ديابت نوع يک در کودکان قابل پيش بيني نيست

۱۳۸۷/۰۴/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11099
ديابت نوع يک در کودکان قابل پيش بيني نيست

دکتر شاداب صالح پور فوق تخصص غدد و متابوليسم اطفال در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اين که خانواده ها با مشاهده علائمي همچون پرنوشي و پرخوري، پرادراري و نيز پايين آمدن وزن کودک آن را با بيماري‌هاي ديگر اشتباه مي‌گيرند، افزود: در اين صورت آنها ديرمتوجه وجود بيماري ديابت در کودک مي‌شوند. اين بيماري با علائمي همچون اسيدي شدن خون کودک، تنفس عميق و تند، آب‌ريزي زياد از دهان و همچنين بيرون آمدن بوي آستون از دهان بروز داده مي شود.

دکتر صالح پور در خصوص عامل به وجود آمدن ديابت در کودکان گفت: ديابت نوع يک ممکن است که در اثر استعدادهاي زمينه‌اي و يا ژنتيک باشد اما عوامل بيروني هم دخيل هستند.

وي بد کاري دستگاه دفاعي بدن را عامل بيروني به وجود آمدن اين نوع ديابت عنوان کرد و افزود : در اين صورت دستگاه دفاعي بدن به جاي دفاع از خود آنتي بادي و سلول‌هايي به وجود مي‌آورد که کارکرد طبيعي لوزالمعده را هم مختل مي کند.

وي درباره درمان اين بيماري‌ها گفت: ديابت هنوز درمان قطعي نداشته و تنها مي توان با کنترل دقيق قند خون کودک و نيز استفاده به موقع از انسولين، همچنين مراجعه مکرر به پزشک از عوارض جانبي و شديد آن پيشگيري كرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.68317s, 19q