ايمن‌تربودن زايمان طبيعي نسبت به سزارين براي مادرو نوزاد

۱۳۸۷/۰۴/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11079
ايمن‌تربودن زايمان طبيعي نسبت به سزارين براي مادرو نوزاد

دكتر نسرين چنگيزي در گفت وگو با ایسنا، افزود: در حالي برخي از افراد و حتي بسياري از پزشكان معتقد به مزاياي زايمان سزارين نسبت به زايمان طبيعي هستند كه در هيچ كتابي عارضه‌اي براي زايمان طبيعي بيان نشده است.

وي گفت: براساس آخرين رفرانس‌ها و مقالات علمي سلامت نوزادان طبيعي بيشتر از متولدين به روش زايمان سزارين است.

رييس سلامت مادران وزارت بهداشت با بيان اينكه مزاياي عنوان شده براي زايمان سزارين از سوي برخي افراد به اثبات نرسيده است درعين حال به مضرات ناشي از اين نوع سزارين براي مادر و نوزاد اشاره كرد و گفت: همچنين در هيچ كتابي مطرح نشده كه مزايايي از قبيل افزايش هوش و سطح ايمني به نوع زايمان مرتبط است.

دكتر چنگيزي با اعلام اين كه مشكلات تنفسي زودگذر در نوزادان به دنيا آمده از طريق سزارين بيشتر مشاهده مي‌شود، اظهار كرد: از سوي ديگر اين نوزادان به علت تولد از پيش تعيين شده و زودهنگام به برخي نارسايي‌هاي احتمالي نيز مبتلا مي‌شوند.

به گفته اين متخصص زنان و زايمان، همچنين آسيب‌هاي حين زايمان براي مادر و نوزاد در روش سزارين بيشتر امكان وقوع دارد. اين در حالي است كه براساس نتايج برخي تحقيقات نوزادان متولد از طريق سزارين بيشتر درگير عوارض عاطفي مي‌شوند.

رييس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت اين اظهارنظرعاميانه را كه زايمان به روش سزارين موجب افزايش هوش كودك مي‌شود را مردود اعلام و تصريح كرد: اين موضوع در هيچ يك از كتب علمي مطرح نشده است.

دكتر چنگيزي در پايان با تاكيد بر مزاياي زايمان طبيعي به ويژه در مقايسه با زايمان سزارين خاطرنشان كرد: البته زايمان طبيعي بايد با رعايت اصول استاندارد و تحت كنترل صورت گيرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.94887s, 19q