عصبانيت، مشكل جامعه امروز است

۱۳۹۳/۰۲/۱۳ - ۱۴:۵۴ - کد خبر: 111035
عصبانيت، مشكل جامعه امروز است

سلامت نیوز: درست است كه دولت نقش مهمي در بسامان ماندن جامعه دارد اما توجه به اين نقش مهم، نبايد مسووليت هاي فردي و اجتماعي افراد را منكر شود كه متاسفانه اين طور است. يعني همه كاسه كوزه ها را مي خواهند سر دولت بشكنند و در نتيجه آن مسووليت پذيري فردي كاملااز بين مي رود و مفقود مي شود.

متاسفانه اين معضلي است كه شايد مدت ها طول بكشد تا برطرف شود.


براساس آمارهاي گرفته شده در سالي كه گذشت تنها در شهري مانند تهران حدود هزار نفر به دليل نزاع و ضرب و شتم به پزشك قانوني مراجعه كرده اند. بشير نازپرور، مدير كل پزشكي قانوني استان تهران گفته است: در 11 ماهه سال 1392 بيش از 97 هزار و 864 نفر به دليل نزاع به مراكز پزشكي قانوني استان تهران مراجعه كردند كه از كل مراجعان 64 هزار مرد و 33 هزار و 166 نفر زن بوده اند. اين آمار نشان دهنده جامعه يي است كه نياز به درمان دارد. همچنين منشا اين اتفاقات شايد عدم آرامش و آسايش مردم باشد. گفت وگوي پيش رو با غلامحسين معتمدي، روانپزشك است. معتمدي درباره چنين مشكلاتي در جامعه و منشا اين رخداد ها و تاثير نوع عملكرد دولت در مسير چنين رفتاي هايي مي پردازد.

فزايش نزاع مي تواند به معناي افزايش پرخاشگري باشد؟
وقوع چنين رخدادهايي خود نشان دهنده نوعي آسيب اجتماعي است. پرخاشگري نشان دهنده افزايش ناكامي هاي فردي و اجتماعي است و در كنار آسيب هاي اجتماعي ديگر، مانند زنجيره يي است كه هم مي تواند به دنبال آنها ايجاد شود و هم مي تواند خودش، در آنها نقش داشته باشد. در جامعه خشونت هايي همچون ضرب و شتم علل متنوعي مي تواند داشته باشد كه هم در سطح فردي و هم در سطح اجتماعي قابل تحليل است. اگر چه اين دو وجه را به صورت كامل نبايد از هم جدا كرد. وجود پرخاشگري چه در زندگي شخصي و چه در زندگي اجتماعي با هم در ارتباط هستند. بنابراين پرخاشگري معضلي است كه هم مي تواند ناشي از ساير مشكلات و آسيب هاي اجتماعي باشد و هم خودش در ايجاد آنها نقش داشته باشد.

منشا و علل عصبي بودن جامعه از چيست؟
اصولاانسان در زندگي اجتماعي خود با مشكلات سياسي و اجتماعي زيادي روبه رو است. ناهنجاري هاي اجتماعي نشان دهنده بيماري هاي مبتلابه هر جامعه است و با آن در ارتباط است. اگر ناكامي چه در زندگي شخصي و چه در زندگي اجتماعي وجود داشته باشد، مي تواند منجر به پرخاشگري و خشونت شود. در عرصه اجتماعي طبيعي است كه جنبه ها و جلوه هاي مختلف ناكامي، به شكل هاي گوناگوني خودش را نشان دهد. اصولادشواري هاي اقتصادي سبب ايجاد ناكامي مي شود و در كنار آن محدوديت هاي اجتماعي كه همه با آن آشنا هستند و مرتب راجع به آن بحث مي شود، مي تواند منجر به ناكامي شود. در كنار آن يك جو ناامني در جامعه ايران وجود دارد، كه اين ناامني اغلب منشا اقتصادي دارد. اين مساله هم در ايجاد ناكامي مي تواند نقش داشته باشد، بنابراين تنش در زندگي خانوادگي و روابط بين فردي، كه آن هم در تمامي مسائل تاثير مي گذارد خود نشان دهنده جامعه يي است كه در نگاه كلي پر تنش است و اين تنش را به اعضايش منتقل مي كند.

عملكرد دولت به چه ميزان در ايجاد چنين رفتارهايي در جامعه تاثير مي گذارد؟
عملكرد بهنجار، سالم، انطباقي و سازنده دولت مطمئنا مي تواند نقش كاهنده اين رفتارهاي پرخاشگرانه باشد و به عكس اگر كه ما از طرف دولت با كنترل بيش از اندازه، محدوديت هاي بيش از حد كه منعكس كننده عدم سلامت و نابهنجاري است مواجه شويم بايد منتظر چنين رفتار هايي باشيم. به واسطه نقش پررنگي كه دولت در جامعه ما بازي مي كند، متاسفانه در جامعه يك تلقي وجود دارد كه دولت مسوول همه چيز و همه كار است. اما از آن طرف جامعه و نهاد هاي مدني، نهاد هاي غير دولتي، انجمن هاي مختلف و خانواده در جامعه نقش دارند كه متاسفانه در ايران ناديده گرفته مي شوند. بنابراين درست است كه دولت نقش مهمي در بسامان ماندن جامعه دارد اما توجه به اين نقش مهم، نبايد مسووليت هاي فردي و اجتماعي افراد را منكر شود كه متاسفانه اين طور است. يعني همه كاسه كوزه ها را مي خواهند سر دولت بشكنند و در نتيجه آن مسووليت پذيري فردي كاملااز بين مي رود و مفقود مي شود. متاسفانه اين معضلي است كه شايد مدت ها طول بكشد تا برطرف شود.

چنين رفتارهايي به جايگاه اجتماعي فرد برمي گردد؟
جايگاه اجتماعي معمولاناشي از طبقه اجتماعي يا ناشي از شان و منزلت شغلي افراد است. در اين زمينه آمارهايي كه در كشور هاي مختلف وجود دارد كاملاگوياي همه چيز است. در عين حال خشونت و پرخاشگري در تمام طبقات اجتماعي ديده مي شود و اين طبيعي است. عوامل اجتماعي آسيب زا فشار را بيشتر متوجه اقشار پايين تر جامعه مي كند. جمعيت زياد، مشكلات اقتصادي، نااگاهي هاي اجتماعي، عدم آموزش كافي باعث مي شود تا زمينه مناسب تري براي بروز رفتارهاي خشن به خصوص در اشكال شديد آن ديده شود. اما خشونت در تمامي جايگاه هاي اجتماعي ديده مي شود ولي هر چه به سمت پايين تر جامعه مي رويم اين مساله مشهودتر است.
منبع:روزنامه اعتماد

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.87999s, 18q