قاچاق 35 درصدی مکمل‌های غذایی به کشور/ عرضه غیرمجاز فارماتون در برخی داروخانه‌ها

۱۳۹۳/۰۲/۱۴ - ۱۶:۴۴ - کد خبر: 111133
قاچاق 35 درصدی مکمل‌های غذایی به کشور/ عرضه غیرمجاز فارماتون در برخی داروخانه‌ها

سلامت نیوز: رئیس اتحادیه واردکنندگان مکمل‌های غذایی از رشد 40 درصدی مصرف مکمل‌های غذایی و رژیمی در کشور خبر داد و گفت: حجم قاچاق این مکمل‌ها به 35 درصد رسیده است این در حالی است که کشور ما یک درصد مصرف مکمل دنیا را به خود اختصاص داده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، حسن شکوهی در نشست خبری به مناسبت دومین کنگره مکمل‌های غذایی و رژیمی گفت: از سال 2006 تا 2014 مصرف مکمل‌ها رشد 5.6 درصدی را داشته یعنی از 64 میلیارد دلار به 96 میلیارد دلار فروش جهانی رسیده است.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود تا سال 2017 فروش مکمل‌ به رقم 107 میلیارد دلار برسد و در سال 2015 به حدود صد میلیارد دلار خواهد رسید.

این مقام مسئول ادامه داد: در سال گذشته در ایران مصرف مکمل‌های غذایی 800 میلیون دلار بوده که با اضافه شدن مصرف مکمل‌های قاچاق به یک میلیارد دلار می‌رسد.

شکوهی گفت: مصرف مکمل‌ در کشور یک درصد مصرف مکمل دنیا را تشکیل می‌دهد و این در حالی است کهر شد 40 درصدی مصرف مکمل را سالانه در کشور شاهد هستیم.

رئیس اتحادیه واردکنندگان مکمل‌های غذایی افزود: در میان مصرف مکمل‌ها 45 درصد تولید داخل است و حجم قاچاق در دو سال گذشته 25 درصد بوده اما به نظر می‌رسد اکنون به 35 درصد رسیده باشد.

وی ادامه داد: 25 درصد حجم مکمل‌ها در اروپا که به هورمون آغشته است از کشورهای هند و چین قاچاق شده و متأسفانه به ایران هم قاچاق می‌شود.

شکوهی گفت: وزارت بهداشت برای نظارت بر مکمل‌های قاچاق ظرفیت محدودی دارد و نمی‌توان همه نظارت را بر عهده وزارت بهداشت گذاشت.

وی گفت: 40 تا 65 سال بیشترین گروه سنی مصرف کننده مکمل‌های غذایی و رژیمی در دنیاست که در ایران نیز به همین شکل است به همین دلیل تبلیغات منطقی‌تری باید در مصرف این مکمل‌ها لحاظ شود. همچنین جعفر میرفخرایی در این نشست گفت: متأسفانه مکمل‌های تقلبی و قاچاق به دلیل گران شدن بسیار عرضه می‌شود و برخی از آنها را مانند مکمل فارماتون به صورت غیرمجاز و تقلبی از کشور پاکستان وارد شده و در برخی داروخانه‌های خاطی به قیمت 90 هزار تومان توزیع می‌شود.

وی گفت: سازمان غذا و دارو نمی‌تواند با افراد ناظری دارد متخلفان را شناسایی کند به همین دلیل نیاز به قانون و بازرسین متعددی وجود دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.32076s, 19q