آموزش به قربانيان از تجاوز هاي آتي جلوگيري مي كند

۱۳۹۳/۰۲/۱۴ - ۰۹:۱۶ - کد خبر: 111075
آموزش به قربانيان از تجاوز هاي آتي جلوگيري مي كند

سلامت نیوز:متاسفانه بسياري از خانواده هاي ايراني بعد از تجاوز جنسي به فرزندان شان به دليل آبرو داري از درمان و بازپروري رواني آنها خودداري كرده و در بعضي از موارد حتي حاضر به شكايت نمي شوند، براي اطلاع اين دسته از افراد بايد گفته شود عدم درمان فرزندان در اين گونه موارد مانند نگه داشتن آتش زير خاكستر و آماده كردن يك متجاوز ديگر براي آينده است.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر مجيد ابهري رفتارشناس و آسیب شناس اجتماعی در روزنامه اعتماد نوشت: آزار و اذيت هاي جنسي به عنوان يكي از ناهنجاري هايي كه امنيت زباني جامعه را به مخاطره مي اندازد بايد مورد بررسي قرار بگيرد. از نگاه رفتارشناسي آزار جنسي در محور تعرض ناشي از تربيت خانوادگي غلط، دوران كودكي خطرناك و آسيب ديده و عدم روانكاوي و درمان بعد از عبور از دوران كودكي و نوجواني و وجود زمينه هاي تحريك جنسي اين افراد بيمار است. معمولاتعرض جنسي زماني خطرناك تر و هشدار دهنده است كه در مورد كودكان چه پسر و چه دختر اتفاق مي افتد. بيش از 90 درصد از متجاوزان جنسي به كودكان سازومازوخيسم هستند يعني از آزار دادن ديگران به طرز دلخراش لذت مي برند و دچار احساس لذت جنسي مضاعف مي شوند. در اين ميان بايد به خانواده ها نكته يي را يادآوري كنم و آن اين است كه بر اساس تجربه 30 ساله اينجانب آسيب هاي اجتماعي به ما يادآوري مي كند كه بي مبالاتي خانواده هاي قربانيان، بستر مناسب تجاوز را فراهم مي كند. متاسفانه بسياري از خانواده هاي ايراني بعد از تجاوز جنسي به فرزندان شان به دليل آبرو داري از درمان و بازپروري رواني آنها خودداري كرده و در بعضي از موارد حتي حاضر به شكايت نمي شوند، براي اطلاع اين دسته از افراد بايد گفته شود عدم درمان فرزندان در اين گونه موارد مانند نگه داشتن آتش زير خاكستر و آماده كردن يك متجاوز ديگر براي آينده است.


اينجانب حدود 50 ساعت با بيجه، قاتل پاكدشتي صحبت كردم. وي در دوران كودكي سه بار مورد تجاوز قرار گرفته بود و اگر ابتدا درمان مي شد شايد از مرگ 18 كودك جلوگيري مي شد. در مورد قربانيان خشونت جنسي بايد درمان آنها در اولويت برنامه ها قرار گيرد، عدم انعكاس تصوير آنها در رسانه ها كار بسيار پسنديده يي بوده كه در كشور ما انجام داده شده است اما به عنوان يك رفتارشناس بايد بگويم حادثه شومي مانند تجاوز هيچگاه از ذهن قرباني پاك نخواهد شد و هميشه در قالب يك كابوس شبانه، اضطراب، استرس، انزوا و اعتياد در سال هاي بعد خودنمايي مي كند فقط مجازات اين گونه افراد به عنوان عوامل تجاوز كافي نيست. قاضي بايد يك گروه متشكل از رفتارشناسان و آسيب شناسان اجتماعي تعيين كند تا آنها اين گونه بيماران را مورد تجزيه و تحليل رواني قرار داده و نتايج به دست آمده را تحت عنوان برنامه هاي آموزشي در دستور كار خود قرار دهند.


در اين زمينه آموزش رسانه ها به ويژه صدا و سيما و خانواده ها به كودكان در جهت مقاومت در مقابل اين جانيان و ايجاد زمينه مساعد براي بازگو كردن حادثه براي والدين همراه با آموزش هاي رفتاري لازم است. موضوع ديگر حمل اشياي قيمتي با كودكان است: در بسياري از موارد بزهكاران به طمع زينت آلات كودكان اقدام به ربودن آنها مي كنند و با فشار و زور اين اشيا را از آنها به سرقت مي برند كه اضطراب ناشي از اين فشار و زور به كودكان كمتر از تجاوز نيست.
اجازه ندادن به كودكان براي حضور تنها در خيابان ها و مراكز بازي، عامل ديگري است كه بايدتوسط خانواده ها به كودكان آموزش داده شود و در اين ميان رسالت رسانه ها در بيان و كالبد شكافي اين مسائل غيرقابل انكار است.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.71955s, 19q