گرم‌شدن جهان و پديده‌هاي آب و هوايي شديد موجب شيوع وسيع بيماري‌ها مي‌شود

۱۳۸۷/۰۴/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11143
گرم‌شدن جهان و پديده‌هاي آب و هوايي شديد موجب شيوع وسيع بيماري‌ها مي‌شود

گروهي از دانشمندان موارد عيني از بروز نخستين نمونه از وقوع يك چنين اپيدمي هايي را كشف كرده‌اند.

اين در حاليست كه پيش‌بيني شده است گرم شدن جهان، به تغييرات شديد آب و هوايي و بروز پديده‌هايي چون خشكسالي و سيل‌هاي عظيم نيز منجر مي‌شود و چنين رويدادي وضعيت قابل مهار بيماري‌ها را تغيير داده و سبب شيوع متعدد بيماري‌هاي اپيدمي شده و تلفات جاني بسيار سنگيني و فجايع بزرگي ايجاد مي‌كند.

يك نمونه بارز از اين وفور بيماري در سالهاي 1994 در «پارك ملي سرنگتي» در شرق آفريقا و نيز در سال 2001 در «گرونگورو» كراتر رخ داده است. در موارد مذكور محققان پس از بررسي شيوع ويروس هاري دريافتند كه تعداد كثيري از شيرها بر اثر شيوع اين ويروس كشته شده‌اند.

«كرايگ پكر» اكولوژيست دانشگاه مينه سوتا گفت: اين بيماري اثرات وحشتناكي چون تشنج صرعي و عدم كنترل حركت اندام توسط حيوان، قفل شدن دندان‌ها و كف كردن دهان در پي دارد.

ليندا مانسون، پاتولوژيست و دامپزشك دانشگاه كاليفرنيا مي‌گويد:‌ شيرهايي كه از اين ويروس جان سالم به در برده بودند، لاغر و ضعيف و دچار تغييرات فيزيكي شده بودند كه معمولا پس از بهبود و رهايي از بيماري هاري ديده نمي‌شد. علت اين امر ممكن است شيوع اين ويروس و ابتلا به بيماري در پي بروز خشكسالي‌هاي شديد در سالهاي 1994 و 2001 باشد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.11835s, 19q