تشكيل‌ كميته ‌اصلاح بنيادي بودجه‌ بهداشت، درمان و بيمه دررياست جمهوري

۱۳۸۷/۰۴/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11141
تشكيل‌ كميته ‌اصلاح بنيادي بودجه‌ بهداشت، درمان و بيمه دررياست جمهوري

مسعود ابوالحلاج در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به بدهي 150 ميليارد توماني وزارت بهداشت به شركت‌هاي دارويي، اين امر را ناشي از كمبود بودجه وزارت بهداشت دانست و اذعان كرد: در پي بروز بحران دارويي ناشي از كمبود بودجه، مبلغ مورد نظر با تاييد رياست جمهوري به منظور پرداخت بدهي به اين شركت‌ها اختصاص مي‌يابد.


كسري امسال اعتبارات بهداشت و درمان 600 ميليارد تومان و سال گذشته300 ميليارد تومان

وي ميزان كسري اعتبارات بخش بهداشت و درمان را در سال 87، 600 ميليارد تومان برآورد كرد و با اشاره به كسري 300 ميليارد توماني اين بخش در سال گذشته، گفت: كمبود 900 ميليارد توماني بهداشت و درمان موجب بروز مشكلات جدي نه تنها در بخش دارو بلكه در انجام تعهدات به پزشكان، پرداخت بدهي به شركت‌هاي طرف قرارداد و پيگيري پروژه‌هاي بيمارستاني شده است.

مديركل برنامه ريزي منابع مالي و بودجه وزارت بهداشت در اين رابطه با بيان اينكه بيمارستان‌ها نيز با مشكلاتي به ويژه در رابطه با تامين ملزومات دارويي مواجه هستند، تصريح كرد: علاوه بر اين وزارت بهداشت در راه اندازي بيمارستان‌هاي از پيش برنامه ريزي شده و همچنين انجام ساير پروژه‌هاي بيمارستاني با موانع مالي روبرو است.

ابوالحلاج افزود: در لايحه بودجه نيز120 ميليارد تومان به منظور تامين تجهيزات بيمارستان‌ها اختصاص يافت كه اين مبلغ نيز هنوز محقق نشده است.


كسري زياد اعتبارات اين بخش، مشكلات اساسي را به دنبال خواهد داشت

به گفته وي اگرچه مقرر است 150 ميليارد تومان به صورت تن خواه پرداخت در ازاي كسر مبلغ فوق از اعتبارات مشخص تا پيش از پايان سال در اختيار بخش بهداشت و درمان قرار گيرد اما همچنان كسري زياد اعتبارات اين بخش مشكلات اساسي را به دنبال خواهد داشت.

مديركل برنامه ريزي منابع مالي و بودجه وزارت بهداشت براين اساس به سياست‌هاي انقباضي وزارت بهداشت اشاره و خاطرنشان كرد: ‌در اين شرايط بايد كسري بودجه را به نحوي در بخش‌هاي مختلف با صرفه جويي جبران كنيم.

ابوالحلاج با تاكيد براين كه موارد صرفه جويي را نمي‌توان به طور علني عنوان اما در عين حال اضافه كرد: كنترل اضافه كارها،‌سمينارها، جلسات و كارگاه‌ها از جمله اين موارد است.


كسري بودجه هر ساله بهداشت و درمان دليل عمده تشكيل كميته‌اي ويژه در رياست جمهوري

وي از سوي ديگر وجود كسري بودجه هر ساله بهداشت و درمان را دليل عمده تشكيل كميته‌اي ويژه در رياست جمهوري دانست و با بيان اينكه اين كميته تاكنون چند جلسه را پشت سر گذاشته است، يادآور شد: نتايج تصميم گيري‌ها در آينده‌اي نزديك مشخص خواهد شد.

مديركل برنامه ريزي منابع مالي و بودجه وزارت بهداشت همچنين با اشاره به تركيب جديد كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي اظهار اميدواري كرد تا در سال 88 شاهد تحول بنيادي در ميزان بودجه بهداشت و درمان باشيم.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.59455s, 18q