اختلالات خواب، حوادث شغلي و رانندگي شايع‌ترين مشكلات پرسنل شيفت كاري است

۱۳۸۷/۰۴/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11101
اختلالات خواب، حوادث شغلي و رانندگي شايع‌ترين مشكلات پرسنل شيفت كاري است

با بيان اين كه با وجود معايب فراوان شيفت كاري عده‌اي ناگزير به تحمل اين شيوه فعاليت هستند، اظهار كرد: مشاغل و حرفي چون پزشكي، پرستاري، مشاغل خدماتي شهرداري و يا نيروگاهي از آن جمله‌اند.

وي، با تاكيد بر اين كه 20 تا 25 درصد از شاغلان كشورهاي صنعتي و نيمه صنعتي شيفت‌كارند، يادآور شد: اما در عين حال هنر طب كار، شناسايي افراد مستعد ابتلا به اختلالات شيفت كاري و اقدام زودهنگام براي درمان آنان است.

اين متخصص طب كار، با بيان اين كه شناسايي افراد مستعد ابتلا از طريق معاينات ادواري و يا بروز علايم در ماه‌هاي نخست امكانپذير است،‌ گفت: براساس تعريف، شيفت كاري شامل كار در ساعات غيرمعمول از روز نظير عصر، شب، دو روز، 2 شب و يك عصر است.

رييس بيمارستان بهارلو، با بيان اين كه عوارض شيفت كاري متفاوت به مراتب بيشتر از شيفت شب ثابت است، افزود: كاهش ساعت و كيفيت خواب،‌خواب آلودگي در طي روز از شايع‌ترين مشكلات شيفت كاران در ماه‌هاي نخست فعاليت كاري است.


شيوع بيشتر حوادث شغلي و رانندگي در شيفت كاران


افزايش احتمال بروز بيماري‌هاي قلبي از عوارض درازمدت شيفت كاري

دكتر صادق نيت، به تغيير خلق و خو، تحريك پذيري، بروز مشكل در روابط اجتماعي و خانوادگي به عنوان مشكلات شايع شيفت كاران اشاره كرد و افزود: در اين دسته از افراد حوادث شغلي و رانندگي شيوع بيشتري دارد به نحوي كه خطر تصادف در دانشجويان پزشكي و رزيدنت‌ها پس از كشيك شب بيشتر است.


احتمال بروز زايمان زودرس و تولد نوزاد نارس در زنان باردار شب كار


شيوع بيشتر طلاق و جدايي در شيفت كاراني كه با شيفت كاري خود تطابق نيافته‌اند

رييس كلينيك خواب، با بيان اين كه از عوارض درازمدت شيفت كاري افزايش احتمال بروز عوارض قلبي است، گفت: ‌نتايج مطالعات كشوري حاكيست كه احتمال بروز زايمان زودرس و تولد نوزاد نارس در زنان باردار شب كار افزايش مي‌يابد.

اين متخصص طب كار، با اشاره به شيوع بيشتر طلاق و جدايي در شيفت كاراني كه با شيفت كاري خود تطابق نيافته‌اند، يادآور شد: افزايش غيبت از كار از ديگر مشكلات اين دسته از افراد است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.6435s, 19q