اورژانس‌هاي دندانپزشكي كدامند؟

۱۳۹۳/۰۲/۰۹ - ۱۷:۱۸ - کد خبر: 110752
اورژانس‌هاي دندانپزشكي كدامند؟

سلامت نیوز: ترك‌هاي ساده تاج دندان از جمله موارد شايع‌ تروما به دندان‌هاي دائمي است كه حتماً بايد پيگيري و درمان شود.

دكتر سارا كاشانچي، جراح دندانپزشك در مجله دنیای سلامت نوشت: ضربه به دندان‌هاي كودكان با تروما بسيار رايج است. اكثر آسيب‌هاي دندان در ساختمان دندان‌هاي شيري و دائمي دندان‌هاي قدامي به ويژه دندان‌‌هاي قدامي فك بالا را درگير مي‌كند. جابه‌جا شدگي خفيف از شايع‌ترين موارد، مشاهده شده به دنبال ضربه به دندان‌هاي شيري مي‌باشد. ترك‌هاي ساده تاج دندان از جمله موارد شايع‌ تروما به دندان‌هاي دائمي است كه حتماً بايد پيگيري و درمان شود. هرچه كودك كنجكاوتر و ماجراجوتر باشد احتمال جراحت‌هايي از اين دست افزايش مي‌يابد در مورد دندان‌هاي دائمي بيشتر صدمات در نتيجه زمين خوردن و برخورد هنگام بازي و دويدن روي مي‌دهد. دوچرخه‌سواري را نيز مي‌توان عامل بزرگي به‌شمار آورد. به‌طور كلي مي‌توان گفت كه حوادث بيشتر در زمين بازي مدارس اتفاق مي‌افتد.

اورژانس‌هاي‌ دندانپزشكي

زماني كه ضربه، خونريزي، درد يا تورم غير معمول در ناحيه دهان ديده مي‌شود. به عنوان اورژانس دندانپزشكي تلقي مي‌گردد. در اين صورت بايد هرچه زودتر به دندانپزشك خود يا بيمارستان مراجعه كنيد.

ضربه‌هاي دنداني
بيشترين گروه سني كه درگير ضربه‌هاي دنداني مي‌شوند، سنين يك تا دو سالگي، زماني كه كودك راه رفتن را مي‌آموزد و 7 تا 10 ساله مي‌باشد. كودكاني كه دندان‌هاي جلو آمده دارند، همچنين افرادي كه در ورزش‌ها مانند: فوتبال، ‌هندبال، بسكتبال، واليبال و . . . شركت مي‌كنند احتمال ضربه به دندان‌هايشان بيشتر است. در اين‌گونه موارد كاربرد محافظ‌هاي دهاني به هنگام ورزش پيشنهاد مي‌شود.

درمان
ضربه در اين سنين عمدتاً بافت نرم را درگير مي‌كند، كه بهتر است بافت آسيب ديده با آب شسته شود.
جهت جلوگيري از خونريزي، ناحيه صدمه ديده را با گاز يا پنبه به مدت پنج دقيقه فشار دهيد.
جهت درمان اورژانس هر چه سريع‌تر به دندانپزشك خود مراجعه كنيد.
درمان دندان‌هاي دائمي ضربه ديده
شايع‌ترين نوع ضربه به دندان‌هاي دائمي شامل شكستگي‌هاي تاج دندان، جابجائي‌ها بطرف لب يا زبان به همراه لقي دندان و خارج شدن دندان از حفره مي‌باشد.
در موارد شكستگي تاج با قطعه شكسته دنداني باقي‌مانده مي‌‌توان آنرا بوسيله موادي به دندان چسبانيد بنابراين بهتر است قطعه شكسته شده را پيدا كرده، در يك ليوان آب نگهداري كنيد. سپس بلافاصله به دندانپزشك خود مراجعه نماييد.
در مورد شكستگي تاج دائمي حتي اگر علامتي نبود بايد به دندانپزشك مراجعه كرد.
زماني كه دندان كاملا از حفره خود خارج شده است با نگه داشتن تاج دندان آن را از زمين برداريد. اگر دندان آلوده شده است به مدت 10 ثانيه زير آب به آرامي شستشو دهيد و به داخل حفره خود برگردانيد. اگر چنين كاري ممكن نيست بهتر است دندان را در يك ليوان شير قرار دهيد. در غير اينصورت دندان را در داخل دهان بين دندان‌ها و گونه كودك قرار داده و بلافاصله به دندانپزشك مراجعه نماييد. زمان رسيدن به دندانپزشك بسيار مهم است.
اگر بتوانيد در عرض 30 دقيقه پس از ضربه، كودك خود را به دندانپزشك برسانيد، شانس موفقيت در درمان حدود 90درصد افزايش مي‌يابد.
حتي در مواردي كه دندان ضربه ديده است و هيچ‌كدام از موارد فوق ديده نمي‌شود نيز مراجعه به دندانپزشك ضروري است صدمه به عصب دندان در عرض چند روز يا چند هفته مي‌‌تواند سبب تغيير رنگ آن گردد.

دردهاي شبانه
يكي ديگر از شايع‌ترين اورژانس‌هاي دندانپزشكي، درد شبانه است، دردي كه در هنگام خواب به سراغ كودك‌تان مي‌آيد. در اين هنگام بهتر است كودك از حالت خوابيده به وضعيت نشسته درآيد و سر كودك بالاتر قرار گيرد. پيش از مراجعه به دندانپزشك، شستشوي دهان با آب گرم و نيز كاربرد شربت مسكن جهت كاهش موقت درد پيشنهاد مي‌شود. يكي از مهمترين دلايل جراحت دنداني در كودكان زمين خوردن بر روي سطح سخت است. بسياري از كشورها قوانيني دارند مبني بر اين‌كه هر سازماني كه ساخت‌وساز چنين مكان‌هايي را بر عهده مي‌گيرد. مسئول است از استاندارد بودن وسائل بازي مطابق با معيارهاي ايمني بين‌المللي اطمينان حاصل كند و سطح ضربه‌گيري در زير تمامي وسائل – جاهايي كه احتمال زمين خوردن كودكان زياد است بكار برد. در انگلستان، شواهد نشان مي‌دهد كه جراحت‌هاي وارده به دندان‌هاي قدامي دائمي در كودكاني كه جلوزدگي (بيرون زدگي) بيش از 5/6 ميلي‌متر دارند به شكل چشمگيري بيشتر است. استفاده از محافظ‌هاي دهاني كمك موثري براي جلوگيري از تروما به دندان هنگام ورزش‌هاي دسته‌جمعي است. بازيكنان ورزش‌هاي تصادمي بايستي از محافظ دهاني استفاده كنند. جراحت‌هاي بافت نرم ممكن است در لب‌ها، فرم، مخاط، كام، زبان، لثه، به تنهايي يا همراه با صدمه به دندان ديده شوند. چنين صدماتي ناشي از اشياء اسباب بازي يا دندان‌ها هستند كه معمولا با خونريزي شديد اضطراب زياد والدين و كودك همراه است. ممكن است كودك در حال كه آبنبات چوبي، مداد، يا ساير اشياء را در دهان نگاه داشته زمين بخورد. به علاوه زمين خوردن ممكن است باعث بسته شدن دندان‌ها شود و پارگي‌هاي شديدي در منطقه زبان يا گونه‌ها كه در كودكان داراي عضلات شل هستند و به سادگي در ميان دندان‌ها قرار مي‌گيرد. را سبب شود. براي جلوگيري از صدمات وارده به بافت نرم لازم است در مرحله اول خونريزي را متوقف ساخت. اين كار اضطراب كودك را به مراتب كاهش مي‌دهد. اغلب صدمه كمتر از آن است كه به نظر مي‌رسد و پس از پاك كردن خون از محل ممكن است بسيار سطحي باشد. هنگامي كه كودك گريه مي‌كند زخم‌هاي مخاطي و زباني باز مي‌شوند. و بسيار حادتر از آنچه كه هستند بنظر مي‌رسد اگر كودك آرام باشد، بافت‌ها لبه‌هاي آسيب ديده بي‌حركت مي‌مانند و بهبود به سرعت انجام مي‌پذيرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.90977s, 19q