بررسي علت مرگ جنين براي نخستين بارداري دركشورتوسط اين مركز ناباروري و سقط مكرر ابن‌ سينا

۱۳۸۷/۰۴/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11066
بررسي علت مرگ جنين براي نخستين بارداري دركشورتوسط اين مركز ناباروري و سقط مكرر ابن‌ سينا

دكتر يونس مدبري، مدير مركز فوق تخصصي درماني ناباروري و سقط مكرر ابن سينا در گفت وگو با ايسنا ضمن اشاره به اين كه اين مركز ‌بررسي علت مرگ جنين را براي نخستين بارداري در كشور انجام مي دهد، اظهار داشت: با شنيدن خبر تولد، همه بدون استثنا خوشحال مي‌شوند در اين ميان والدين مشتاق‌ترند، به ويژه مادر كه مي تواند پس از گذراندن 9 ماه حاصل بارداري خود را نظاره كند و با شنيدن صداي گريه نوزاد لبخند به لبانش نقش بندد و سختي‌هاي دوران حمل را از ياد ببرد. مرگ جنين پس از گذراندن اين دوره همراه با اميد وسختي، والدين را با مشكلات روحي و جسمي عديده‌اي مواجه مي نمايد. با مرگ جنين يا نوزاد، افكار و نگراني‌هاي مختلف به ذهن مادر مي تازد كه يكي از اين نگراني‌ها ترس از بارداري مجدد است و اين كه آيا اين اتفاق براي بار ديگر تكرار مي شود يا خير.

مدير مركز فوق تخصصي ابن سينا گفت: در اتوپسي جنين و بررسي آسيب شناسي و ژنتيكي، تكنيك آزمايشگاهي است كه براي يافتن علت مرگ جنين يا نوزاد به كار مي رود و نتايج آن در مشاوره‌ها، درماني براي بارداري‌هاي بعدي و درمان‌هاي حين بارداري بسيار مؤثر و كمك كننده مي باشد.


در ادامه ، دكتر هاله سلطان قرايي ، پاتولوژيست و عضو هيات علمي پژوهشكده ابن‌سينا درباره فوايد انجام اتوپسي اذعان داشت: انجام بررسي بدن جنين پس از مرگ مي تواند به والدين از علت مرگ جنين يا نوزاد خود آگاهي دهد، به پزشك در ارتباط با بارداري بعدي كمك نموده و به تاييد يا رد تشخيص‌هاي باليني احتمالي به ويژه در بيماري هاي ارثي كمك نمايد سابقه بارداري‌ها و سقط هاي قبلي، نحوه بارداري هاي قبلي، سابقه بر بيماري‌هاي ارثي و ژنتيكي و ارتباط فاميلي والدين نيز پرسيده خواهد شد.

دكتر سلطان قرايي اظهار داشت: پس از اقدامات اوليه، متخصص پاتولوژيست در آزمايشگاه پس از بررسي ظاهري جنين تحويل شده، بـه بررسي امعا و احشاء جنين مي‌پردازد و در صورت لزوم ، نمونه هايي جهت بررسي‌هاي ژنتيكي و ميكروب شناسي به آزمايشگاه هاي مربوطه ارسال مي نمايد.

وي افزود : در اين اقدام جفت جنين نيز بطور كامل بررسي و نمونه برداري مي‌شود كه در بسياري از موارد مي تواند در علت يابي مرگ يا مشكلات جنين كمك كننده باشد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
سوگل
با سلام من در هفته 7 بارداري صداي قلب جنين را شنيدم ولي در سونوگرافي بعدي كه در هفته 12 انجام گرفت اعلام شد جنين در هفته9 بارداري مرده و ديگر رشد نكرده .با توجه به اينكه درست در هفته 9 من مشاجره بدي با همسرم داشتم و از لحاظ روحي به شدت آسيب ديدم مرگ جنين مي تواند بر اثر همان استرس باشد لطفا به من پاسخ دهيد. با سپاس
پریسا
با سلام.من در ماه سوم بارداری با مراجعه به پزشک صدای قلب جنینم راشنیدم و هیچ مشکلی هم وجود نداشت و ضربان قلب هم نرمال بود.پس از سه روز با انجام سونوگرافی متوجه مرگ جنین شدم.متخصص سونوگرافی معتقد است که بچه در اثر برداشتن بار سنگین یا کارهای فیزیکی از بین نرفته و دارای یک ناهنجاری بوده با توجه به اینکه من در همین فاصله یک بسته 10 کیلویی را جابجا نموده بودم نظر شما چیست؟چون انجام سونوی داخلی هم پس از مرگ جنین نشان داد که جنین اصلا از جای خودش حرکتی نکرده و من هم هیچگونه علایم درد یا لکه بینی یا خونریزی نداشتم به همین دلایل دکترم معتقد است از باز سنگین این اتفاق نیفتاده.خواهش میکنم به من جواب دهید.متشکرم
0.58004s, 21q