ضرورت حمايت‌هاي خيرين از بخش‌هاي نرم‌افزاري درمان

۱۳۸۷/۰۴/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11124
ضرورت حمايت‌هاي خيرين از بخش‌هاي نرم‌افزاري درمان

دكتر كامران باقري لنكراني عصر روز گذشته در دومين اجلاس هيات امناي مجمع خيرين سلامت كشور با اشاره به اساسنامه مجمع خيرين سلامت كشور گفت: همان‌طور كه در اساس‌نامه اين مجمع ذكر شده، ماهيت آن بايد به صورت غيردولتي حفظ شود؛ چرا كه اصولا ماهيت كار خيرين به صورتي است كه در غيردولتي بودن نمو و گسترش مي‌يابد. از طرف ديگر، اين مجمع نبايد از حمايت‌هاي كارشناسي و اقدامات هدفمند دولتي جدا شود.


 ضرورت ايجاد هم افزايي توان ميان اقدامات خيرين و دولت

دكتر لنكراني با بيان اين كه در حال حاضر براي ساخت يك بيمارستان سوختگي با خدمات جديدي كه امروزه مطرح است، هر تخت سوختگي 300 ميليون تومان هزينه در بر دارد، افزود: طبيعي است كه نبايد انتظار داشت كل اين خدمات را خيرين انجام دهند، دولت هم در اين زمينه سرمايه‌گذاري و فعاليت دارد. بنابراين بهتر است يك هم افزايي توان ميان كار خيرين و دولت داشته باشيم. بنابراين ورود خيرين در جايي كه دولت سرمايه‌گذاري مي‌كند باعث مي‌شود هم كار سريع‌تر انجام شده و هم كيفيت آن بالاتر باشد.

وي با بيان اين كه گاهي در بازديدها مشاهده مي‌شود كه عليرغم صرف هزينه‌هاي زياد خيرين براي ساخت مراكز درماني، به دليل عدم حمايت‌هاي كارشناسي و مهندسي، كيفيت كار نازل شده است، افزود: بنابراين اقدامات خيرين بايد به گونه‌اي طراحي شود كه از حمايت‌ها و همراهي توان دولتي چه در بخش كارشناسي و چه در بخش تامين منابع بهره‌مند شود. اميدواريم در اين زمينه پروژه‌هاي مشتركي را به نتيجه برسانيم.

وزيربهداشت با اشاره پروژه‌هاي 60 - 40 در قانون گفت: طبق اين قانون 40 درصد هزينه‌ها را خيرين و 60 درصد را دولت تامين مي‌كند. در صورتي كه اين پروژه‌ها صحيح و مطابق نياز تعريف شوند، ممكن است بسياري از نيازهاي دولتي با همين روش برطرف شود. اعداد و ارقام موجود از اين رديف قبل از اين دولت بسيار محدود بود. در سال 84 تخصيصي كه از رديف گرفتيم كمتر از 2 ميليارد تومان بود؛ در سال جاري اين رديف به 8 تا 7 ميليارد تومان افزايش يافت و براي سال آينده در نظر داريم اين رقم به 25 ميليارد تومان برسد.


 مشكلات نرم افزاري از مهم‌ترين مشكلات درماني حال حاضراست


 حمايت خيرين از بخش‌هاي نرم‌افزاري بسيار اثرگذار خواهد بود

وي با اشاره به مشكلات نرم افزاري درمان در كشور تصريح كرد: در حال حاضر يكي از مهم‌ترين مشكلات درماني كشور در بخش نرم‌افزاري است نه سخت‌افزار. در بخش نرم‌افزاري مي‌توان گفت با تحويل گرفتن يك بيمارستان، طي مدت 30 ماه هزينه نگهداشت آن مطابق هزينه ساخت آن است. بنابراين حمايت‌هاي خيرين از اين قسمت نرم افزاري به ويژه در مناطق محروم بسيار موثر است.

دكتر لنكراني تاكيد كرد: حمايت‌هاي خيرين نبايد تنها به بخش‌هاي سخت افزاري محدود شود؛ حمايت‌هاي آنها از قسمت‌هاي نرم‌افزاري، با هزينه‌هاي به مراتب كمتر، اثرگذارتراست.


 ورود خيرين به مديريت واحدهاي فعلي دولتي

وي با اشاره به مديريت خيرين در واحدهاي فعلي دولتي گفت: ما به اين موضوع كاملا اعتقاد داريم. بنابراين تنها دولت نبايد از خيرين كمك بگيرد بلكه مي‌توان واحدهاي موجود را در اختيار خيرين قرار داد تا خيرين آنها را به صورت هيات امنايي و خيريه‌اي اداره كنند.

لنكراني گفت: در حال حاضر در سطح كشور يك نمايندگي رسمي از خيرين شكل گرفته به نحوي كه كليه استان‌ها در آن حضور داشته باشند. در حال حاضر حركت پرشوري در اين زمينه آغاز شده كه اميدواريم سرفصل‌هاي آن هر چه سريع‌تر اجرايي و عملياتي شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.95189s, 18q