قربانی تاکید کرد:

هشدار درباره کاهش سن مصرف قلیان به 10 سال/ روزانه 20 میلیارد تومان صرف درمان اعتیاد می‌شود

۱۳۹۳/۰۲/۲۰ - ۱۲:۰۱ - کد خبر: 111570
هشدار درباره کاهش سن مصرف قلیان به 10 سال/ روزانه 20 میلیارد تومان صرف درمان اعتیاد می‌شود

سلامت نیوز:رئیس فراکسیون مبارزه با دخانیات مجلس، با انتقاد از نبود نظارت بر فعالیت قلیان‌سرا‌ها، گفت: متاسفانه در کشور روزانه 20 میلیارد تومان برای درمان اعتیاد به دخانیات و عوارض آن هزینه می‌شود.


محمدحسین قربانی در گفت وگو با خانه ملت، با انتقاد از شیوع اعتیاد در مدارس و بین دانش‌آموزان، گفت: با توجه به اهمیت قانون مبارزه با دخانیات و بحث نظارتی مجلس متاسفانه با همه راهکارهایی که وجود دارد امروزه شاهد افزایش مصرف مواد دخانی در مدارس و به ویژه بین دانش‌‌آموزان هستیم.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه سالانه 65 میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می‌شود، گفت:‌ از این میزان 25 میلیارد آن تولید داخل، 20 میلیارد نخ واردات قانونی و 20 میلیارد نخ از مسیر قاچاق تامین می شود.

وی راه مبارزه با قاچاق سیگار را افزایش تعرفه‌ها خواند وگفت: افزایش تعرفه بر خرد فروشی یکی از راهکارهایی است که به کاهش قاچاق دخانیات منجر می‌شود، متاسفانه ما در بودجه 93 کل کشور نتوانستیم مالیات بر خرده فروشی را به لحاظ لابی گری‌هایی که در مجلس داشتند لحاظ کنیم.

قربانی گفت: همه کشورهای دنیا راه مبارزه با دخانیات را افزایش تعرفه‌ها می‌دانند حالا شاید در کشور ما شعار بدهند که افزایش تعرفه‌ها موجب افزایش قاچاق می شود ولی در سال 86 تجربه ثابت کرد افزایش تعرفه‌ها از 10 درصد به 20 درصد باعث کاهش قاچاق در کشور شد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه سالانه بیش از کل بودجه سلامت کشور فقط به علت مصرف سیگار در کشور هدر می‌رود، تصریح کرد: سالانه به علت مصرف دخانیات در کشور حدود 700 هزار نفر فوت می‌کنند.

وی تاکید کرد: نباید به دلیل ورود دخانیات به صورت قاچاق در کشور جوانان را قربانی کرده یا سلامت جامعه را به علت مصرف سیگار نادیده بگیریم.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس نهم، با بیان اینکه بی‌توجهی به قاچاق دخانیات نادیده گرفتن سلامت جامعه به ویژه قشر جوان است، یادآور شد:‌ روزانه در کشور 20 میلیارد تومان صرف درمان کسانی می‌شود که اعتیاد به دخانیات دارند.

قربانی با بیان اینکه ستاد مبارزه با دخانیات ظرفیت بالایی برای مبارزه با مصرف سیگار بین جوانان دارد، افزود: در صورت استفاده از این ظرفیت بهترین روش برای کاهش مصرف دخانیات در کشور به کار گرفته خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره چگونگی برخورد با قلیان‌سرا‌ها، گفت: در رابطه با برخورد با قلیان‌سرا‌ها قوانین خوبی وجود دارد اما در اجرا ضعف‌هایی وجود دارد.

وی ادامه داد: باید دستگاه های نظارتی به ویژه پلیس دست به دست هم داده و جلوی گسترش معضل قلیان‌سرا‌ها را بگیرند.

رئیس فراکسیون مبارزه با دخانیات مجلس، با تاکید بر اینکه طی سالهای اخیر سن مصرف قلیان در کشور از 14 سال به 10 سال پایین آمده است، تصریح کرد:‌ مطابق قانون جامع کنترل دخانیات باید با محدود کردن عرضه قلیان و مواد دخانی در اماکن عمومی و کاهش دسترسی، مصرف این ماده خطرناک کمتر می شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.39023s, 18q