بدون استمداد از شخصیت‌ها معضل ‏مواد مخدر برطرف نمی‌شود

۱۳۹۳/۰۲/۱۶ - ۱۴:۰۲ - کد خبر: 111321

سلامت نیوز: عماد افروغ گفت: این روزها رویکرد ستاد مبارزه با موادمخدر در اجتماعی کردن ‏مبارزه با این معضل خانمانسوز، مورد بحث روشنفکران، کارشناسان ‏و اندیشمندان قرار گرفته و همه این رویکرد را که در درجه اول ‏اطلاع‌رسانی به مردم است، لازم و ضروری دانسته‌اند.‏

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس هفتم با اشاره به این ‏که ما در برخورد با معضلات اجتماعی و گرفتاری‌هایی که مردم ‏با آن دست و پنجه نرم می‌کنند راهی جز اتخاذ رویکرد اجتماعی ‏نداریم، به پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد می‌گوید: این ‏همان رویکردی است که در مقاطع حساس و بحرانی اتخاذ کردیم و ‏موفق هم بودیم.

وی افزود: جنگ یک رویکرد اجتماع داشت یا بهتر است بگوییم ‏مقاومت و دفاع مقدس با یک رویکرد اجتماعی پیروز شد. اساسا ‏انقلاب اسلامی با رویکرد اجتماعی پیروز شد. بسیاری از معضلات ‏امنیتی که در اوایل انقلاب که توسط گروه‌های محارب ایجاد شده ‏بود و ترور‌های پی در پی در دستور کارشان قرار گرفته بود ‏فقط با رویکرد اجتماعی از بین رفت.‏

عماد افروغ با بیان این که ما باید در ادامه هم رویکرد ‏اجتماعی را اتخاذ می‌کردیم، می‌افزاید: نه تنها در خصوص مبارزه ‏با موادمخدر بلکه در موارد دیگر هم باید از این رویه ‏استفاده کنیم. رویکرد اجتماعی چیزی جز آگاهی بخشی به مردم ‏راجع به مشکلاتشان نیست. جز دست نیاز دراز کردن برای مشارکت ‏آنها در ریشه کن کردن این معضل عظیم نیست.

وی ادامه داد: ما بدون استمداد ‏از نیروهای مدنی، شخصیت‌ها و تشکل‌های مختلف نمی‌توانیم این معضل ‏را برطرف کنیم. برای ریشه‌کن کردن این معضل نیاز به یک ‏فرهنگ قومی و مشارکت عمومی داریم. در بدنه قدرت مدنی جامعه ‏امکانات اقتصادی، فرهنگی، مراقبتی... زیادی وجود دارد.

این جامعه شناس یادآور شد: اگر از شبکه‌های خویشاوندی استفاده نشود نمی‌توان صرف برخورد ‏فیزیکی یا محدود کردن مبارزه به نهادهای سیاسی یا حکومتی توقع ‏یک مبارزه ریشه‌ای را با این معضل داشته باشیم. اساسا انقلاب ‏بدون مشارکت مردمی تعریف نمی‌شود. در بالاترین سطح مشروعیت ‏حکومت مسئله‌ای به نام «مردم سالاری دینی» مطرح شد.

وی تأکید کرد: در واقع ‏رویکرد اجتماعی و استفاده از مردم هم تفسیر و ترجمانی از این ‏مردم سالاری دینی است. کما اینکه در اقتصاد مقاومتی، ‏فعالیت‌های فرهنگی و مبارزه با معضلات اجتماعی هم نمی‌توانیم ‏موفق باشیم.‏

این استاد دانشگاه با اشاره به این که حال این که چگونه از ‏مردم استفاده کنیم، تاکید می‌کند: ظرافت‌ها و تدابیری لازم است ‏و باید مردم را خوب بشناسیم. گروه‌ها، آحاد و اقشار اجتماعی ‏مردم را خوب بشناسیم و از هر کدام به جای خود استفاده کنیم. ‏در این مسئله نیاز هست از روحانیون، هنرمندان، روشنفکران، ‏نیروهای مردمی خودجوش در قالب‌های مختلف و با طراح‌ و تدابیر ‏لازم استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: من اطلاع دارم که راجع به نحوه استفاده و ‏استمداد از نیروهای مردمی به حد کافی در شورای مشورتی ستاد ‏مبارزه با موادمخدر بحث صورت گرفته است. خوب است که آن ‏مباحث جمع‌بندی شود و به کار گرفته شود. ممکن است این ‏جمع‌بندی‌ها نیاز به بازنگری هم داشته باشد ولی طی جلسات ‏متعددی که این شورای مشورتی داشته به حد کافی روی آن کار ‏کرده‌اند. به نظرم نباید در حد بحث باقی‌ بماند و راهکارهای و ‏ساز و کارهای اجرایی آن هر چه سریعتر فعال شود.‏

افروغ در پاسخ به این سئوال که چرا بعضی از دستگاه‌هایی که ‏مرتبط با موادمخدر هستند، خود را موظف به مبارزه با ‏موادمخدر نمی‌دانند، می‌گوید: این یک حرف غیرقانونی است و پیگیری ‏حقوقی دارد. زیرا دستگاه‌های خاص برای مقابله با موادمخدر در ‏ابعاد مختلف بخش‌های تعریف شده دارند و بابت آن اتخاذ بودجه ‏می‌کنند. ضمن آن که حتما باید آسیب‌شناسی شود که در این حوزه ‏موفق بوده‌اند یا خیر؟ آیا این بودجه را در جای اصلی و تعریف ‏شده به کار گرفته‌اند یا خیر؟ آیا نیاز به بازنگری سازمانی ‏دارند یا خیر؟ این‌ها بحث‌های دیگری است که باید در این حوزه ‏پیگیری است. ستاد مبارزه با موادمخدر متشکل از وزارتخانه و ‏نهادهای مختلف است و هر وزارتخانه و دستگاه‌ رسمی به تناسب ‏اهداف و وظایف خودشان ماموریتی برای مقابله با این معضل ‏دارند و اصل این قضیه منتفی است که وظیفه تعریف شده ‏ندارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.77408s, 19q