تکنیک‌های منحصربه‌فرد برای کاهش التهاب!

۱۳۹۳/۰۲/۱۶ - ۱۲:۳۹ - کد خبر: 111311

سلامت نیوز: نتایج یک مطالعه جدید نشان داد که انجام تکنیک‌های تنفسی خاص همراه با قرار گرفتن در دماهای بسیار پایین بر عملکرد سیستم ایمنی‌ بدن تاثیر می‌گذارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، در این مطالعه مردانی که تکنیک‌های خاص تنفسی و همچنین شنا کردن در آب یخ را انجام می‌دادند نسبت به مردان گروه دیگر واکنش‌های التهابی کمتری در بدنشان مشاهده می‌شد.

دکتر «پیتر پیکرز» از دانشگاه «رادبودِ» هلند گفت: گذراندن دوره‌های آموزشی برای شرکت‌کنندگان در مطالعه کاملا مورد نیاز بود چراکه افراد نمی‌توانند این تکنیک‌ها را در خانه امتحان کنند. در حقیقت این تکنیک خاص ممکن است حتی برای برخی بیماران مضر باشد.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد رفتار افراد می‌تواند واکنش ایمنی بدن را تغییر دهد و به کاهش التهاب در بدن بیانجامد. پزشکان تصور می‌کنند که واکنش‌های شدید ایمنی در بدن می‌تواند برای سلامتی مضر باشد و منجر به بروز التهاب مزمن در بدن شود که حاصل آن ابتلا به بیماری‌های خودایمنی از قبیل آرتریت روماتوئید است. هرچند تغییر واکنش‌های ایمنی با مصرف برخی داروها امکان پذیر است اما متخصصان در این مطالعه تلاش کردند که تاثیر رفتارهای خاص را بر واکنش سیستم ایمنی بدن بررسی کنند با این امید که بتوانند این رفتارها را در آینده جایگزین داروها برای کاهش التهاب در بدن نمایند.

در این بررسی 24 مرد جوان و سالم به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول تکنیک‌های تنفسی، مراقبه و شناکردن در آب سرد انجام داده و در گروه دوم این فعالیت‌ها انجام نشد. همچنین پس از گذشت 10 روز از این دوره متخصصان به تمام شرکت‌کنندگان باکتری E.coil تزریق کردند که مشخص شد در گروه اول هورمون آدرنالین بیشتری تولید شده و میزان التهاب نیز پس از تزریق باکتری کمتر بوده است.

دکتر پیکرز همچنین گفت:‌ ما از این مدل به عنوان شیوه‌ای برای اندازه‌گیری واکنش ایمنی بدن استفاده کردیم. هرچند هنوز نمی‌توان مدعی شد در صورت آن که شرکت‌کنندگان به عفونت واقعی یا بیماری دیگر مبتلا بودند بازهم این روش می‌توانست مناسب باشد. به علاوه این شیوه‌ها برای تمام افراد توصیه نمی‌شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.42206s, 19q