خود مراقبتي عوارض ناشي از ديابت را کاهش مي دهد

۱۳۹۳/۰۲/۱۶ - ۰۹:۳۸ - کد خبر: 111271
خود مراقبتي عوارض ناشي از ديابت را کاهش مي دهد

سلامت نیوز: با اتخاذ راهکارهاي خودمراقبتي، مي توان عوارض ناشي از بيماري ديابت را در مبتلايان تا ۸۵ درصد کاهش داد.کارشناس مسئول ديابت دانشگاه علوم پزشکي شيراز، با بيان اين مطلب افزود: داشتن فعاليت بدني مناسب از جمله اين راهکارهاست.

دکتر پيمان شفي خاني ادامه داد: داشتن تغذيه مناسب با راهنمايي مشاوران تغذيه، مصرف منظم داروهاي تجويزشده توسط پزشکان، سنجش دوره اي قند خون، مراجعه دوره اي و منظم به پزشک براي پيشگيري از ابتلا به مشکلات چشمي، کليوي و ديگر عوارض ديابت و هم چنين پذيرش ذهني و رواني بيماري از ديگر روش هاي خود مراقبتي در زمينه بيماري ديابت است.

وي با اشاره به صرف سالانه حدود چهار ميليارد دلار هزينه در ايران براي بيماران ديابتي گفت: در کشور ما از هر ۱۰نفر جمعيت شهري بالاي ۳۰سال، يک نفر به ديابت مبتلاست و به نظر مي رسد يکي از نقاط ضعف عمده درباره اين بيماري، ناتواني مبتلايان در خود مراقبتي صحيح است.

دکتر شفي خاني ادامه داد: آموزش شيوه صحيح زندگي با ارتقاي سواد سلامت اعضاي جامعه، به افراد کمک مي کند تا درباره سلامت خود، خانواده و جامعه اي که در آن زندگي مي کنند، تصميم گيري کنند و رفتارهاي منجر به افزايش سلامت در جامعه رواج پيدا کند.

مراقبت از خود به معناي رفتاري است که در آن هر فرد به صورت مستقل از خود مراقبت کند و با آموزش در زمينه روند اجرايي خودمراقبتي، مي توان شرايط بهداشتي را بهبود بخشيد.

منبع:روزنامه خراسان

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.71363s, 19q