و دختران نیز ریخته شده است، خواهان اعمال قوانین و محدودیت هایی مانند ممنوعیت استعمال قلیان در محیط های بسته، دسترسی نداشتن به قلیان برای افراد کمتر از 18 سال و استفاده از برچسب های هشدار دهنده بر روی پاکت های آن شد.

در این آیین از اساتید همکار در کمیته پیشگیری از رفتارهای پرخطر و 14 دستگاه اجرایی همکار با آموزش و پرورش استان اصفهان در این زمینه تجلیل شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.95226s, 19q