افزايش‌٥/٢درصدي سرانه خدمات دندانپزشكي دانش‌آموزان‌٦ تا‌١٢ساله

۱۳۸۷/۰۴/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11100
افزايش‌٥/٢درصدي سرانه خدمات دندانپزشكي دانش‌آموزان‌٦ تا‌١٢ساله

دكتر رضا حسين پور در گفت‌وگو با ایسنا، پايدار شدن منابع اين طرح يعني در نظر گرفتن سرانه دندانپزشكي دانش‌آموزان شش تا 12 سال در دل سرانه درمان را از نكات بارز اين طرح دانست و تصريح كرد: پيش از تصويب اين طرح، خدمات دندانپزشكي يك درصد از سرانه درمان را تشكيل مي‌داد كه با توجه به اهميت موضوع و با افزودن 50 ميليارد تومان اعتبار به خدمات دندانپزشكي در بيمه‌هاي پايه، اين سرانه به بيش از 5/2 درصد افزايش يافت.

وي ادامه داد: بنابراين چنانچه عملكرد سازمان‌هاي بيمه‌گر از مجموع اعتبار لحاظ شده بيشتر شود، جاي نگراني نيست، چرا كه خدمات دندانپزشكي كودكان سنين ياد شده در دل سرانه درمان لحاظ شده است.

رييس گروه بررسي و تدوين شاخص‌هاي درماني وزارت رفاه و تامين اجتماعي، درباره فرانشيز پرداختي بيماران، اظهار كرد: در جلسه‌اي كه با حضور نمايندگاني از وزارتخانه‌هاي بهداشت، رفاه، سازمان نظام پزشكي، معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري و غيره تشكيل شد، تمامي نمايندگان به اين نتيجه رسيدند كه دريافت 15 درصد از تعرفه به عنوان هزينه مواد مصرفي، عددي منطقي است كه اين رقم، علاوه بر فرانشيز 30 درصدي خدمات سرپايي است، كه از بيمار اخذ مي‌شود.

وي تشريح كرد: طبق قانون بيمه همگاني، فرانشيز خدمات سرپايي 30 درصد تعيين شده است، بر اساس همين قانون، هزينه مواد مصرفي در خدمات دندانپزشكي بايد جداگانه محاسبه و دريافت شود، اما رقم هزينه مواد مصرفي در دندانپزشكي در گذشته مشخص نبود و هر يك از پزشكان تعبير خاصي از اين قانون كرده بودند، اين امر باعث نارضايتي بيمار شده بود، تا اين كه در جلسه شوراي عالي بيمه، 15 درصد از تعرفه به عنوان عددي منطقي و معقول براي دريافت هزينه مواد مصرفي پيشنهاد و تصويب شد.

حسين پور، سال جاري را نخستين سال آغاز طرح ارائه خدمات دندانپزشكي به كودكان شش تا 12 سال عنوان كرد: اجراي اين طرح در ارديبهشت ماه سال جاري ابلاغ شده است، اما اين طرح پس از گذشت پروسه‌هاي اداري چون ابلاغ به دستگاه‌هاي ذيربط همچون سازمان‌هاي بيمه‌گر، سازمان‌هاي آموزش و پرورش، عقد قرارداد با مراكز درماني و مطب‌ها، پيش از آغاز سال تحصيلي جديد، معاينات دندان كودكان اين رده سني در تير و مرداد ماه جاري آغاز مي‌شود.

وي با اشاره به شاخص‌هاي ارتقاي سلامت دهان تا سال 2020 كه توسط سازمان جهاني بهداشت تعريف شده است، خاطر نشان كرد: بر اساس اين طرح، اولين گروه هدف، كودكان شش تا 12 سال تحت پوشش بيمه‌هاي پايه قرار مي‌گيرند، يعني سنيني كه دندان‌هاي دائمي كودكان رشد مي‌كند، آموزش‌ها و خدمات لازم به آن‌ها ارائه مي‌شود.

رييس گروه بررسي و تدوين شاخص‌هاي درماني وزارت رفاه و تامين اجتماعي، با بيان اين كه در سال‌هاي آينده، كودكان رده سني شش تا 13 سال و يا حتي پنج تا 13 سال تحت پوشش خدمات دندانپزشكي مورد تعهد سازمان‌هاي بيمه‌گر پايه قرار مي‌گيرند، اظهار اميدواري كرد: در آينده نزديك، تمامي جمعيت زير 20 سال كشور تحت پوشش قرار گيرند.

وي شاخص ارزيابي پوسيدگي دندان در دندان‌هاي دائمي كودكان شش ساله را دو دهم و در كودكان 12 ساله، 8/1 اعلام كرد و يادآورشد: متاسفانه اين رقم در جمعيت 20 ساله كشور دو رقمي مي‌شود. يعني در اين جمعيت، بيش از 10 دندان پر شده، كشيده و پوسيده وجود دارد كه حاكي است در گذشته هيچ اقدامي براي پيشگيري و سلامت دهان افراد انجام نشده است.

دكتر حسين پور با بيان اين كه در اين طرح، تنها يك خدمت و آن هم فيشور سيلنت كه اصلي‌ترين جز پيشگيري از پوسيدگي دندان‌هاست بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گذارده شده است، بيان كرد: به دليل آن كه تمامي خدمات قبلي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي توسط سازمان‌هاي بيمه‌گر ارائه خواهد شد و تنها فيشور سيلنت را اين وزارتخانه بايد ارائه دهد، انتظار مي‌رود، اين خدمت را به گونه‌اي ارائه شود كه دسترسي به آن، آسان و مناسب باشد.

وي ادامه داد: كودكان شش تا 12 ساله كه تحت پوشش بيمه‌هاي تامين و نيروهاي مسلح هستند، در گذشته نيز خدمات دندانپزشكي را دريافت مي‌كردند، اما با اين تفاوت كه بسته خدمتي آن‌ها، در قالب بيمه‌هاي مكمل ارئه مي‌شد.

به گفته رييس گروه بررسي و تدوين شاخص‌هاي درماني وزارت رفاه و تامين اجتماعي، شش تا هفت ميليون دانش‌آموز مقطع تحصيلي اول تا پنجم ابتدايي (شش تا 12) سال تحت پوشش اين طرح قرار مي‌گيرند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.13782s, 19q