محققان بر ضرورت تشخيص سريع سل مقاوم در برابر دارو تاکيد کردند

۱۳۸۷/۰۴/۰۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11112
محققان بر ضرورت تشخيص سريع سل مقاوم در برابر دارو تاکيد کردند
به گزارش خبرگزاري رويترز از کوالالامپور، متخصصان سل از کشورهاي مختلف که در کنفرانس بيماريهاي عفوني در کوالالامپور شرکت کرده اند از مشکلات تشخيص سل سخن مي گويند. به گفته اين متخصصان نتيجه آزمايش نمونه هاي سل بيماران پنج ماه به طول مي انجامد و تا آن زمان بيماران جان خود را از دست مي دهند.
اين امر به ويژه در مورد بيماران مبتلا به سل مقاوم در برابر دارو و بيماراني که دستگاه ايمني بدن آنها در اثر ساير بيماريها نظير ايدز به شدت ضعيف شده است واقعيت دارد.
درمان سل مقاوم در برابر دارو دشوار است و بيماران درصورت عدم دريافت داروهاي قويتر با خطر مرگ روبرو هستند.
ديويد مور متخصص بيماري عفوني در دانشگاه کايتانو پرو مي گويد درمانهاي نسبتا موثر با هزينه قابل دسترس وجود دارد، اما مشکل تشخيص سل و تجويز داروي مناسب با نوع سل است .
پرو از جمله کشورهايي است که شمار بالايي مسلول دارد. در برخي نقاط اين کشور تا شش درصد مواد سل از نوع سل مقاوم در برابر داروست . اين موارد بايد در آزمايشگاههاي پيشرفته آزمايش شوند که کمبود آنها در اين کشور حس مي شود.
تعداد معدودي از کشورها در جهان به آزمايشگاههاي تشخيص سل مقاوم دربرابر دارو مجهزند. در کشور پرو نمونه هاي آزمايش مدت زيادي در يخچال مي مانند تا به آزمايشگاه هاي مخصوص فرستاده شوند. اين تاخير در تشخيص مي تواند مرگبار باشد.
تاخير در تشخيص به معناي انتقال بيماري به تعداد بيشتري از افراد است . علاوه برآن 60 درصد مبتلايان تا زمان دريافت نتايج آزمايش جان مي سپارند.
روکسانا رستمجي مدير واحد سل شوراي تحقيقات پزشکي در دوربان آفريقاي جنوبي بر ضرورت تشخيص سريعتر سل در آفريقا تاکيد دارد. شديدترين نوع سل که سل مقاوم در برابر دارو "TB-XDR" است در اين منطقه روبه افزايش است .
اين متخصص مي گويد 99 درصد مبتلايان به اين نوع سل تا قبل از دريافت نتايج آزمايش جان خود را از دست مي دهند.
از آنجا که بيمار داروهاي مناسب براي نوع بيماري خود را دريافت نمي کند سل او را از پاي در مي آورد.
در نقاطي مانند هنگ کنگ که نظام مراقبتهاي پزشکي پيشرفته دارند تشخيص سل مقاوم در برابر دارو دو هفته به طول مي انجامد.
در سراسر جهان 389 هزار و 139 مورد سل مقاوم در برابر دارو "TB-MDR" در سال 2006 گزارش شد که 72/4 درصد آنها متعلق به آسيا بوده است . چين و هند نيمي از تمام موارد اين نوع سل را به خود اختصاص داده اند.
ساليانه 6 هزار مورد جديد TB-MDR در آفريقاي جنوبي گزارش مي شود.
تلما توپاسي رييس بنياد بيماريهاي گرمسيري در فيليپين مي گويد آسيا به خاطر داشتن پرجمعيت ترين کشورهاي جهان بالاترين شمار مسلولان را دارد.
توپاسي از مسئولان بهداشتي خواست برنامه هايي که مسلولان را ملزم به دريافت دارو تحت نظارت مراقبان بهداشتي تحت عنوان "درمان نظارتي " مي سازد به اجرا درآورند.
درمان استاندارد سل شش تا 12 ماه به طول مي انجامد. درمان اشکال سل مقاوم در برابر دارو طولاني تر است و بيماران درصورت عدم نظارت درست قادر به ادامه درمان نيستند.
توپاسي مي گويد اگر بيماران را به حال خود رها کنيم آنها درمان را ادامه نمي دهند که منجر به بروز سل مقاوم در برابر دارو TB-MDR مي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.65641s, 19q