زندگي به «هامون» بازگشت

۱۳۹۳/۰۲/۱۰ - ۱۱:۳۳ - کد خبر: 110787

سلامت نیوز:جاري شدن سيلاب هاي اخير ناشي از بارندگي هاي مناسب در جنوب شرق كشور باعث آبگيري قسمت هايي از درياچه هامون شد و حياتي دوباره به اين تالاب بين المللي بعد از حدود 15 سال خشكسالي بخشيد.

همچنان كه بخش هايي از هامون هم اينك آبگيري مي شود اقدامات اداره كل حفاظت محيط زيست سيستان و بلوچستان براي شتاب بخشي به احياي اين درياچه بارقه هاي اميد به زندگي را در ميان ساكنان خطه سيستان زنده كرده است. شماري از اهالي سيستان كه پيش از اين نماز باران برپا كرده بودند به شكرانه اين نعمت الهي سجده شكر به جاي آورده و برخي خانواده ها نيز در اطراف تالاب تجمع كرده و بعضا به شنا مشغول هستند.

مديركل اداره حفاظت محيط زيست سيستان و بلوچستان گفت: با وارد شدن آب به بستر هامون بعد از يك دوره خشكسالي 15 ساله، زندگي و حيات به منطقه سيستان برگشته است. خسرو افسري افزود: در شرايط كنوني همكاري كشور همسايه افغانستان مي تواند روند احياي تالاب هامون را به صورت جهشي شتاب بخشد و در صورتي كه حقابه ايران از رود هيرمند بر اساس قراردادهاي دوجانبه كه مورد تاكيد سازمان ملل است داده شود، مي توان به احياي هامون اميدوار بود. «هامون» يكي از تالاب هاي مهم دنيا و بزرگ ترين درياچه آب شيرين در سراسر فلات ايران محسوب مي شود كه مشترك بين ايران و افغانستان است.

منبع: روزنامه اعتماد

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.97184s, 19q