فرزندآوری با همکاری زوجین امکان پذیر است

خطر پیر شدن جمعیت چقدر به جامعه ما نزدیک است؟

۱۳۹۳/۰۲/۱۵ - ۱۲:۴۹ - کد خبر: 111202
خطر پیر شدن جمعیت چقدر به جامعه ما نزدیک است؟

سلامت نیوز: فلوشیپ سرطان های زنان و فوق تخصص زنان گفت:پیش بینی سازمان بهداشت جهانی برای کاهش جمعیت در ایران برای سال 2020 بود که ایران 10 ‏سال زودتر به آن حد رسید.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر مژگان کریمی زارچی در گفتگو با بسیج جامعه پزشکی گفت: پس از هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی را افزایش بی رویه ‏جمعیت در کشورهای جهان سوم و خطراتی که کره زمین را تهدید میکرد، در کشور ما نیز ‏تمهیداتی برای کنترل جمعیت و کاهش نرخ باروری در ایران در نظر گرفته شد که سرازیر ‏شدن روشهای متعدد جلوگیری ازبارداری که به رایگان در اختیار خانواده ها قرار گرفت نیز ‏مزید بر علت بود.

اما پیش بینی سازمان بهداشت جهانی برای 2020 بود که کشور ایران 10‏سال زودتر به آن حد رسید که میتوان در کنار مسائل اقتصادی که معمولا مهمترین علت ‏کنترل جمعیت در خانواده ها بیان میشود ادامه سیاست غرب درکنترل بی رویه جمعیت و ‏سودمندی سیاسی،فرهنگی که بدنبال کاهش رشد جمعیت عاید غرب خواهد شد به این ‏قضیه و ادامه ان منجر شده است.

‏به نظر شما خطر پیر شدن جمعیت به جامعه ما چقدر نزدیک است؟‏

میزان رشد جمعیت کشور از سال 65 که 3.9 بوده، در حال حاضر به 1.74رسیده که ‏هم‌اکنون این روند کاهش به سمت صفر میل پیدا کرده است در صورت ادامه روند کاهش ‏میزان باروری از سال 1415 به بعد رشد منفی جمعیتی ایران آغاز خواهد شد. هم اکنون ‏‏۷.۳ جمعیت ایران را افراد سالمند بالای ۶۰ سالتشکیل می دهند که در ۳ سال آینده این ‏میزان به یک چهارم جمعیت کشور افزایش خواهد یافت.

پس از هشدار سازمانی جهانی ‏بهداشت مبنی بر افزایش بی رویه جمعیت در کشورهای جهان سوم و خطراتی که کره زمین ‏را تهدید میکرد،در کشور ما نیز تمهیداتی برای کنترل جمعیت و کاهش نرخ باروری در ‏ایراندر نظر گرفته شد که سرازیر شدن روشهای متعدد جلوگیری از بارداری که بهرایگان ‏در اختیار خانواده ها قرار گرفت نیز مزید بر علت بود. اما پیش بینی سازمان بهداشت جهانی ‏برای 2020 بود که کشور ایران 10 سال زودتر به آن حد رسید که میتوان در کنار مسائل ‏اقتصادی که معمولا مهمترین علت کنترل جمعیت در خانواده ها بیان میشود ادامه سیاست ‏غرب در کنترل بی رویه جمعیت و سودمندی سیاسی،فرهنگی که بدنبال کاهش رشد ‏جمعیت عاید غرب خواهدشد به این قضیه و ادامه ان منجر شده است.‏تأثیر سبک زندگی مدرن را بر کاهش تمایل به فرزندآوری تبیین فرمایید.‏

بنظر میرسد تغییر سبک زندگی بسمت زندگی مدرن یا بهتر بگوییم زندگی غربی بدلیل ‏تمایل شدید به راحت طلبی، صرف انرژی کمتر برای دستیابی به اهداف اقتصادی و ماشینی ‏شدن سبب شد تا داشتن فرزند بیشتر را مانع بزرگ برایرسیدن به اهداف بخصوص ارتقاء ‏اقتصادی بداند و با صرف وقت کمتر برای تولد و رشد و بالندگی فرزندان تنها خود فرد را ‏معیار قرار دهد.

‏هرم جمعیت ما الان به چه صورت است؟‏

در صورت روند کاهش میزان باروری در ایران رشد جمعیتی کشور تا سال 1415با 84.5 ‏میلیون نفر متوقف خواهد شد ،هر چقدر هرم سنی جمعیت کشور پهن ترباشد بیانگر جوانی ‏جمعیت در کشور می باشد. در کشور ما نیز در سال های دهه ۶۰ هرم سنی جمعیت به ‏همین شکل بوده است اما با گذشت زمان هرم سنی جمعیت کشور شکل استوانه ای تری به ‏خود می گیرد که این بیانگر این است که جمعیت کشور در حال سیر کردن به سمت پیری ‏است. و هرم جمعیتی ایران به شدت در حال تغییر است.‏

سیاست‌های مطرح‌شده پیرامون کنترل جمعیت و اهداف آن را چطور ارزیابی ‏می‌کنید؟

اگرچه از دهه70 تا بحال اصرار به کنترل جمعیت بوده و محاسن دوفرزندآوری را بیان ‏میکردیم ذکر شتابزده ممنوع شدن روشهای ضد بارداری بدون بیان معایب منفی شدن رشد ‏جمعیت حساسیت افراد را برای عدم پذیزش ان برانگیخته و ممکن است نتیجه بخش ‏نباشد.پس بهتر است ابتدا خود را مردم را نیز درفلسفه این امر شریک کرده و علت اصلی ‏مورد بحث قرار گیرد تا پس از برطرف کردن موانع افزایش جمعیت بخصوص پیامدهای ‏اقتصادی،فرهنگی بهتر از طرف جامعه پذیرفته شود.

‏فاکتورهای توسعه یافتگی از قبیل بالا رفتن تعداد افراد تحصیل کرده جامعه و ‏افزایش حضور زنان در جامعه و شاغل شدن آن ها را هم در این مسئله دخیل می ‏دانید؟

البته که این امر بی تاثیر نبوده و تمایل فعالیت بیشتر اجتماعی میتواند محدودیت فرزندآوری ‏را به دنبال داشته باشد اما به برنامه ریزی و همکاری زوجین این وضعیت تا حد زیادی ‏مرتفع میشود.

‏به نظر شما کاهش بودجه بهداشت باروری به بهانه در دسترس قرار ندادن روشهای ضد بارداری ‏راه حل مناسبی برای بالا بردن نرخ موالید است و این مسئله چه اثری روی بهداشت و سلامتی ‏زنان خواهد داشت ؟

اگر فقط با این روش بخواهیم از کاهش رشد جمعیت جلوگیری کنیم باید منتظرسقط های ‏غیر قانونی و عواقب گاه غیر قابل جبران باشیم اما با دید بهتر وپذیرش منطقی و نه شتابزده ‏میتوان دستاورد بهتر و نتایج قابل قبول تری رامشاهده کرد.‏

میزان استقبال مادران از زایمان طبیعی چه مقدار است؟

اگر ما متخصصین، ماماها و کادر بهداشتی درمانی با مادران از محاسن زایمان طبیعی بیشتر ‏صحبت کرده و میزان مرگ مادری ناشی از چسبندگیهای جفت بدنبال سزارین و یا دیگر ‏عوارض جراحی را شفاف سازیم،مطمئنا مادران ما بیشتر به این رخداد مقدس علاقمند ‏میشوند.‏

به نظر شما ارائه تسهیلات به زنان چه مقدار می تواند در رشد جمعیت تاثیرداشته ‏باشد؟

قطعا مادران درصورت پشتوانه مالی بهتر و یا داشتن زمان بیشتری برای درکنار فرزند ‏بودن،بیشتر از فرزندآوری استقبال میکنند.‏

از نظر شما، نسبت میان تحصیلات و فرزندآوری چگونه است؟‏آیا قائل به نسبت معکوس میان این دو هستید؟

اگرچه تمایل به پذیرش این مطلب نیستم اما ‏طبق آمار نشان میدهد مادران و پدران تحصیل کرده اخیرا فرزندان کمتری دارند.

‏شما با افزایش مرخصی زایمان موافق هستید و این طرح چه تاثیراتی می تواند‏داشته باشد؟

بنظر میرسد برای داشتن خانواده های منسجم تر افزایش مرخصی زایمان میتواندبه داشتن ‏فرزندانی با اینده بهتر توام شود البته از نظر اقتصادی نیاز به ازریابی در سطح کلان دارد.

‏به عنوان یک فوق تخصص زنان میزان تمایل زنان شهر و روستا به فرزندآوری راچه ‏مقدار دیدید؟کدامیک بیشتر بوده است؟

بیشتر در روستاها و توابع استانها دیده میشود و کمتر شهرنشینان تمایل به فرزند بیشتر از ‏دوتا دارند.‏با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره افزایش جمعیت،خود به عنوانیک ‏فوق تخصص زنان این مسئله را در جامعه پزشکی چه میزان پیگیری کردهاید؟بنده بسیار سعی میکنم در مورد مادرانی که از نظر سنی و شرایط بدنی امادگی حاملگی را ‏دارند به فرزند اوری تشویق کنم و از به تاخیر انداختن اولین بارداری پس از ازدواج نیز انها را ‏منع میکنم.

‏آخرین دستاورد در زمینه علم زایمان در جهان چه بوده است؟

زایمان در آب،زایمان فیزیولوژیک و بالاخره روشهای مکمل برای ترویج زایمان طبیعی و ‏کاهش میزان سزارین جزء آخرین دغدغه های سازمان بهداشت جهانی است که در کشور ما ‏نیز در حال اجراست.

‏با توجه به مسئله اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری آن سفارش فرمودند به ‏عقیده شما کاهش جمعیت چه میزان مربوط به مسائل اقتصادی می شود؟

اقتصاد مقاومتی به معنی مصرف نکردن نیست که بخواهد با کاهش جمعیت تعریف شود بلکه ‏درست مصرف کردن است و اگر فرزندان ما از ابتدای انتخاب رشته وشغل کاربردی و ‏مناسب هر منطقه انتخاب شوند بیکاری تحصیلکرده های ما نیزمحدود شده ولذا پاسخ علت ‏محدود کردن رشد جمعیت را بیکاری و مسائل اقتصادی نمیدهیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.28114s, 19q