زنان مشتری اصلی قرص‌های لاغری و چاقی

۱۳۹۳/۰۲/۱۵ - ۱۰:۱۴ - کد خبر: 111179

سلامت نیوز: یک متخصص تغذیه گفت: هر گونه اختلال در عملکرد اعضای بدن مانند کبد، کلیه و معده به علت استاندارد نبودن انواع قرص‌های لاغری و چاقی است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،سید مرتضی صفوی با بیان اینکه مصرف خود سرانه داروهای لاغری عوارض ناگواری به همراه دارد و سلامت افراد را به خطر می‌اندازد، اظهار کرد: متاسفانه مصرف داروهای لاغری و چاقی در جامعه رواج پیدا کرده و این در حالی است که بیشتر مصرف کنندگان بدون تجویز پزشک به صورت خودسرانه انواع داروهای لاغری و چاقی را مصرف می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه امروزه بیشترین ضررهای تبلیغات نادرست در خصوص کاهش وزن و یا افزایش وزن متوجه زنان و دختران جوان است، افزود: زنان بدون توجه به اینکه مصرف خودسرانه قرص‌های چاقی و لاغری عوارض جبران ناپذیری به بدن وارد می‌کند به منظور رسیدن به تناسب اندام از مصرف کنندگان دائمی انواع این قرص‌ها هستند.

این متخصص تغذیه ادامه داد: به دلیل اینکه قرص‌های لاغری و چاقی طبق استانداردهای جهانی دارویی تهیه نمی‌شوند و اغلب به صورت قاچاق به کشور وارد می‌شوند باید از مصرف آنها پرهیز شود.

رژیم غذایی نرمال بهترین روش برای تناسب اندام

صفوی با تاکید بر اینکه هر گونه اختلال در عملکرد اعضای بدن مانند کبد، کلیه و معده به علت استاندارد نبودن انواع قرص‌های لاغری و چاقی است، اضافه کرد: زمانی که علت مصرف این داروها را از بیماران می‌پرسیم توصیه دیگران را مطرح می‌کنند.

وی با بیان اینکه متاسفانه برخی افراد به توصیه مربیان باشگاه‌های ورزشی، آرایشگاه‌ها، سالن‌های زیبایی و حتی سوپر مارکت‌ها اقدام به تهیه قرص می‌کنند، تصریح کرد: اغلب این دسته قرص‌ها استاندارد نیستند و باید در نظر گرفت عوارض جبران ناپذیر مصرف یک دارو تا پایان عمر در بدن فرد باقی می‌ماند و زمینه ساز ابتلا به سایر بیماری‌ها می‌شود به‌ طوری که بدن در مقابل هر گونه حمله ناگهانی ضعیف شده و توانایی اولیه خود را از دست می‌دهد.

این متخصص تغذیه با تاکید بر اینکه بهترین روش برای لاغر و یا چاق شدن داشتن یک رژیم غذایی نرمال و متناسب با کالری‌ها، کمبودها و نیازهای بدن است، گفت: در صورتی که رژیم مناسبی را در برنامه غذایی خود قرار دهیم دیگر برای کم کردن و یا افزایش وزن نیازی به مکمل‌ها و داروهای تبلیغی نیست.

صفوی تصریح کرد: البته برخی داروهای لاغری و یا چاقی به بیماران نیازمند توصیه می‌شود و تنها در این صورت مصرف داروهای تایید شده با تجویز پزشک بلامانع است.

وی با اشاره به اینکه تعدادی از مواد غذایی مانند سرکه سیب، کلم بروکلی، گریپ فروت و چایی سبز خاصیت چربی سوزی دارند، افزود: مصرف این دسته از مواد غذایی کمک بسیاری به کاهش وزن می‌کنند و به صورت قرص و کپسول در بازار موجود است.

وجود مخدر شیشه در برخی داروهای لاغری

این متخصص تغذیه با بیان اینکه مصرف داروها در صورتی که پزشک ضرورت استفاده از یک دارو و یا مکمل را در بیمار تشخیص دهد مصرف آن بلامانع است، ادامه داد: احتمال تقلبی بودن برخی از داروهایی که اغلب به صورت خودسرانه مصرف می‌شود وجود دارد و ممکن است در تهیه آن‌ها موادی مانند مخدر شیشه و یا سایر مواد فاقد ارزش بکار رفته باشد.

وی با اشاره به اینکه فن‌فلورامین یکی از داروهایی است که برای تناسب اندام با نام‌های تجاری مختلف به وفور از آن استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه نمونه چینی این ماده به نام مجیک اسلیم در بازار وجود دارد که علاوه بر اثرات بسیار سوء بر بیماران قلبی و عروقی موجب تپش قلب و آسیب رسیدن به سایر بافت‌های بدن می‌شود.

این متخصص تغذیه اضافه کرد: ناراحتی‌های گوارشی از دیگر عوارض مصرف خودسرانه این داروهاست بنابراین لازم است برای مصرف آن‌ها با متخصص تغذیه مشورت شود.

صفوی گفت: برای نمونه قرص مت فورمین دارویی است که به منظور کنترل و کاهش قند خون بیماران مبتلا به قند خون تجویز می‌شود که یکی از اثرات استفاده از دارو کاهش وزن این بیماران است اما مشاهده می شود اکثر افراد بدون توجه به میزان قند خون خود از این دارو به دلیل کاهش وزن استفاده می‌کنند.

وی تصریح کرد: در صورتی که افراد از میزان قند خون آگاهی نداشته باشند و خودسرانه از مت فورمین استفاده کنند ممکن است دچار غش و ضعف بدن شوند و با زمین خوردن ناگهانی به دلیل عدم کنترل بدن دچار ضربه مغزی شوند.

این متخصص تغذیه با بیان اینکه هر دارویی متناسب با یک بیماری تهیه شده و نباید افراد خودسرانه اقدام به مصرف داروها کنند، اضافه کرد: مت فورمین برای افرادی تجویز می‌شود که قند خون بالایی دارند و کمی در کاهش وزن بیماران نیازمند موثر است.

صفوی به قرص اسلیم کوییک به عنوان یک داروی کاهش وزن گیاهی اشاره کرد و گفت: بر اساس تحقیقاتی که بر روی گیاهان دارویی توسط دانشگاه علوم پرشکی اصفهان انجام شده مواد تشکیل دهنده اسلیم کوییک شامل شوید و کرفس است که در کاهش چربی و وزن به صورت کم موثر است.

وی خاطرنشان کرد: البته باید در نظر گرفت که تجویز اسلیم کوییک در افرادی که مبتلا به بیماری گوارشی هستند با احتیاط انجام شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.40318s, 19q