آلزایمرِ پنهان از چشم پزشکان

۱۳۹۳/۰۲/۱۷ - ۱۴:۴۷ - کد خبر: 111429

سلامت نیوز: پزشکان معتقدند از هر 10 بیمار مبتلا به آلزایمر یک نفر به نوع خاصی از این اختلال مبتلا می‌شود که اغلب از چشم پزشکان پنهان می‌ماند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، این نوع از آلزایمر که به عنوان آلزایمر پنهان یا «آلزایمر خارج هیپوکامپی» (HSP) شناخته می‌شود برخلاف نوع شایع‌تر این بیماری، مرکز حافظه یا ناحیه هیپوکامپ را درگیر نمی‌کند و به این ترتیب در این نوع از آلزایمر فرد دچار مشکلات حافظه‌ای نمی‌شود بلکه رفتارهای غیرعادی دیگری از وی سرمی‌زند. این بیماری موجب بروز خشونت، مشکلات بینایی و رفتارهای غیرمعمول در فرد مبتلا می‌شود که اغلب به اشتباه تشخیص داده شده و در نتیجه شیوه درمانی مناسبی برای آن درنظرگرفته نمی‌شود.

در این مطالعه «ملیسا موری» که سرپرستی تیم پزشکی مایوکلینیک را برعهده دارد به بررسی وضعیت مغزی بیش از 1800 بیمار مبتلا به آلزایمر پرداخت. موری و دستیارانش دریافتند در این نوع آلزایمر بخش‌هایی از مغز دچار مشکل می‌شوند که رفتار، توانایی حرکتی، قدرت تکلم و بینایی را کنترل می‌کنند.

به گفته پزشکان از آن جا که در این نوع از بیماری آلزایمر، حافظه مبتلایان درگیر نمی‌شود ممکن است همچون برخی دیگر از انواع اختلال‌های مغزی به اشتباه تشخیص داده شود به گونه‌ای که بیماران درمان مناسب را دریافت نمی‌کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.91985s, 18q