عصاره گياه جينكو، زوال عقل را درمان نمي‌كند

۱۳۸۷/۰۳/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11056
عصاره گياه جينكو، زوال عقل را درمان نمي‌كند

 اين عصاره گياهي كه از درخت جينكو بيلوبا گرفته مي‌شود تقريبا از سوي 10 درصد از بيماران مبتلا به زوال عقل استفاده مي‌شود.

جينكو بيلوبا به طور متداول به عنوان يك گياه تقويت كننده حافظه در بازار موجود است و برخي از مطالعات نيز اين مزاياي جينكو را تاييد كرده‌اند. اما در پژوهش اخير در آزمايشي شش ماهه روي افراد مبتلا به زوال عقل خفيف تا متوسط معلوم شد بين افرادي كه جينكو بيلوبا مصرف مي‌كنند با افرادي كه از شبه دارو استفاده كرده‌اند، تفاوتي وجود ندارد.

نتايج اين تحقيق در مجله بين المللي «روانشناسي سالمندان» منتشر شده است. در اين تحقيق، پژوهشگران 120 ميلي گرم مصرف روزانه جينكو بيلوبا را در بيماران بررسي كردند.

مطالعات نشان مي‌دهد: هزاران نفر از مبتلايان به اين اختلال ذهني به اميد اين كه مشكلات حافظه‌اي و ذهني آنها بهبود پيدا كند جينكو بيلوبا خريداري و مصرف مي‌كنند.

پروفسور كليوبالارد از انجمن آلزايمر انگليس به همراه دستياران خود،‌ مهارت‌هاي ذهني و كيفيت زندگي شركت كنندگان در پژوهش را طي دو، ‌چهار و شش ماه بررسي و اندازه گيري كردند.

آزمايشات شامل تمريناتي چون يادآوري واژه‌ها از حافظه يا پاسخگويي به سوالات درباره زمان يا محل‌هاي خاصي بود.

در اين بررسي هيچ مدرك علمي مبني بر اين كه دوز استانداردي از عصاره گياه فوق تاثيرمطلوبي روي حافظه داشته باشد، بدست نيامد.

هم چنين طي دوره آزمايشات طبق اطلاعات خود بيمار يا پرستاران آنها كيفيت زندگي بيمار نيز بهبود پيدا نكرد.

هم چنين يك بازبيني مطالعاتي كوچران كه در سال 2002 منتشر شده بود با ارائه تمام مدارك مربوط و در نظر گرفتن همه آنها نشان داد كه جينكو ممكن است تاثير سودمند بسيار ناچيزي روي حافظه در بيماران مبتلا به زوال عقل داشته باشد.

اما در پژوهش اخير كه در واقع نمونه به روز شده مطالعه كوچران است معلوم شد كه در واقع اين گياه هيچ تاثير مثبتي از اين حيث بر جاي نمي‌گذارد.

دكتر راب مك كارني كه اين پژوهش را در كالج ايمپريال لندن انجام داده اظهار داشت: فقدان دارو در مراحل اوليه بروز زوال عقل به اين معني است كه بيماران تلاش مي‌كنند هر گزينه ديگري را براي به تعويق انداختن سرعت پيشرفت بيماري امتحان كنند.

مك كارني افزود: احتمال منتشر شدن يافته‌هاي منفي از اين قبيل در مجموع بسيار كمتر است اما ما فكر مي‌كنيم كه نتايج منفي هم به اندازه نتايج مثبت مهم هستند.

پروفسور بالارد نيز خاطرنشان كرد: نتايج تحقيقات اگرچه نااميد كننده است اما بي نهايت مهم است.

همچنين گروه ديگري از پژوهشگران در يك تحقيق مجزا هشدار دادند كه تجويز داروهاي ضد روان پريشي براي سالمندان مبتلا به زوال عقل خطرناك است.

اين تحقيقات نشان مي‌دهد: احتمال بستري شدن در بيمارستان و يا حتي مرگ سالمندان مبتلا به زوال عقل كه حتي براي يك دوره بسيار كوتاه از داروهاي ضد روانپريشي استفاده مي‌كنند بسيار بيشتر است.

پژوهشگران مي‌افزايند: اين مشكلات تاكيدي بر نياز مبرم به وجود چنين داروهايي است كه بتواند مشكلات رفتاري در اين بيماران از قبيل پرخاشگري را كه بسيار جدي هستند را ‌تسكين دهند ولي در حال حاضر جايگزين براي داروهاي ضد روانپريشي بسيار محدود است.

اين مطالعات به سرپرستي دكتر گري جي كندي رييس بخش روانشناسي سالمندان از مركز پزشكي مونته فيور در نيويورك صورت گرفته است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.73194s, 19q