رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران:

التهاب آفرینی علیه جامعه پزشکی در آغاز طرح تحول نظام سلامت

۱۳۹۳/۰۲/۱۶ - ۱۲:۳۶ - کد خبر: 111301
التهاب آفرینی علیه جامعه پزشکی در آغاز طرح تحول نظام سلامت

سلامت نیوز: رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، نسبت به التهاب آفرینی علیه جامعه پزشکی در 72 ساعت قبل از آغاز اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور انتقاد کرد و گفت: جامعه پزشکی نیازمند طراوت و آرامش است تا بتواند با اطمینان خاطر بیشتری در خدمت مردم و نظام سلامت باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر علیرضا زالی صبح سه شنبه در نشست خبری که در محل سازمان نظام پزشکی برگزار شد، افزود: راه اندازی موجی علیه جامعه پزشکی در آستانه آغاز اجرای طرح تحول نظام سلامت، تامل برناگیز است.

وی گفت: در زمانی که جامعه پزشکی، بیش از پیش نیازمند آرامش است تا بتواند در اجرای موفق طرح تحول نظام سلامت موفق باشد، ایجاد التهاب علیه جامعه پزشکی، به نظر نمی رسد کار درستی باشد.

زالی با عنوان این مطلب که اجرای چنین طرح بزرگی نیازمند صبوری و همراهی مردم است، به موضوع قانون مجازات اسلامی اشاره کرد و افزود: برخی فکر می کنند که این قانون تازه ابلاغ شده است، در حالی که قانون مجازات اسلامی در اردیبهشت 92 ابلاغ شده و منتخبین جدید سازمان نظام پزشکی بعد از این ابلاغ مستقر شده اند اما در جریان کم و کیف قانون قرار داریم و اینگونه نیست که از آن بی خبر باشیم.

وی از تشکیل کمیته فنی و حقوق در سازمان نظام پزشکی به منظور بررسی ابهامات و چالشهای پیش روی این قانون خبر داد و گفت: این قانون قرار است به صورت آزمایشی و به مدت 5 سال اجرا شود که یک سال آن گذشته است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران با اشاره به مباحثی که پیرامون محکومیت پزشکان متخلف عنوان شده است، تاکید کرد: در سال گذشته موردی از حبس پزشکان را شاهد نبودیم و تنها 3 حکم بدوی حبس برای پزشکان صادر شده بود که با ورود شخص رئیس قوه قضائیه به این پرونده، موضوع حل و فصل شد که جا دارد از اقدامات آیت الله آملی لاریجانی، تشکر و تقدیر کرد.

زالی با عنوان این مطلب که هدف قانون جدید مجازات اسلامی، حبس زدایی است، اظهارداشت: در این قانون، مجازات تکمیلی به آن اضافه شده و برای اولین بار در سیستم قضائی کشور بحث تعلیق احکام اجرایی به صورت مفاد قانونی در آمده است.

وی در ادامه به ماده 68 قانون مجازات اسلامی اشاره کرد و گفت: بر اساس این ماده قانونی، مجازات جایگزین برای محکومیت تخلفات غیرعمدی آورده شده است.

زالی افزود: تنها موردی که قانونگذار، اعمال مجازات جایگزین در نظر نگرفته است، ماده 71 قانون مجازات اسلامی، که اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی است.

وی با بیان این مطلب که حساسیت اخیر جامعه پزشکی به دلیل اینکه بتواند خدمات تشخیصی و درمانی با کیفیت به مردم ارائه بدهد، قابل درک است، اظهارداشت: ارائه این خدمات، مستلزم فراهم بودن فضای آرامش و به دور از هرگونه تشویش است.

زالی تاکید کرد: ایجاد التهاب و تشویش در بین جامعه پزشکی، بیش از همه در ارائه خدمات تشخیصی و درمانی تاثیرگذار است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران با اشاره به فراهم ساخت ساز و کارهای حمایتی از جامعه پزشکی برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی با کیفیت به مردم، افزود: خوشبختانه در حوزه پزشکی کشور به خودکفایی مبتنی بر خودباوری ملی رسیده ایم. به طوریکه در سال گذشته کمتر از تعداد انگشتان دست، بیمار برای درمان به خارج از کشور اعزام شده است.

وی به انجام بیش از 300 میلیون ویزیت سرپایی و 22 میلیون بستری در بخش دولتی اشاره کرد و گفت: با احتساب بخش خصوصی و غیردولتی، این آمار به 30 میلیون بستری می رسد.

زالی ادامه داد: افزون بر 5 میلیون جراحی بزرگ در سال 92، حکایت از آمار حیرت انگیز در حوزه سلامت دارد که شجاعت حرفه ای یکی از الزامات جامعه پزشکی است که بتواند بدون تشویش و نگرانی، دست به اعمال درمانی بزنند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران افزود: اساسا خدمات پزشکی از نوع خدمات فنی و تخصصی ریسک پذیر است که همواره عوارض جانبی را تحت الشعاع خود قرار می دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.68089s, 18q