گره «درمان» گشوده می‌شود؟

فردا، آغاز اجرای طرح تحول در نظام سلامت

۱۳۹۳/۰۲/۱۴ - ۰۹:۱۲ - کد خبر: 111074
فردا، آغاز اجرای طرح تحول در نظام سلامت

سلامت نیوز: فردا، 15اردیبهشت 1393 طرح تحول در نظام سلامت از سوی وزارت بهداشت آغاز می‌شود. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از فردا در حالی اولین گام از اجرای این طرح را برمی‌دارد که در صورت تکرار اشتباه دولت‌های نهم و دهم در عدم‌تخصیص به‌موقع اعتبارات، این طرح‌ها می‌توانند خود به‌عنوان تهدیدی برای وزارت بهداشت و دولت تدبیر و امید برای بهبود نظام سلامت در کشور تبدیل شود.

قرار است به موجب این طرح، قیمت دارو در سال‌جاری کاهش یابد، بیمارستان‌های دولتی در ازای ارایه خدمات به مردم تنها 10درصد از کل هزینه‌ها را از مردم دریافت کنند، زایمان طبیعی در بیمارستان‌های دولتی رایگان شود، تعداد داروهای تحت پوشش بیمه افزایش ‌یابد، وابستگی به داروهای وارداتی کاهش ‌یابد و مراجعان تنها 10درصد از هزینه‌های درمان را پرداخت کنند. در همین رابطه وزیر بهداشت، آغاز اجرای برنامه تحول سلامت را 15اردیبهشت اعلام کرد و گفت: به مردم وعده داده‌ایم و باید به آن پایبند باشیم و این مستلزم اجرای دقیق برنامه است، اگرچه از مردم می‌خواهیم ضمن همراهی با خدمتگزاران خود، صبور هم باشند. وی ادامه داد: در همین راستا باید با گام‌های محکم و استوار و حرکت جهادی در اجرای بهینه طرح تحول نظام سلامت، مردم را یاری و امیدواریم بتوانیم بخشی از مشکلات بهداشت و درمان مردم را حل کنیم. وزیر بهداشت تصریح کرد: با گذشت کمتر از یک‌سال از آغاز به کار دولت، بخشی از معضلات حوزه بهداشت و درمان همچون کمبود دارو برطرف شده است.

وزیر بهداشت با یادآوری اینکه امروز وارث مشکلات بسیاری در حوزه سلامت هستیم، تصریح کرد: با توجه ویژه رییس‌جمهور به حوزه سلامت و اجرای طرح تحول نظام سلامت، بخش عمده‌ای از مشکلات مردم در حوزه بهداشت و درمان به‌تدریج برطرف خواهد شد. وی تاکید کرد: معضلات امروز سلامت مربوط به یک یا دو دولت نیست، بلکه مربوط به دولت‌های متعددی در گذشته بوده است که حوزه سلامت مردم اولویت آنها نبوده و وضعیت بهداشت و درمان در اولویت پایین‌تری بوده است. وزیر بهداشت افزود: اینکه انتظار داشته باشیم معضلات باقیمانده از دولت‌های متعدد گذشته به‌سرعت حل شوند، صحیح نیست بلکه آنچه برای ما اهمیت دارد، تغییر جهت حرکت است که دولت یازدهم، سلامت مردم را جزو اولویت‌های نخستین خود قرار داده است. تلاش وزارت بهداشت برای اجرای طرح تحول در نظام سلامت، در شرایطی است که به جرات می‌توان گفت، راه تحقق وعده‌های وزارت بهداشت به مردم از پاستور می‌گذرد.

بررسی وعده‌های وزارت بهداشت برای اجرای طرح تحول نشان می‌دهد، این وزارتخانه مسایل حیاتی در بهداشت و درمان کشور را نشانه گرفته است که هرکدام از آنها در صورت عدم‌تحقق اعتبارات مالی بهنگام از سوی دولت، شکست سختی را در این طرح رقم می‌زند. مسایلی همچون کاهش قیمت دارو، پرداخت تنها 10درصد هزینه‌های درمانی در بیمارستان‌های دولتی، افزایش تعداد داروهای تحت‌پوشش بیمه، رایگان‌شدن زایمان طبیعی، کاهش وابستگی به داروهای وارداتی و افزایش پوشش بیمه روستایی همگی نیازمند فصل مشترکی تحت‌عنوان پرداخت به‌موقع اعتبارات مالی از سوی دولت است؛ مساله‌ای که در دولت‌های نهم و دهم محمود احمدی‌نژاد به کلی فراموش شد و کار به جایی رسید که ارز برای واردات زین دارو فراهم شد و برای دارو فراهم نشد، سهم قانونی وزارت بهداشت از محل درآمد‌های هدفمندی یارانه‌ها به وزارت راه رفت و برنامه پزشک خانواده به‌دلیل عدم‌تخصیص اعتبارات از دستور کار خارج شد. علاوه بر این، کسری بودجه بیمارستان‌های دولتی و افزایش هزینه‌های خدمات درمانی و انرژی پس از هدفمندی یارانه برای بیمارستان‌های دولتی عملا کاری کرد که بیمارستان‌ها، راهی جز دریافت کسری بودجه خود از جیب مردم نداشته باشند.


اولتیماتوم وزارت بهداشت به بیمارستان‌های دولتی
از سوی دیگر، رییس سازمان غذا و دارو ضمن اشاره به ‌عزم وزارت بهداشت برای آغاز طرح تحول نظام سلامت از دوشنبه، گفت: نمی‌توانیم شاهد باشیم دانشگاهی یا بیمارستانی در اجرای این طرح سهل‌انگاری کند. رسول دیناروند با اشاره به عزم وزارت بهداشت برای آغاز طرح تحول نظام سلامت از دوشنبه (15اردیبهشت‌) گفت: اساس این طرح آن است که بیمار در بخش بستری هزینه‌ای بیش از 10درصد پرداخت نکند و پرداختی بیمارانی که از دفترچه روستایی برخوردار بوده و از طریق نظام ارجاع به بیمارستان مراجعه می‌کنند، تنها پنج‌درصد خواهد بود. وی با اشاره به هزینه‌هایی که بیماران پیش از این در مراجعه به بیمارستان‌های تخصصی پرداخت می‌کردند، افزود: به‌ویژه در بیمارستان‌های قطب و تخصصی، داروها و وسایل پزشکی گرانقیمت استفاده می‌کنند؛ چراکه اقدامات تخصصی و فوق‌تخصصی انجام می‌دهند و تا روز 15اردیبهشت‌ بخش زیادی از پرداختی مردم صرف مابه‌التفاوت قیمت وسایل و داروهایی خواهد شد که یا در فهرست تعهدات بیمه نیست یا قیمت آن بالاتر از قیمت پایه‌ای است که بیمه قبول داشته است.


دیناروند در این‌باره افزود: اما از روز پانزدهم تمام این موارد را خود بیمارستان بر عهده خواهد گرفت و در قبضی که برای بیماران صادر می‌شود، ذکر می‌شود که این هزینه‌ها از محل یارانه جبران شده است. برای اجرای این طرح، پیش‌پرداخت لازم به دانشگاه‌ها ابلاغ شده و بودجه کافی را برای آغاز آن در اختیار دارند.

منبع:‌روزنامه شرق

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.31925s, 18q