ارائه‌مشاوره ژنتيك به‌ زوجين ‌درشرف‌ازدواج

۱۳۸۷/۰۴/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11137
ارائه‌مشاوره ژنتيك به‌ زوجين ‌درشرف‌ازدواج

دكتراشرف سماوات در گفت وگو با ايسنا، همچنين با بيان اين كه در حال حاضر برنامه‌هاي پيشگيري از بيماريهاي نقص لوله عصبي در گلستان، هموفيلي در اصفهان و سندرم داون در شمال شهر تهران در حال انجام است، افزود: به تدريج تعداد بيماريها و پوشش منطقه‌اي در طرح جامع ژنتيك افزايش مي‌يابد.

به گفته وي، اين طرح به منظور ارائه خدمات پيشگيرانه از بروز بيماريهاي با زمينه ژنتيكي و همچنين خدمات درمان استاندارد جهت جلوگيري از بروز ساير موارد در خانواده‌هاي در معرض خطر در دست اجراست.


رييس اداره ژنتيك وزارت بهداشت در اين رابطه به دو بخش مجزاي طرح اشاره كرد و گفت: به اين ترتيب در يك بخش با شناسايي بيماران و خانواده‌هاي آنان خدمات عرضه مي‌شود و در بخش ديگر نه تنها براي بيماريهاي ژنتيكي بلكه براي تمام بيماريهايي كه تعيين كننده‌هاي ژنتيكي دارند از جمله بيماريهاي قلبي، فشار خون و سرطان (فاميلي) با مراجعه افراد مستعد خدمات مشاوره، پيشگيري و درمان ارائه مي‌شود.

سماوات همچنين خدمات دوراني را از ديگر بخش‌هاي مهم اين طرح برشمرد و اضافه كرد: در اين بخش در دوران‌هاي مختلف زندگي به زوجين در شرف ازدواج، نوزادان و كودكان و بزرگسالان خدمات لازم ژنتيك ارايه مي‌شود.


وي در اين رابطه با اشاره به اهميت دوران ازدواج كه در ارتباط با سلامت فرزندان آينده است، خاطرنشان كرد: در صورت اجراي كشوري طرح جامع ژنتيك، زوجين در زمان ازدواج با تكميل پرسشنامه، درصورت نياز مشاوره ژنتيك مربوط به آنها ارائه و جهت دريافت خدمات به سوي مراكز درماني پيش بيني شده در طرح ارجاع و به طور سازماندهي شده از خدمات پيشگيري و درماني بهره‌مند مي‌شوند.

وي با اعلام اين كه در ايران از هر هزار تولد 10 مورد بيماري ژنتيكي (تك ژني) بروز مي‌كند، اظهار اميدواري كرد تا پس از اجراي طرح جامع ژنتيك اين موارد 30 تا 50 درصد كاهش يابد.

رييس اداره ژنتيك وزارت بهداشت همچنين در مورد سندرم داون به متوسط شيوع يك در 700 مورد تولد اين بيماران اشاره و با بيان اين كه سندرم داون با افزايش سن مادر به ويژه پس از 35 سالگي افزايش مي‌يابد، گفت: اين بيماري به علت تداوم بارداري مادران پس از 35 سالگي در ايران و كشورهاي عربي و كشورهاي حاشيه خليج و تركيه شيوع بيشتري دارد.

سماوات گفت:‌ طرح جامع ژنتيك از 10 سال گذشته راه اندازي و طي 3 سال گذشته شدت گرفته است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.11185s, 19q