30 هزار ماما در کشور بیکار هستند

دستمزد ماما یک سوم دستمزد متخصصان زنان

۱۳۹۳/۰۲/۱۵ - ۱۲:۲۵ - کد خبر: 111216
دستمزد ماما یک سوم دستمزد متخصصان زنان

سلامت نیوز: عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از 30 هزار مامای بیکار خبر داد و گفت: حدود 50 هزار فارغ‌التحصل مامایی در كشور وجود دارد كه به طور تقریبی در تیم‌های سلامت و پزشك خانواده و مراكز بهداشتی و درمانی حدود 20 هزار نفر آنها مشغول فعالیت هستند و 30 هزار نفر باقیمانده یا در حرفه‌های مرتبط كار می‌كنند یا بیكار هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پانا، سیامک مره صدق درباره مشکلات پیش روی ماما ها، گفت: دو سوم مشکلات اکثر ماما ها بیکاری و عدم استخدام آن ها بوده که باعث ایجاد دغدغه های زیادی در بین آن ها شده است.

وی افزود: به نظر می آید حق و حقوق ماما ها در بین اقشار دیگر کم و یا به نوعی گم شده زیرا دستمزد آن ها یک سوم دستمزد متخصصان زنان است.

وی با اشاره به اینکه حدود 30 هزار ماما در کشور بیکار هستند، ادامه داد: از میان 50 هزار مامایی که داریم، 18 هزار نفر در بخش های مختلف مشغول به کار بوده و بقیه آن ها بیکار هستند.

وی ادامه داد: : حدود 50 هزار فارغ‌التحصل مامایی در كشور وجود دارد كه به طور تقریبی در تیم‌های سلامت و پزشك خانواده و مراكز بهداشتی و درمانی حدود 20 هزار نفر آنها مشغول فعالیت هستند و 30 هزار نفر باقیمانده یا در حرفه‌های مرتبط كار می‌كنند یا بیكار هستند.

وی اضافه كرد: با وجود اینكه نظام آموزشی كشور مطابق با نیازهای جامعه ماما تربیت كرده است اما سیستم درمان كشور قابلیت جذب این تعداد ماما را ندارد و الان می‌بینیم كه بخش‌های زایشگاهی ما از كمبود ماما رنج می‌برند، بخش‌های پس از زایمان خالی از ماماست و مراكز بهداشتی و درمانی تعداد مورد نیاز ماما را در اختیار ندارد و بیشتر از مامای طرحی استفاده می‌كنند.

متاسفانه علی ‌رغم زحماتی که ماما ها برای مراقبت از مادران و نوزادان متحمل می‌ شوند، توان علمی و حساسیت ‌هایی که دارند از جایگاه و منزلت مورد نیاز برخوردار نیستند و جایگاه آن ها به درستی تبیین نشده است، اگرچه همه ساله در روز ماما، مسوولان بر این موارد و مشکلات و رفع آن ها تاکید می ‌کنند اما متاسفانه در اجرا شاهد تحقق این امور نیستیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
راضییه
کنکور دانشگاه آزاد سخت تر بگیرید که هر خنگی بلند نشه بره مامایی بخونه و قبل ما بدبختا که تفاوت رتبه چندانی با پزشکیا تو کنکور نداشتیم نرن سر کار اونم با پارتی
زهرا
واقعا موافقم ماکلی زحمت کشیدیم که بتونیم مامایی دولتی بخونیم بنظرم که با این دانشگاه های آزاد که مثل قارچ همه جا رشد کردن دیگه فرقی بین کسایی که تلاش میکنن و کسایی که به راحتی وارد این رشته در آزاد میشن نیست تهش جفتشون میشن ماما.
0.95498s, 20q