جاده مرگ، حيات وحش گلستان را مي كشد

۱۳۹۳/۰۲/۱۷ - ۱۱:۳۸ - کد خبر: 111392
جاده مرگ، حيات وحش گلستان را مي كشد

سلامت نیوز: جاده يي كه انتقال آن به بخش شمالي پارك ملي گلستان دو مصوبه را يدك مي كشد در اثر اجرايي نشدن اين مصوبه ها، همچنان قرباني مي گيرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد، گونه هاي در معرض خطر انقراض پياپي در اين جاده با مرگ دست وپنجه نرم مي كنند و از گستره تنوع زيستي ايران و زمين حذف مي شوند. جاده مرگ در دل پارك ملي گلستان اين بار پلنگ مادر را به كام نيستي كشاند. جمعه شب گذشته يك پلنگ حدودا سه ساله در اثر برخورد با يك تريلي، جان خود را از دست داد. شاهدان عيني گفتند كه تريلي در حدود 100 كيلومتر در ساعت سرعت داشته است. در حالي كه تابلوهاي راهنما در پارك ملي گلستان سرعت مجاز براي خودروها را بين 30 تا 60 كيلومتر اعلام مي كنند. اين نخستين بار نيست كه جاده پارك ملي گلستان حادثه مي آفريند. تنوع زيستي اين پارك ملي كه عنوان پارك ملي بين المللي و ذخيره گاه زيست كره مسكون را از سوي يونسكو به خود اختصاص داده است بارها مورد آسيب قرار گرفته است. بر اساس قوانين جهاني پارك هاي ملي، جاده ترانزيت نبايد از داخل اين پارك ها و مناطق تحت حفاظت سازمان ها و وزارتخانه هاي محيط زيست عبور كند: چرا كه براي حيات وحش و تنوع زيستي -گياهي وجانوري- دردسرآفرين مي شود. بر اين اساس مصوبه هايي در دولت هاي خاتمي و احمدي نژاد بر خروج جاده تاكيد كرده و وزارت راه و شهرسازي را ملزم به اجراي اين مصوبه كرده اند. با اين همه و با وجود صرف بودجه هاي هنگفت از سوي وزارت راه و نيرو براي برخي طرح هاي غيراقتصادي از جمله احداث جاده ابر و برخي سدسازي هاي غير اصولي، مصوبه انتقال جاده پارك ملي به سه راهي «كلاله-گلي داغ-آشخانه» همچنان به دليل نبود اعتبار خاك مي خورد.

تنها راه نجات پارك ملي

دكتر حسين آخاني استاد دانشگاه تهران معتقد است تا هنگامي كه اين جاده آسيايي از ميان پارك ملي گلستان مي گذرد و راه تردد هزاران خودروي سبك و سنگين بدون كنترل در آنجا باز است توقع حفاظت از اين پارك توسط نيروهاي محدود محيط بان با امكانات ناكافي شان وجود ندارد و حيات وحش در معرض خطر دايمي است.»

مرگ پلنگ ها

اين سومين پلنگ است كه در سال جديد قرباني مي شود. اين را رييس پارك ملي گلستان مي گويد. جواد سلياري مي گويد: « از ابتداي سال 93 دو اسكلت پلنگ در پارك ملي پيدا كرده ايم كه احتمالادر اثر تصادف با خودرو به جنگل رفته و سپس مرده اند. اين گونه با ارزش در معرض خطر انقراض است و به راحتي با يك تصادف از دست مي رود.» سلياري راهكار اصلي اين گونه حوادث براي حيات وحش پارك ملي گلستان را انتقال جاده به گزينه شمالي كه سال ها پيش و در دولت هشتم از سوي سازمان حفاظت محيط زيست انتخاب شده مي داند و مي گويد: «با تعريض جاده پارك ملي كه خلاف تفاهم نامه است، مشكلات حيات وحش بيشتر شده: چرا كه قبلاهم رانندگان سرعت مجاز 30 تا 60 كيلومتر را رعايت نمي كردند و حالاهم كه وزارت راه عرض جاده را در برخي نقاط عريض كرده با سرعت بيشتري تردد مي كنند كه اين تلفات جاده يي حيات وحش را افزايش داده است.»رييس پارك ملي گلستان درباره آثار منفي ديواره هاي ساخته شده در پارك ملي براي مقابله با سيل نيز گفت: «ديواره ها علاوه بر جدايي زيستگاه حيات وحش، آمار تصادفات و برخورد حيوانات را تا دو برابر و حتي بيشتر افزايش داده اند. زيرا قبلاحيوان اگر با خودرو برخورد نمي كرد رد مي شد و مي رفت: اما حالاحيوان رد مي شود و گاهي به ديواره مي خورد و به سمت جاده برگشته و اينبار با خودرو برخورد مي كند و تلف مي شود.» سلياري بر ناهمخوان بودن قوانين تاكيد كرد و گفت كه پليس هم معمولادر داخل پارك ملي گلستان سرعت بالاي 60 را جريمه نمي كند و مطابق عرف جاده يي، عمل كرده و با سرعت هاي بالاي 100 برخورد مي كند كه اين خود تناقض بوده و رانندگان را نيز دچار سردرگمي مي كند. چرا كه قوانين پارك هاي ملي فرق مي كند. رييس پارك ملي گلستان با تاكيد بر اينكه راه حل اصلي، انتقال جاده از داخل پارك است گفت كه تمهيدات ديگر مانند رعايت سرعت و جريمه، تنها مسكن هستند.

وزارت راه مسوول است

محمود شكيبا، رييس اداره محيط طبيعي اداره كل حفاظت محيط زيست گلستان نيز در اين باره گفت: «متاسفانه هيچ تمهيدي براي عبور و مرور حيات وحش پارك ملي گلستان در نظر گرفته نشده و حتي گاردريل هم در آن جا نصب نشده است. روگذر و زيرگذرهاي لازم احداث نشده است. هر هفته و گاه همه روزه شاهد تلفات حيات وحش در اين نقطه از پارك هستيم.» اين كارشناس محيط زيست با انتقاد از مكان جاده پارك ملي گلستان گفت: «كدام عاقلي در كف دره، جاده ايجاد مي كند؟ جاده يي كه بارها توسط سيل ويران شده است؟ چه كسي تضمين مي دهد كه اين سيل دوباره نيايد و جاده را نبرد؟» شكيبا معتقد است كه وزارت راه به عنوان متولي جاده هاي كشور مسووليت تصادفات و ديگر حوادث جاده يي را به عهده دارد و بايد در اين رابطه به مردم پاسخگو باشد. همچنان كه حيات وحش آن منطقه متعلق به 80 ميليون نفر ايراني است و آنها حق دارند از وزارت راه پرسش كنند كه چرا اين جاده به بيرون از پارك برده نمي شود؟

سرگرداني رانندگان جاده تهران-مشهد

يك راننده كاميون كه در مسير تهران-مشهد كار مي كند در اين باره گفت: «چرا وزارت راه و شهرسازي اين جاده را از پارك ملي بيرون نمي برد؟ حالاكه مصوبه هاي دو تا دولت را اجرا نكرده چرا من راننده بايد خسارتش را بدهم؟ اگر اين جاده را به بيرون از پارك ملي ببرند به نفع من هم هست. ديگر بدون نگراني و اضطراب تصادف با حيوانات بي زبان، مي توانم بارم را به مقصد برسانم. مسوولان بررسي و عاملان اين كوتاهي را شناسايي و رسيدگي كنند و تكليف اين جاده را نيز مشخص كنند.»

وزارت راه همراهي مي كند

علي بخش رستمي، مديركل راه و شهرسازي گلستان كه مجري اصلي مصوبه خروج جاده از داخل پارك ملي گلستان است انتقال جاده به خارج از پارك ملي را لازم مي داندمي گويد: «مسيري كه در مصوبه هاي دو دولت آمده بود در دستور كار قرار داشت. مطالعات اوليه هم انجام شد كه خروجي آن، به لحاظ زمين شناسي نتيجه رضايت بخشي نداشت تا بتوانند جاده را از آن منطقه عبور دهند. به همين دليل مجددا در سفرهاي استاني دولت نهم و دهم، تغييرات ديگري در ادامه محور نوكنده- بندرگز- آق قلا- گنبد- كلاله- مراوه – آشخانه مشخص شد كه تا خراسان شمالي متصل بشود. اين براي استان مصوب شده بود كه با پيگيري هايي كه استان و مجمع نمايندگان محترم گلستان داشته اند اين بزرگراه به آزادراه اصلاح شده و پذيرفته شده است. اگر اين مسير باز شود بحث خروج جاده از پارك ملي گلستان نيز اجرايي مي شود و جاده از جنگل خارج خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.46968s, 19q