مراقب اضافه وزن کودکان باشيد

۱۳۸۷/۰۴/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11158
مراقب اضافه وزن کودکان باشيد
چاقي يک مشکل همه گير جهاني است که از دهه 70 ميلادي شناخته شد ، اين مشکل پيامدها و عوارض بسيار زيادي در کودکي و بزرگسالي دارد ، همچنين سبب افزايش مرگ زودرس در جوامع مي شود.
از شش ميليارد جمعيت جهان 1/1 ميليون نفر اضافه وزن دارند که از اين تعداد 312 ميليون نفر چاق محسوب مي شوند. بر اساس تحقيقات صورت گرفته روند چاقي در دنيا طي يک دهه گذشته‌ 2 تا 3 برابر شده است.
* 25 ميليون ايراني اضافه وزن دارند
به گفته دکتر علي اکبر سياري عضو هيات مديره انجمن تغذيه کودکان ايران ، 61 درصد شهرنشينان و 50 درصد روستانشينان بالاي 20 سال ايراني، دچار اضافه وزن هستند که در مجموع شمار آنان به حدود 25 ميليون نفر مي رسد.
با اندازه گيري شاخص توده بدني يا BMI مي توان ميزان چاقي و اضافه وزن را محاسبه کرد براي اينکار ، وزن فرد بر حسب کيلوگرم تقسيم بر توان 2 قد فرد مي شود ، عدد حاصل اگر بين 25 تا 5/18 باشد وزن طبيعي ، پايين تر از 5/18 لاغر، 25تا30 داراي اضافه وزن و اگر اين رقم شاخص بالاي 30باشد ، نشانگر چاقي فرد است.
بررسي شاخص توده بدني در کودکان با توجه به اينکه در چه سني هستند متفاوت است و با نشان دادن کودک به پزشک مي توان شاخص توده بدني او را محاسبه کرد.
دکتر "ناهيد عزالدين" دبير انجمن علمي تعذيه کودکان ايران در اين زمينه در گفت وگو با خبرنگار علمي ايرنا گفت با تغذيه نامطلوبي که کودکان ايراني دارند در آينده با معضل مهمي به نام اضافه‌وزن روبه‌رو خواهيم شد که اکثريت جامعه را در برخواهد گرفت.
به گفته وي از همان ابتدا و در دوران شيرخواره گي بايد از يک الگوي تغذيه اي صحيح پيروي کرد به اين صورت که کودک را از شير مادر تغذيه کرد.
مديرعامل انجمن ترويج تغذيه با شير مادر، ضمن اشاره به تبليغات کمپاني‌هاي بزرگ در خصوص محاسن شيرخشک گفت: شيرخشک باعث چاقي کاذب شيرخواره‌ها مي‌شود، ولي شير مادر سرشار از سلول‌هاي زنده و فعالي است که سلامت و رشد کودک را تضمين مي‌کند.
دکتر عزالدين با اشاره به باورهاي غلط جامعه که به مادران شيرده نيز منتقل مي‌شود، گفت: بايد در اين زمينه فرهنگ سازي صورت بگيرد و اين آموزش به مادران داده شود که در هر صورت شير مادر بهتر از شيرخشک است.
وي افزود متاسفانه برخي از مادران امروزي به دليل نگراني از تغيير شکل ظاهري بدنشان، از شيردهي، به فرزندان شيرخواره‌ خود ، خودداري مي‌کنند در حالي که بررسي ها نشان داده است کودکاني که از شير مادر تغذيه مي کنند در مقايسه با ساير کودکان لاغرتر هستند و مشکل چاقي آنها را تهديد نمي کند.
* 20 درصد کودکان در مناطق محروم ايران دچار سو تغذيه هستند
دکتر غلامرضا خاتمي رييس انجمن علمي تغذيه کودکان ايران گفت توجه به مسايل بهداشتي ، وجود پزشکان خانواده، بالا رفتن خدمات بهداشتي و دسترسي به آب آشاميدني سالم باعث شده ميزان سوء تغذيه کاهش يابد اما هنوز در برخي مناطق محروم ايران 20 درصد کودکان دچار سوتغذيه خفيف و 5 درصد نيز دچار سوتغذيه شديد هستند.
وي ادامه داد با برنامه ريزي و تدبير مسئولان کلان و متخصصان امر تغذيه طي يک دهه اخير معضل سوء تغذيه به حداقل ممکن کاهش داده شده است اما امروز با موضوع تهديد کننده‌اي به نام چاقي رو به رو شده‌ايم.
به گفته وي در هر دهک اجتماعي بايد از سوي متخصصان تغذيه هرم غذايي متناسب با اقتصاد خانوار تعيين شود.
دکتر خاتمي با اشاره به تمايل برخي خانواده ها به داشتن کودکان چاق گفت برخي والدين تمايل به داشتن کودکان چاق دارند و اين تمايل غلط آنها باعث مي شود در برابر لاغري و کاهش وزن کودکان از خود مقاومت نشان دهند.
رئيس انجمن علمي تغذيه کودکان يادآور شد اين در حاليست که اگر خانواده ها همکاري داشته باشند با تصحيح وضعيت تغذيه کودک مي توان مشکل چاقي و اضافه وزن را در کودکان به نحو مطلوبي کاهش داد.
* بيش از 30ميليون ايراني بيشتر از نيازشان غذا مي خورند
دکتر علي‌اکبر سياري متخصص کودکان و عضو انجمن تغذيه کودکان گفت از يک طرف 32 ميليون ايراني غذاي بيش از حد مورد نيازشان مي‌خورند و از طرف ديگر 15 ميليون نفر به دليل فقر ، غذاي کافي دريافت نمي‌کنند.
وي افزود سالانه صد هزار ايراني‌ به علت سکته قلبي جان خود را از دست مي دهند که عادات بد غذايي و چاقي يکي از ريشه‌هاي اصلي آن است.
دکتر سياري در ادامه به عوارض شناخته شده چاقي اشاره کرد و گفت: فشار خون بالا يکي از اين عوارض است که 10 درصد جمعيت بالاي 15 سال کشور مبتلا به آن هستند که اين ميزان در جمعيت بالاي 40 سال به 30 درصد مي‌رسد.
* رژيم غذايي درست مانع از چاقي کودک مي شود
دکتر "سوسن پارساي" دانشيار دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي گفت اگر کودک زير سه سال از تغذيه سالمي برخوردار باشد و در زندگي کودک رفتار تغذيه اي مناسبي حاکم باشد از رشد سلول هاي اضافي و زياده از حد پيشگيري مي شود.
وي در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اضافه کرد در سنين سه سالگي اگر تغذيه کودک همراه با انواع مواد غذايي کاذب همچون پفک، چيپس، شيريني و...باشد تعداد سلول هاي مستعد کننده فرد براي چاقي افزايش مي يابد در حاليکه اگر تغذيه کودک سالم باشد اين سلول ها به طور متناسب و با الگوي ژنتيکي فرد رشد مي کنند.
* در سالهاي اوليه مانع از تقويت ذائقه شوري و ترشي در کودک شويد
دکتر سوسن پارساي با اشاره به اينکه ايجاد عادات غذايي در کودک بسيار مهم است گفت پرزهاي چشايي کودک در سالهاي اوليه زندگي او تقويت مي شوند به اين صورت که اگر از همان ابتدا که کودک غذا خوردن را شروع مي کند نمک و يا مزه ترش در غذاي او بيشتر باشد ، پرزهاي شوري و ترشي در او تقويت مي شود و براي هميشه غذاها را با آن مزه دوست دارد.
اين متخصص تغذيه کودکان اضافه کرد به همين خاطر به مادران توصيه مي شود تا سن زير يک سالگي در غذاي کودک نمک اضافه نکنند و به طور کلي تا سنين زير سه سالگي مزه هاي شوري و ترشي در غذاي کودک بسيار کم باشد.
وي با بيان اينکه سنين زير پنج سال از نظر تامين سلامتي کودکان در آينده بسيار مهم است افزود در دوران نوجواني تصور فرد از بدن خيلي مهم است و در روابط اجتماعي او تاثير گذار است ، از اين رو اگر در اين سنين چاق باشد و نتواند به دلخواه لباس بپوشد سرخورده خواهد شد.
* عوارض جسمي و رواني چاقي
ازدياد وزن و چاقى کودکان و نوجوانان يکى از مشکلات عمده اى است که مى تواند آنان را در سال هاى بعد دچار اختلالات و نارسايى هاى جسمى ، روانى و اجتماعى کند.
بيمارى ها و نارسايى هاى قلبى - عروقى، بيمارى هاى مربوط به استخوان ها و مفاصل، بالا رفتن فشار خون، کلسترول و قند خون، بى تحرکى و ضعف قواى جسمانى، بيمارى هاى تنفسى مثل تنگى نفس، آسم، ديابت و نارسايى هاى غدد و بلوغ زودرس که خود مى تواند مشکلات بسيارى براى کودکان و نوجوانان از جمله ناراحتى هاى روان شناختى مثل افسردگي و انزواطلبى به بار آورد از جمله بيماريهايي هستند که مي توانند از چاقي ناشي شوند.
به اعتقاد کارشناسان اولين و بهترين کارى که مادران و پدران مي توانند در زمينه ازدياد وزن فرزندشان انجام دهند اين است که او را از هر لحاظ مورد حمايت و امنيت عاطفى خود قرار دهند.
کودکى که دچار مشکل چاقى شده است، بيشتر از هر زمانى به آرامش و دلگرمى اطرافيانش احتياج دارد تا بتواند با اين مسئله ، برخوردى واقع بينانه و راهگشا داشته باشد.
احساسات و برداشت هاى کودکان از وجود خودشان به طور شديد تحت تاثير صحبت ها و اظهار نظرهايى است که والدين آنان درباره آنها مى کنند. اگر مادر و پدر، فرزند خود را بدون چون و چرا و با هر وزني بپذيرند، کودکان مطمئنا نسبت به خود و مشکل چاقي شان احساس بهترى خواهند داشت و راحت تر درصدد رويارويى با آن برخواهند آمد.
* چاقي ژنتيکي
دکتر پارساي با اشاره به اينکه ژنتيک يکي از عوامل ايجاد کننده چاقي است گفت بررسي ها نشان داده است تنها هفت تا 9 درصد چاقي ها هورموني هستند و در بقيه موارد نوع زندگي و عوامل محيطي و تغذيه اي دوران کودکي و دوران بلوغ در آن موثر بوده است.
در ميان کودکاني که دچار چاقي ژنتيکي نيستند، آناني که والدين و يا خواهر و برادرانى چاق دارند، بيشتر در معرض ابتلا به اين مشکل هستند، چون به آساني از الگوها و عادات کم تحرکى و پرخورى آنها سرمشق مي گيرند.
يک کودک بايد به طور متوسط روزى يک ساعت فعاليت و تحرک بدنى داشته باشد تا بتواند مقدار غذايى را که مصرف مى کند، بسوزاند. اين در حاليست که اغلب کودکان و نوجوانان عادت کرده اند بيشتر اوقات خود را جلوى کامپيوتر و يا تلويزيون سپرى کنند و کمتر ورزش کنند و تحرک داشته باشند.
اغلب والدين ، زمانى متوجه چاقى فرزندشان مى شوند که او تقريباً ?? درصد از حد وزن طبيعى خود سنگين تر شده است. چاقى زمانى بروز مى کند که فرد بيشتر از حد سوخت و ساز بدنش کالرى مصرف مى کند. به عبارت ديگر، ميزان خوراک او بيشتر از فعاليت و نياز بدنش است.
بهترين فردى که مى تواند چاقى کودکان را تشخيص دهد، پزشک است ، يک پزشک با توجه به اندازه گيرى ميزان رشد قد و وزن کودکِ در حال رشد، مى تواند درصد اضافه وزن او را معين نمايد. از آن جايى که کودکان در حال بزرگ شدن و رشد هستند، هر گونه افزايش وزن آنها را نمى توان چاقي محسوب کرد زيرا گروهى از بچه ها ابتدا چند کيلويى وزن مى گيرند و سپس قد مى کشند.
متخصصان تغذيه کودک معتقدند به منظور کاهش وزن نوزاد برنامه غذايي کودک را بايد به گونه اي تنظيم کرد که در ماه تنها "نيم کيلو" وزن کم کند نه بيشتر.
براي کاهش وزن نبايد از روشهاي غير علمي ، تجاري و غير بهداشتي استفاده شود بلکه اين برنامه هاى کاهش وزن کودک بايد بسيار دقيق و حساب شده و تحت نظر متخصصان تغذيه کودک انجام شود.
وضعيت چاقي در ايران هم اکنون به گونه اي است که اگر با همين روند پيش رود و اقدامات پيشگيرانه و آموزشي در جهت کنترل وزن صورت نگيرد مي تواند در شمار يکي از کشورهاي چاق جهان قرار گيرد.
به گفته کارشناسان با روند کنوني، کودکان امروز که نسل بعدي جامعه هستند ، کشور ايران را در شمار چاق‌ترين کشورهاي جهان قرار خواهند داد. به گفته متخصصان تغذيه کودک، چاقي در سنين کودکي زمينه را براي استعداد به چاقي در سنين بزرگسالي بيشتر مي‌کند به همين دليل است که بايد اقدامات پيشگيري از چاقي و مشکلات بعدي آن را از سنين کودکي آغاز کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.7612s, 18q