دیناروند: نسبت به تجویز غیرمنطقی دارو نگرانیم

۱۳۹۳/۰۲/۱۸ - ۱۱:۵۷ - کد خبر: 111483
دیناروند: نسبت به تجویز غیرمنطقی دارو نگرانیم

سلامت نیوز: رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه وضعیت دارو به ساحل آرامش رسیده‌ است، نسبت به تجویز غیرمنطقی داروها و مصرف بی‌رویه آن ابراز نگرانی کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر رسول دیناروند طی سخنانی در اجلاس سالانه روسای انجمن‌های علمی گروه پزشکی با مروری بر وضعیت دارویی کشور در سال 92 تصریح کرد: در سال‌های اخیر وضعیت دارویی کشور خوب نبوده و به‌ویژه در نیمه دوم سال 91 و نیمه اول سال 92 شرایط بحرانی و کمبودهای دارویی را پشت سر گذاشتیم. همچنین تغییر نرخ ارز، افزایش شدید قیمت داروها را به دنبال داشت، به طوری که درمان بیماران را دچار خدشه کرده بود. اما در نیمه دوم سال 92 به تدریج شرایط دارویی کشور مدیریت شد و به این ترتیب سال 92 را در شرایطی به پایان رساندیم که وضعیت دارو به ساحل آرامش رسیده بود.

وی ادامه داد: در حال حاضر کمبودهای دارویی بسیار کم شده است، به طوری‌که تقریبا کمبودهای غیرقابل جایگزین نداریم و امیدواریم روز به روز وضعیت بهتر شود.

نگرانی وزارت بهداشت از تجویز غیرمنطقی داروها

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: آنچه اکنون نگرانی مسئولان وزارت بهداشت را به دنبال دارد، بحث غیرمنطقی بودن تجویز و مصرف دارو در کشور است که گاهی از آن به مصرف بی‌رویه دارو تعبیر می‌شود. اگر این روند به شکل فعلی ادامه یابد بی‌تردید از کنترل خارج خواهد شد.

گردش 8200 میلیارد تومانی دارو در سال 92

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در سال 92 گردش مالی بازار دارویی ایران 8200 میلیارد تومان بوده است، افزود: 3200 میلیارد تومان آن مربوط به داروهای وارداتی است، به این معنا که 40 درصد بازار دارویی کشور در اختیار واردات بوده است. به این ترتیب 60 درصد ارز دارویی کشور بابت چهار درصد داروها صرف شده است.

دیناروند خاطرنشان کرد: داروهای وارداتی گران‌قیمت سهم زیادی از پرداختی بیماران و بعضا بیمه‌ها را به خود اختصاص می‌دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.3848s, 19q