سازمان جهاني بهداشت، فهرست نكات ايمني در اتاق‌هاي جراحي را منتشر كرد

۱۳۸۷/۰۴/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11139
سازمان جهاني بهداشت، فهرست نكات ايمني در اتاق‌هاي جراحي را منتشر كرد

اين سازمان اعلام كرده است كه نيمي از اين مشكلات و ناراحتي‌هاي ناشي از جراحي‌هاي بزرگ و جدي قابل پيشگيري هستند. آمارها نشان مي‌دهد كه در هر سال 234 ميليون مورد جراحي بزرگ پيش مي‌آيد به اين معني كه از هر 25 نفر يك تن نيازمند انجام چنين جراحي‌هايي مي‌شود.

طبق گزارش سازمان جهاني بهداشت، مطالعات نشان مي‌دهد كه درصد مهمي از اين تعداد منجر به ناراحتي‌هاي قابل پيشگيري يا حتي مرگ بيماران مي‌شود.

مارگارت چان دبير كل سازمان جهاني بهداشت ژنو در بيانيه‌اي در اين باره اظهار داشت: جراحات و مرگ و مير ناشي از جراحي‌هاي قابل پيشگيري هم اكنون به يك نگراني رو به رشد تبديل شده است. بنابراين استفاده از يك فهرست ايمني بهترين راه براي كاهش خطاهاي جراحي و در نتيجه بهبود ايمني بيماران است.

بر اساس اين گزارش، مطالعات حاكي از آن است كه در كشورهاي صنعتي ناراحتي‌ها و مشكلات بزرگ مربوط به جراحي بين سه تا 16 درصد از موارد جراحي‌ها را شامل مي‌شود. هم چنين در كشورهاي در حال توسعه نرخ مرگ و مير در حين جراحي‌هاي مهم بين 5 تا 10 درصد است. در حالي كه نرخ مرگ و مير تنها بر اثر بيهوشي عمومي بيش از يك مورد از هر 150 جراحي در بخش‌هايي از كشورهاي صحراي آفريقا است.

اتول گاوانده، جراح و استاد دانشگاه‌ هاروارد نيز در اين باره گفت: هر چند تغييرات بهبودبخش مهمي در جريان جراحي‌ها طي دهه‌هاي گذشته صورت گرفته اما هنوز در نقاط مختلف جهان وضعيت امنيت و كيفيت آن متفاوت است كه بايد مورد بررسي قرار گرفته و براي بهتر كردن آنها اقدام شود و فهرست ايمني سازمان جهاني بهداشت با اين هدف تنظيم شده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.82922s, 18q