تشخیص قطعی بیماری سل در کمتر از 100 دقیقه در کشور

۱۳۹۳/۰۲/۱۰ - ۱۶:۲۲ - کد خبر: 110840

سلامت نیوز: رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت در حاشیه نشست بین منطقه‌ای همکاری‌های بین مرزی در کنترل و درمان بیماری سل گفت: با راه اندازی آزمایشگاه‌های مجهز قادریم در کمتر از 100 دقیقه بیماری سل را تشخیص دهیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر محمد مهدی گویا ضمن بیان این مطلب گفت: این آزمایشگاه‌ها در شهرهای، گلستان، مشهد، تهران، شیراز و اخیراً در شهرهای تبریز، اصفهان، خوزستان و زاهدان نیز راه اندازی شده است. این آزمایشگاهها قادرند در مدت خیلی کوتاه بیماری سل را تشخیص دهند.

دکتر گویا در ادامه افزود: بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت کشور ایران در حال حاضر در منطقه از نظر کنترل بیماری سل در رتبه نخست قرار دارد و این به دلیل وجود شبکه بهداشتی گسترده و ارائه خدمات بهداشتی مناسب در تمام مناطق روستایی و شهری در کشور است.

وی افزود: وجود آموزش و خدمات پیشگیری مناسب همچنین برنامه واکسیناسیون و پوشش بالای 95 درصد برای کودکان و از طرفی تشخیص زود هنگام، درمان به موقع و امکان دسترسی به درمان رایگان برای همه مبتلایان باعث کنترل بیماری سل در کشور شده است.

دکتر گویا بابیان این که وظیفه دولت پرداخت هزینه رایگان درمان سل برای این مبتلایان است، گفت: موضوع درمان رایگان مبتلایان به بیماری سل یکی از برنامه های مهم دولت است.

گفتنی است، کارگاه بین منطقه‌ای همکاری‌های بین مرزی در کنترل و درمان بیمارس سل، صبح امروز در هتل هویزه با حضور نماینده سازمان جهانی بهداشت و نماینده منطقه مدیترانه شرقی و نمایندگانی از کشورهای ترکیه، تاجیکستان، پاکستان و افغانستان و مسئولین بهداشتی وزارت بهداشت برگزار شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.70702s, 19q